Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Vestavěné spotřebiče jako „designový vítr“ do kuchyně

Moderní kuchyně volají po minimalismu, chtějí být jednoduché a čisté, a pokud už se rozhodnou zdobit, děje se tak v podobě exkluzivních materiálů – ušlechtilé nerezi, černého skla či lakovaných povrchů. Ozdobou v tomto směru jsou moderním kuchyním i vestavné spotřebiče. Vestavět už je dnes možné cokoli včetně kávovaru, vinotéky, ale třeba i pračky.

Vestavěné spotřebiče tvoří poměrně mladou rodinu, která ale za dobu své existence prodělala raketový vývoj. Důvod je nasnadě – první „vestavné vlaštovky“ vyšly z nejmodernějších volně stojících typů a dál v mnoha ohledech vyrazily vlastní cestou. Výsledek?

Sporák na dvě části

Třeba volně stojící trouby už ty vestavné doženou jen stěží a takový volně stojící sporák už v nově budovaných kuchyních v podstatě nenajdete. Rozdělil se na dva na sobě zcela nezávislé kusy: Vestavná varná deska dnes sice může, ale rozhodně nemusí být umístěna nad troubou. Trouby se totiž častěji umisťují do výše, aby při manipulaci s plechy nabídly větší pohodlí. A varná deska? Ta zase ztrácí kdysi pevně dané rozměry, počet, ba dokonce i pozici varných zón. Na indukční varnou desku můžete umístit nádobu kamkoli chcete, varné zóny nemají hranice a hrnce či pánve navíc mohou mít jakýkoli tvar i velikost. Něco podobného klasické sporáky neznají.

Digestoř dolů!

Odsavače už nemusejí být nutně na stěně nebo viset na stropě, ale vestavují se do kuchyňské linky nebo jsou nedílnou součástí varných desek. Zajišťují tak účinnější odvod par, jsou přitom schopné fungovat v režimu odtahu do komína i recirkulace, zároveň nezabírají místo a tedy neruší celkový pohled na kuchyni.

S touto indukční varnou deskou se zabudovaným odsavačem par získáte spoustu místa nad hlavou. Deska má čtyři varné zóny, které lze spojit do dvou velkých varných zón pro rovnoměrné vaření nebo grilování jídla ve větších hrncích a pekáčích. Foto: Gorenje.

Další přírůstky

Rodina vestavných spotřebičů se od svého zrodu pomalu rozrůstá. K myčkám, chladničkám, troubám a deskám přibyly trouby parní, pečicí a kombinované, ale i mikrovlnné – které tak nezabírají místo na kuchyňské lince. Společnost všem troubám může ve vyšších úrovních kuchyně dělat i kávovar, pod který lze umístit ohřívací zásuvku s šálky a podšálky. Vestavět lze také atypické chladničky. Mezi nejmladší vestavné spotřebiče pak patří vinotéky, ale také pračky, případně kombinované pračky se sušičkou. Spotřebiče pečující o prádlo se totiž teprve v nedávné době přestěhovaly z malých koupelen do kuchyní, díky tomu byla výrobci snížena jejich hlučnost, aby podobně jako jiné spotřebiče v kuchyni nerušily.

Fotogalerie

Autor: Kateřina Nová
Foto: archiv firem