Více vrstev laku vyšší odolnost povrchu nezajistí

Lakované povrchy přináší do interiéru eleganci a originalitu. Ale ne každý lakovaný nábytek je dokonale hladký s vysokou hloubkou barev. Špičkový produkt zaručí jedině kvalitní zpracování pomocí nejmodernějších technologií. Své o tom ví český výrobce koupelnového nábytku Dřevojas, který lakuje v nejmodernějším lakovacím automatu v Evropě.

Nábytek ve vysokém lesku se dlouhodobě drží na špici v nábytkářském průmyslu. Bolestí úplně prvního nalakovaného nábytku, který se před x lety objevil, bylo, že na něm zůstávaly otisky prstů, usazoval se prach a byl hodně náchylný na mechanické poškození. Tyto faktory jsou nyní díky vyspělým technologiím eliminovány. Lakování předchází fáze, ve které je neutralizován elektrický náboj dílců. Díky tomu lak přilne k MDF základu a tím se nábytek stává antistatický. Další nesmírnou výhodou je pak nabídka barev, ve kterých lze nábytek nalakovat. A navíc lakovaný povrch neznamená jen lesk, ale lakovat lze i do matu či polomatu. Vše závisí pouze na fantazii architekta, designéra či zákazníka, kteří mohou vybírat odstín lakovaní ze vzorníku RAL/NCS, nebo si donést svůj vlastní vzorek.

Koupelnový nábytek VITTA

Více vrstev laku neznamená vyšší odolnost

To je mýtus, který bychom chtěli vyvrátit. Více vrstev laku se minimálně podepisuje na jeho vyšší lesklosti nebo odolnosti vůči oděru, poškrábání. Tento aspekt má největší vliv na rovinnost povrchu. Jinými slovy – pokud je dílec nedokonale opracován, není rovný, hladký atd., dokáže více vrstev laku tento problém zakrýt. Pokud je ale předpříprava pečlivá, není důvod, aby měla dvířka deset vrstev laku, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu. A co se týká mechanického poškození – pokud vezmete ostrý nůž a uděláte vryp do lakované plochy, poškodí se jak povrch se dvěma vrstvami laku, tak i nábytek s deseti vrstvami,” říká Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojasu, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Lakovací automat CEFLA

Jak probíhá lakování?

Dokonale očištěné nábytkové dílce z MDF materiálu se vloží do automatu, kde je na ně aplikována polyuretanová barva ve variantě vysokého laku (lesku), matu či polomatu. Slouží k tomu několik trysek, které barvu stříkají v absolutně rovnoměrném nánosu. Nalakovaná dvířka putují následně do sušárny, kde čekají cca 24 hodin na vytvrdnutí povrchu. Každý lakovaný dílec po zaschnutí laku pokračuje do leštícího centra. Automatická leštička povrch finálně zaleští. S hotovými výrobky se zachází maximálně opatrně, např. jsou převáženy ve speciálních vozících s kartáčky, aby nedošlo k žádnému poškození.

Vady laku

Výsledná kvalita dvířek v lakovaném provedení je přímo závislá na základovém materiálu a úrovni jeho připravenosti pro lakování. Pokud je základová MDF deska špatně opracovaná, popřípadě nebyl dílec dobře očištěn, jsou výsledkem dvířka se zalakovanými nečistotami nebo krupičkou. Samostatnou kapitolou je lakování hran. „Hrany jsou detailem, na který se každý, i zcela laický zákazník, okamžitě zaměří. Kvalita lakovaných hran je opět hlavně o kvalitním materiálu. Hned vysvětlím proč. Přirozenou vlastností hran je jejich vyšší nasákavost oproti neopracovaným (čelním) plochám dílce. Míra nasákavosti souvisí s tím, jakou hustotu dřevních vláken deska má. Čím vyšší hustota, tím menší nasákavost a ve výsledku dokonalejší hrana. My v Dřevojasu používáme nadstandardní MDF desky s hustotou 800 až 900 kg/m3, přičemž u jiných výrobců to klidně může být jen okolo cca 600 až 800 kg/m3,” dodává Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

Autor:
Foto: Archiv firmy