Varšavský program „Bezpečná čtvrť“

V závěru loňského roku se uskutečnil v Praze v rámci evropského projektu URBACT SECURCITY seminář na téma „Místní bezpečnost a spolupráce s občany“. Semináře se zúčastnili zástupci měst Rotterdamu, Haagu, Kodaně, Birminghamu, Glasgowa, Varšavy, Vilniusu, Prahy a Brna. Po představení konkrétních projektů jednotlivých měst a na základě diskusí s účastníky semináře velice zaujal zejména program města Varšavy „Bezpečná čtvrť“.

V hlavním městě Varšavě jsou otázky bezpečnosti a veřejného pořádku velkou výzvou pro místní úřady a vládní služby. Varšava má své specifické rysy. Téměř veškerá zdejší populace jsou Poláci a je zde jen několik národnostních menšin. Denně do Varšavy dojíždějí desítky tisíc pracovníků a koná se zde mnoho národních a mezinárodních politických, ekonomických a kulturních událostí. Dalším aspektem ovlivňujícím bezpečnostní témata je skutečnost, že právní struktura administrativy a místní samosprávy se v roce 2002 zcela změnila, tudíž se nové normy pro spolupráci mezi institucemi, službami a obyvateli neustále vytvářejí.


Obr. 1: Nedostatečné osvětlení na schodech

Cílem programu je eliminovat příčiny trestných činů. Tato eliminace může být podle Poláků dosažena bojem s tzv. „asociálním chováním" a změnou životního prostředí pro usnadnění provádění kontroly nad bezpečností a veřejným pořádkem.

Program se proto zaměřuje na:

  • Příčiny kriminality a trestního chování.
  • Sjednocení činnosti vykonávané bezpečnostními institucemi a obyvateli.
  • Vytvoření spolupráce mezi odborem bezpečnosti a krizového řízení úřadu města Varšavy (OBKŘ), policií, městskou policií, správou budov, nevládními organizacemi a obyvateli.
  • Boj proti krádežím, vandalismu a nepořádku, agresi proti osobám nebo majetku, opilství a drogám (příčiny této kriminality jsou většinou odcizení, anonymita potenciálních pachatelů a degenerace sociálních vztahů).

Pro dosažení cíle programu bylo rozhodující sjednotit činnost prováděnou bezpečnostními institucemi a obyvateli. Tohoto úkolu se ujal OBKŘ, který je odpovědný za koordinaci opatření přijatých odděleními a službami města. OBKŘ vytvořil systém skupin ze čtvrtí – městských částí. Zde jsou zastoupeny zástupci policie, městské policie, správy budov, nevládních organizací a obyvatel. Činnost se tak stala efektivnější a snadnější, trestné činy se lépe identifikují. Zdejší komunita má pocit, že má moc vyvolat změny k lepšímu. OBKŘ je jakýmsi mostem mezi občany a „uniformovanými službami", odpovědnými za bezpečnost a pořádek, a pokud je to nutné i zprostředkovává občanům kontakt s „byrokracií".


Obr. 2: Lehce přístupné byty na pavlači

Skupiny ze čtvrtí pracují ve svých lokalitách a provádějí následující činnost:

  • Identifikují nebezpečná místa.
  • Navrhují změnu infrastruktury a místních objektů.
  • Instalují bezpečnostní zařízení v budovách.
  • Identifikují nebezpečné osoby a kriminální skupiny.
  • Odměňují osoby, které řeší problémy spojené s trestnou činností.
  • Informují místní komunitu o tom, jak zacházet s trestnou činností.
  • Setkávají se s občany.

V rámci OBKŘ se na programu podílí 20 osob. Počet zapojených policejních důstojníků závisí na aktuálním úkolu – nejsou zde osoby, jejichž jedinou odpovědností by byl jen program. OBKŘ vynakládá na projekt přibližně 200 000 EUR.


Obr. 3: Panelové domy minulých let

Pro hodnocení programu neexistuje jedno univerzální schéma. Nejobjektivnější kontrolou výsledků programu je statistika policie, která vykazuje snížení trestné činnosti všech jejich kategoriích. OBKŘ provádí svou vlastní statistiku týkající se pocitu bezpečí. Statistika kvantifikuje problémy úspěšně vyřešené a ty, které na řešení čekají, rozdělené do kategorií.


Obr. 4: Pohled na přídavný zámek, bezpečnostní řetízek a na příčnou závoru

Klíčem k úspěchu programu je rozbití sociální pasivity lidí v dané oblasti. Výsledky programu oceňuje konkrétní komunita městské části, která se dokonce více zajímá o dění ve své čtvrti než o všeobecné problémy. Závěr podle OBKŘ je ten, že pokud chceme, aby byly místní komunity aktivní, musíme jim pečlivě naslouchat a udělat svou práci TADY a TEĎ. A uspět.

Pozitivním dopadem programu je zlepšení sociálně-životních podmínek, programem dotčené populace. Určitým problémem je účast občanů, zejména mládeže, která je většinou aktivní ve svých věkových skupinách a obvykle se necítí být součástí společnosti jako celku. Z tohoto důvodu připravuje město další programy zaměřené na mládež.


Obr. 5: Venkovní kamera v průčelí domu

Program je dlouhodobý a zatím vykazuje dobré výsledky – od roku 2002 se počet trestných činů v oblastech zapojených do programu ve všech kategoriích snižuje. Výjimkou je pouze oblast dopravy, pro kterou se připravují speciální technické projekty.

Autor:
Foto: Archiv firmy