Veletrh BAU 2017

Na konci září 2016 se v Praze pořádala tisková konference k veletrhu BAU, největšímu stavebnímu veletrhu v Evropě. Konat se bude 16.–21. 1. 2017 v areálu Messe München a již v tuto chvíli jsou prostory všech 17 hal zcela zaplněny.

Na ploše 185 000 m2 budou mít návštěvníci možnost vidět stavební materiály a systémy jak pro komerční a bytovou výstavbu novostaveb, tak pro rekonstrukci a opravy stávajících budov. To vše jim představí přes 2 000 vystavovatelů z více než 40 zemí (zahraničních vystavovatelů se očekává okolo 30 %).

Cílem organizátorů je přitáhnout na veletrh okolo 250 000 návštěvníků z řad odborné veřejnosti a ve srovnání s předchozím veletrhem (konal se v lednu 2015) navýšit podíl návštěvníků ze zahraničí.

Vývoj počtu vystavovatelů a návštěvníků v číslech

Veletrh BAU se stává stále mezinárodnější a poptávka zahraničních společností po výstavních plochách roste. V roce 2015 jich vystavovalo 637 ze 41 zemí, což byl rekord. Navíc od roku 2005 jsou stále plochy vyprodány. V současné době je na čekací listině okolo 400 společností. Cílem pořadatele, jak jsme se dozvěděli od paní Niny Nowatius- Soldner, projektové manažerky BAU, je co nejvíce čekatelů uspokojit a rozšířit mezinárodní účast.

Obdobně to je i s návštěvníky. V roce 2015 jich veletrh BAU navštívilo více než čtvrt milionu, z toho 72 000 návštěvníků přijelo ze zahraničí (obojí bylo rekordem).

Nejvíce návštěvníků a vystavovatelů ze zahraničí pocházelo z Rakouska, Itálie a Švýcarska. Prudký nárůst návštěvníků byl za zaznamenán z Číny, Izraele, Slovinska, Turecka a Španělska. Více než 12 000 návštěvníků přijelo z jiného kontinentu.

Výstaviště

Veletrh BAU zabírá celou výstavní plochu výstaviště Messe München: 17 výstavních pavilónů o celkové ploše zhruba 185 000 m2.

Pavilóny jsou členěny dle jednotlivých oblastí, a to podle stavebních materiálů, výrobků a ostatních tematických celků. Zvláštním rysem veletrhu BAU je, že v jednom celku kombinuje všechny technologie, výrobky a stavební materiály, které se používají jak při plánování, tak i výstavbě. S tímto je možno se setkat pouze na tomto veletrhu.

Přístup, který se prolíná jednotlivými obory, činí veletrh BAU nepostradatelným zdrojem informací pro všechny, kteří se podílejí na plánování staveb i výstavbě samotné: investory, plánovače a architekty počínaje, řemeslníky a provozovateli budov konče.

Veletrh novinek

Veletrh BAU je platformou novinek. Vystavující průmysl směřuje vývoj svých nových výrobků právě na veletrh BAU. Inovativní výrobky, je jedno, jestli se jedná o okna, dveře, podlahové krytiny nebo nové fasádní prvky, se představují poprvé právě zde. I to je jeden z důvodů, proč návštěvníci z řad odborné veřejnosti ze všech kontinentů každé dva roky navštěvují veletrh BAU v Mnichově.

Pro veletrh BAU 2017 jsou definována čtyři hlavní témata

1. Inteligentní fasáda

Fasády jsou dnes multifunkčními systémy a musí plnit stále komplexnější nároky. Musí splňovat požadavky energetické optimalizace, udržitelnosti a být recyklovatelné. Technologický vývoj je stejně tak rozmanitý, jako i vzrušující a stává se výzvou pro architekty, projektanty a výrobce stavebních výrobků.

2. Digitální projektování, výstavba a provoz

V architektuře budoucnosti udává laťku digitální stavební technologie. K tomu otevírá obrovský hospodářský potenciál počítačová výroba: od návrhu, přes logistiku stavenišť a provozu budov až po recyklaci. V těchto případech se vyplatí zvážit příležitosti a rizika digitálního projektování, výstavby a provozu.

Zasíťované budovy

Digitalizací a zasíťováním budov je možno dosáhnout různých vylepšení, například pokud se jedná o úsporu energie, zvýšení bezpečnosti a komfortu. Zde se již nejedná o pouhé zasíťování samotného objektu, ale stále více a více o digitální a inteligentní propojení nejen různých budov, ale i celých městských čtvrtí.

Výstavba a bydlení v roce 2020

Jak budeme žít, bydlet a pracovat za pět, deset nebo dvacet let? To, co se dnes postaví, bude vytvářet životní a pracovní prostor pro příští desetiletí. Zvýšené požadavky na bydlení vyžadují inteligentní a rychle realizovatelné koncepty.

Závěr

Věříme, že již těmito informacemi jsme vás nalákali a začínáte přemýšlet, že se na veletrh BAU vypravíte. Z našich mnohaletých zkušeností musíme říci, že dopravit se do Mnichova není tak složité. Mnichov je dosažitelný všemi dopravními prostředky. Horší to je již v době konání takto významného veletrhu s pěkným a cenově přívětivým ubytováním. Můžeme-li poradit, zajistěte si ho co nejdříve. S jeho vyhledáním vám mohou pomoci pomohou webové stánky veletrhu BAU – www.bau-muenchen.com. Zde naleznete velký výběr ubytování všeho druhu – od ubytování v soukromí až po luxusní hotely, ubytování je možné rezervovat online.

Nejjednodušším způsobem, jak získat vstupenku na veletrh BAU 2017, je koupit si ji online. Když se zaregistruje online, může si vstupenku jednoduše sami vytisknout. To vám ušetří zdlouhavé čekání na místě, navíc je vstupenka i levnější.

Více informací o programu, výstavách, „Dlouhé noci architektury”, ale i novinkách, které na veletrhu BAU budou prezentovány, se dozvíte v dalším čísle časopisu Stavebnictví a interiér 11/2016.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů Messe München a informací získaných na tiskové konferenci v Praze
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková, Archiv Messe München