Ventilační turbína s vyměnitelnými ložisky

V loňském roce vstoupila ventilační turbína VIV již do druhého desetiletí své velmi úspěšné existence na českém stavebním trhu. Její originální tvar lopatek, vysoká kvalita a velký výkon ji výrazně odlišuje od ventilačních turbín zahraničních výrobců.

Díky maximálnímu úsilí o plnou spokojenost svých zákazníků si výrobce, společnost RAUL větrací systémy s.r.o., udržuje vysoký standard kvality všech parametrů, což dokazuje stále se zvyšující prodejnost ventilačních turbín VIV v celé ČR. Garanci vysoké kvality těchto ventilačních turbín potvrzuje i nulová reklamace.

Výkon ventilační turbíny VIV

Ventilační turbíny VIV jsou hned od začátku výroby v roce 1997 výkonově zkoušeny dle metodiky „Stanovení vzduchotechnických a provozně bezpečnostních parametrů ventilačních turbín poháněných silou větru.” Zkoušky jsou prováděny u VVUÚ, a.s. Vždy jsou udávány pravdivé výkony dle českých norem, na které se při výpočtech můžete spolehnout.

Poslední CERTIFIKACE byla provedena 30. 3. 2007. (Například VV14/355 při rychlosti větru 10 m.s-1 s výkonem 1 150 m3/h).

Kapkovitý tvar turbíny

Originální kapkovitý tvar ventilační turbíny VIV je chráněn užitným vzorem. Je speciálně navržen tak, aby s maximální účinností (bez zbytečných ztrát) zajistil nejkvalitnější přenos hnané síly větru a svou rotací vytvářel trvalý podtlak v prostoru pod hlavicí. Tento aerodynamický tvar rotační hlavice je nejúčinnější k vyvinutí maximálního kroutícího momentu.

Zajímavé umístění ventilačních turbín VIV

Tvar lopatek

Nezaměnitelný tvar lopatek umožňuje odvětrání i v době, kdy ventilační turbína VIV nerotuje. Aerodynamicky tvarované lopatky, které jsou jako celek vyrobeny z jednoho kusu, ke své pevnosti nevyžadují další potřebu zpevnění obvodových drážek. Svým tvarem brání zatečení do prostor pod ventilační turbínou VIV.

Odolný materiál

Lopatky rotační hlavice jsou vyrobeny z duralu používaného i v leteckém průmyslu, který je pevný a přesto lehký a velmi odolný proti mechanickému poškození (např. kroupám), dále proti korozi, chemikáliím, působení mořské vody a tropickým podmínkám. Používá se na konstrukce, které mají vzdorovat náhlým změnám počasí. Odolává tlaku až 1,6 MPa a je použitelný při teplotách od -196 do +150 °C.

Značková ložiska

Velmi vysoká odolnost proti opotřebení, stabilita ložiska při nárazových poryvech silných větrů a doběhová setrvačnost při poklesu povětří, to jsou hlavní požadavky kladené na ložiska ventilační turbíny VIV. Ventilační turbíny VIV jsou osazeny dvěma SKF ložisky, která zajišťují velmi tichý plynulý a nehlučný chod. Odolávají teplotám od -40 °C až do +250 °C, jejich životnost je 40 let a po opotřebení je možná jejich výměna.

Zabezpečení proti vytržení

Jako jediná na českém trhu je hlavice ventilační turbíny VIV k hrdlu přichycena třemi šrouby s maticí přes protiskluzovou podložku. Takto zajištěný spoj je trvale odolný proti vytržení i při velmi silném nárazovém a poryvovém větru.

Další vývoj – hybridní ventilátor

Je hodně odvětví, kde použití klasických ventilačních turbín (hnaných pouze silou větru) komplikuje neovlivnitelné kolísání proudění vzduchu, které vede k nežádoucímu snížení a často k nulovému výkonu. Hybridní ventilátor je vlastně klasická ventilační turbína, která je osazena malým elektrickým ventilátorkem o výkonu 6 W, příkon 230 V.

Funkční princip: Rotační hlavice, která je hnací silou ventilační turbíny, je převážně roztáčena silou proudění vzduchu větrnou energií, ale pokud je proudění vzduchu nedostatečné k potřebnému výkonu hlavice a hlavice se zastaví nebo její otáčky poklesnou pod požadovaný výkon, pak elektrický motor o výkonu 6 W, napětí 230 V, cca 160 ot.·min-1 umožní dosáhnout požadovaného minimálního výkonu hlavice. V případě, že se proudění vzduchu náhle zvýší a hlavice dosáhne minimálního nastaveného výkonu, elektrický motor se pomocí jednosměrné spojky odpojí a hlavice pracuje pouze silou proudění vzduchu.

Tuto možnost funkce zajistí elektronická řídicí jednotka vybavená snímačem otáček, který každých 10 min. provádí 30ti sekundové měření. Měření se pravidelně opakuje a podle vyhodnocení zapne nebo nezapne elektrický motor. Na základě ročního zkušebního provozu hybridní rotační hlavice lze předpokládat, že v přibližně 75 % pracuje rotační hlavice na principu proudění vzduchu a ve 25 % pomocí elektrického motoru. Práce motoru bude převážně ve dnech zimní inverze nebo v letním období, kdy se pohyb vzduchu ustálí na minimální rychlosti nedostatečné k potřebné rotaci hlavice.

Rychlost větruprůměrnýminimální8 m/s18 m/s24 m/s
HV 10/260cca 650 m3/h450 m3/h810 m3/h1130 m3/h1485 m3/h
HV 14/355cca 800 m3/h600 m3/h890 m3/h1460 m3/h1985 m3/h
Výkon hybridního ventilátoru
1 den (24 hodin)18 hod. – pohon povětří6 hod. – pracuje motor – 6W
Spotřeba el. energie1 den36 W
Spotřeba el. energie1 měsíc1,080 kW
Spotřeba el. energie1 rok12,960 kW – náklady na 1 rok cca 44,00 Kč
Provoz a spotřeba
1 Redakčně upravila Ing. Hana Solařová
Autor: Ladislav Raul
Foto: Archiv firmy