Velkoplošné solární systémy Regulus a jejich využití

Vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám energií a k jejich předpokládanému růstu i do budoucna stále narůstá poptávka po obnovitelných zdrojích energie, především po solárních systémech. Z mnohaletých zkušeností s provozováním solárních soustav v České republice můžeme velice přesně vysledovat jejich chování a přínosy.

Velký rozvoj v instalacích solárních systémů v posledních letech zaznamenaly velké objekty občanské vybavenosti, a to především domovy pro seniory, domy s pečovatelskou službou, nemocnice, školy, školky, bazény, lázeňská a rekreační zařízení apod. V těchto provozech mohou solární systémy velmi pomoci a vzhledem k vysoké spotřebě teplé vody během dne je jejich instalace nanejvýš vhodná.

V následujícím textu bychom rádi uvedli konkrétní příklady instalace solárních systémů na rekreačním zařízení ve Vranově nad Dyjí a v městském bazénu Tachov.

Vojenské lázeňské zařízení – nové sluneční kolektory Regulus KPG1 na střeše objektu

Vojenské lázeňské a rekreační zařízení Vranov nad Dyjí

Rekreační zařízení na kraji Vranovské přehrady je určeno pro rodinnou rekreaci, celková kapacita zařízení čítá 114 lůžek a 52 přistýlek. Celková denní spotřeba energie pro přípravu teplé vody byla v řešeném objektu 418 kWh/den.

V objektu bylo ponecháno stávající zařízení pro přípravu teplé vody, skládající se ze dvou plynových kotlů Buderus a dvou 4 000l zásobníků teplé vody umístěných v kotelně v suterénu objektu.

Stávající technologie přípravy teplé vody
Zásobníky teplé vody

Stávající a nevyhovující solární systém byl demontován a nahrazen novými slunečními kolektory. Pro předehřev teplé vody bylo navrženo 40 plochých slunečních kolektorů Regulus KPG1 s absorpční plochou 2,39 m2. Kolektory jsou řazeny do osmi kolektorových polí po pěti slunečních kolektorech. U každého pole je instalován vyvažovací ventil, pro přesné nastavení průtoku kapaliny jednotlivými poli. Vzhledem k nedostatečnému sklonu střešní konstrukce byly sluneční kolektory osazeny na vlastní hliníkové držáky a přizvednuty do požadované polohy a sklonu 45 °. Kotvící konstrukce pod sluneční kolektory byla ukotvena do nosné stávající konstrukce krovu v řešeném objektu. Orientace slunečních kolektorů je jižní. Předehřev teplé vody ve stávajících 2 × 4 000l zásobnících solárním systémem probíhá přes předřazený deskový výměník umístěný v solární technické místnosti.

Kolektory zachycená tepelná energie je nemrznoucí solární kapalinou odváděna do technické místnosti solární technologie stoupacím potrubím 2 × Cu35 × 1,5 opatřeným tepelnou izolací.

Předehřátá voda solárním systémem je přes deskový výměník vedena do stávajících zásobníků teplé vody, z nichž je podle potřeby dále vedena do objektu ke spotřebě. Podle teploty předehřáté vody stávajícími zásobníky pouze proteče nebo je dohřáta stávajícími plynovými kotli. Celkový solární zisk z instalovaného systému činí 54 293,8 kWh/rok, roční úspora energie pak 89 351,7 kWh/rok.

Nechte slunce uspořit až 50 % nákladů na ohřev teplé vody.

Městský bazén Tachov

V městském bazénu v Tachově je solární systém navržen pro předehřev bazénové vody, předehřev teplé užitkové vody a přitápění v objektu. Jsou ohřívány dvě nádrže o objemu 8 000 l a jedna o objemu 20 000 l jako předehřev bazénové vody. Dva stávající zásobníky teplé vody, každý o objemu 6 300 l jsou rovněž předehřívány ze solárního systému. Celá solární soustava je řízena automaticky, podle aktuálního výkonu a teplot solárního systému centrálním regulátorem. Případný dohřev na výstupní požadovanou teplotu je řešen ve stávající plynové kotelně. Solární systém je stávajícímu zařízení pouze předřazen.

Nové sluneční kolektory Regulus KPC1 na střeše bazénu

Pro energetické potřeby objektu bylo navrženo celkem 144 ks plochých slunečních kolektorů Regulus KPC 1 s velikostí absorpční plochy 1,85 m2, osazených na místo stávajících, technicky již nevyhovujících slunečních kolektorů. Nové kolektory jsou umístěny na šikmé střeše bazénu se sklonem 45 °.

Nabíjení jednotlivých nádrží je řešeno přes předřazené deskové výměníky umístěné v místnosti solární technologie pod střechou bazénu ve 2. NP objektu.

Místnost solární technologie v Tachovském bazénu

REGULUS – úsporné řešení pro vaše topení

S rostoucími cenami energií se podstatně snižuje návratnost investic do solárních systémů. Pořízením ekologického, energeticky úsporného a tedy i finančně výhodného zdroje energie dosahujeme výrazných úspor nejen ve stavbách pro bydlení ale i v ostatních stavbách občanské vybavenosti. Počet instalací solárních systémů v těchto objektech stále roste a ukazuje se, že mají velkou šanci se v budoucnu stát nedílnou součástí všech systémů pro přípravu TV. Díky používaným materiálům a životnosti delší než 30 let, nemůže žádný investor udělat instalací solárního systému chybu. Jedinou podmínkou je profesionalita dodavatelské firmy a správný návrh solárního systému.

Firma Regulus nabízí všem svým zákazníkům vypracování projektové dokumentace v libovolném stupni (projekty pro podání žádosti o dotaci, pro stavební povolení, pro provedení stavby atd.). Na požádání vypracujeme na základě vstupních údajů ZDARMA studii využitelnosti s vyčíslením energetického a ekonomického přínosu solární soustavy.

Autor: Ing. Helena Křišíková, Ph. D.
Foto: Archiv firmy