Ventilační turbina HV-profi s hybridním pohonem

Firma RAUL větrací systémy s.r.o. již jedenáct let dodává na český a evropský trh kvalitní značkové ventilační turbiny VIV. Díky maximálnímu úsilí o plnou spokojenost svých zákazníků si společnost udržuje vysoký standard kvality všech parametrů.

Garanci vysoké kvality těchto ventilačních turbín potvrzuje i nulová reklamace. Použité komponenty pocházejí od velmi kvalitních výrobců (např. ložiska od světové špičky SKF). Také používané materiály jsou nejvyšší kvality (hliník a slitiny hliníku - dural).

Spolupráce dvou firem

Ventilační turbiny VIV jsou výsledkem velmi úzké spolupráce mezi firmou

H-tech group s.r.o., která vyrábí rotační hlavice. Základny se stavitelnými hrdly, regulačními klapkami a dalším příslušenstvím (včetně kompletace) vyrábí firma RAUL větrací systémy ve svých výrobních a skladovacích prostorech. Již jedenáct let provádí firma RAUL také odborné montáže ventilačních turbin po celém území ČR. K počátku roku 2008 bylo provedeno více než 6 650 odborných montáží.

O kvalitě výroby, ale i rozvoji obou českých firem, svědčí fakt, že to nejsou pouze obchodní firmy, které zboží nakupují a prodávají, ale i výrobci, kteří jdou vlastní cestou vývoje. Obě firmy jsou schopné trvale přicházet s novými výrobky.

Hybridní ventilátor HV 14 umožňuje větrání výtahové šachty

Světová novinka

Novinkou, která nemá ve světě obdoby, je ventilační turbina, která má chod řízený elektronickou jednotkou. Ventilační turbina HV-profi pracuje na principu proudění vzduchu tak, jako klasická ventilační turbina VIV, ale v případě bezvětří nebo jenom malého větru, je rotační hlavice poháněna malým elektrickým motorkem (výrobce ORIENTAL MOTOR – Japonsko). Děje se tak díky snímači, který měří otáčky hlavice a speciální jednosměrné spojce, jenž dokáže zcela odpojit elektrický motorek.

Hybridní pohon je označení pro kombinaci několika zdrojů energie pro pohon jednoho prostředku. V našem případě je to kombinace elektrické trakce a přírodního zdroje povětří, které jsou použity k vytvoření sacího efektu v prostoru pod rotační hlavicí ventilační turbiny.

Hybridní ventilátor HV-profi se jeví jako ventilační turbina budoucnosti. Za své prokazatelné kvality již získala několik prestižních ocenění na zahraničních veletrzích.

Detail elektromotorku
Rychlost větru – typ Minimální výkon Průměrný výkon – předpoklad Průměrný výkon – reálný předpoklad
typ 14 0 m3/h 750 m3/h 400 m3/h
typ HV 14/355 650 m3/h 1050 m3/h 980 m3/h

Tabulka minimálních a průměrných výkonů
Rychlost větru – typ Minimální výkon 7 m/s 8m/s 9 m/s 10m/s Průměrný výkon
HV 10/260 450 m3/h 670 m3/h 810 m3/h 870 m3/h 910 m3/h 650 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 760 m3/h 890 m3/h 1030 m3/h 1150 m3/h 980 m3/h

Tabulka výkonů – měřeno v potrubním systému, minimální výkon je zaručený výkon v době. kdy pracuje elektrický motorek
Rychlost větru typ Minimální výkon Průměrný výkon 8 m/s 10m/s 24 m/s
HV 10/260 450 m3/h 650 m3/h 810 m3/h 970 m3/h 1485 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 980 m3/h 890 m3/h 1115 m3/h 1985 m3/h

Tabulka výkonů – měřeno ve volném prostředí

Proč doporučujeme hybridní ventilátor HV-profi?

Při použití klasické ventilační turbiny typ 14 vycházíme z jejího průměrného výkonu cca 750 m3/h, ale za podmínky, že v případě nulového proudění vzduchu (bezvětří) je výkon ventilační turbiny nulový (množství odsávaného vzduchu) a tím poklesne i reálná hodnota průměrného výkonu na cca 400 m3/hod., přičemž minimální výkon nelze přesně určit. Při použití ventilační turbiny HV–profi typ 14/355 vycházíme z jeho průměrného výkonu cca 1050 m3/h, i za podmínky nulového proudění vzduchu, a přitom reálná hodnota průměrného výkonu je cca 980 m3/h. Současně lze určit i minimální výkon, který se rovná výkonu nastavených otáček na elektrickém motorku a je cca 650 m3/h.

Hybridní ventilátor HV–profi je regulovatelný pomocí mechanické nebo elektromechanické klapky, nacházející se pod rotační hlavicí. Rovněž lze „předřadit” různá čidla: např. teplotní, vlhkostní nebo časové, která předurčují časové rozpětí využití HV–profi.

Využití hybridních ventilátorů

Hybridní ventilátory HV–profi mají široké použití například pro odvětrávání střešních plášťů, šachet panelových a bytových domů a v neposlední řadě odvětrávání všech typů hal.

Odvětrání střešních plášťů – plynulé odvětrání kondenzované vlhkosti ze spodní strany střešního pláště, ale i technologickou a zabudovanou vlhkost, případně vlhkost dodatečně proniklou do střech při mechanickém porušení hydroizolačních vrstev. Tím prodloužíme životnost střech. Lze větrat všechny typy střech (ploché, šikmé, strmé), se všemi typy střešní krytiny (tvrdá krytina, šindel, plechová krytina, PVC, bitumenové pásy).

Odvětrání šachet panelových a bytových domů je jeden z nejčastějších způsobů použití hybridního ventilátoru HV-profi, jako náhrada původních centrálních elektrických ventilátorů včetně osazení novostaveb bytových domů. Použití hybridního ventilátoru HV-profi je daleko účinnější než klasické turbiny, které nefunfgují, když nefouká vítr. Hybridní ventilátor HV-profi je při bezvětří roztáčen malým elektrickým motorkem – je tedy stále funkční.

Odvětrání všech typů hal – sportovních, výrobních, skladovacích, snížení teploty půdních prostor.

Náklady povětří–vítr spotřeba el. energie
za jeden den 0,00 kW 0,360 kW
za jeden měsíc 0,00 kW 1,080 kW
za jeden rok 0,00 kW 12,960 kW

Předpoklad spotřeby elektrické energie – náklady v Kč, spotřeba je určena při denním zatížení cca 25 % dne.

Hybridními ventilátory HV-profi zajistíme ekonomické větrání všude tam, kde použití klasických ventilačních turbin naráží na nestálost výkonu ovlivněného povětřím. Jinými slovy tam, kde klasická ventilační turbina nefunguje z důvodu „bezvětří”, lze účinně použít hybridní ventilátor.

Autor: Ladislav Raul
Foto: Archiv firmy