Trapézové plechy v sedmi profilech, v nejvyšší kvalitě

Dnešní společnost VIKAM PRAHA a.s. byla založena v roce 1995 a po vstupu firmy SIDMAR NV v roce 2000 se stala členem nadnárodní skupiny ARCELOR CONSTRUCTION. Společnost disponuje jednou z nejmodernějších technologií na výrobu trapézových plechů a pokrývá díky svým regionálním zastoupením území celé České republiky. Užitečnou součástí výrobního sortimentu společnosti jsou také moderní střešní světlíky.

Společnost vznikla již v roce 1938 a později se pod názvem Stavokonstrukce zabývala stavební kovovýrobou s 300-400 zaměstnanci. V roce 1993 firmu odkoupili čeští majitelé. Postupem doby se společnost dostávala do výrobních potíží díky otevření hranic a vstupu nových společností a technologií do České republiky. Světlíky na prosvětlení továrních hal se přestaly vyrábět v takové míře jako kdysi a výroba postupně klesala.

Současnou výrobu tvoří především trapézové plechy

Současná výroba je úplně jiná. V roce 1996 koupili majitelé produkční linku od společnosti ZEMAN a začaly se vyrábět trapézové profily, které se postupně staly hlavní výrobní náplní a v současnosti představují 95% produkce společnosti. Nyní je vyráběno celkem 7 trapézových profilů v ročním objemu 7 000 t. Přesto si současná společnost VIKAM výrobu světlíků a prosvětlení ponechává a nabízí zájemcům generální opravy starších konstrukcí a světlíků. Obchodní strategií je orientace na potřeby zákazníků a důraz na komplexnost poskytovaných služeb. Okamžitá pomoc a poradenství jsou naprostou samozřejmostí, stejně jako krátké dodací lhůty.

Od roku 2001 začala spolupráce s belgickou firmou SIDMAR, která koupila 60 % podílu ve společnosti. V listopadu 2003 odprodali čeští majitelé zbylých 40 % společnosti SIDMAR. V roce 2001 – 2002 došlo k velké fúzi a společnost SIDMAR se stala součástí koncernu ARCELOR CONSTRUCTION, kam v současné době stoprocentním podílem VIKAM PRAHA, a. s. patří. ARCELOR CONSTRUCTION je největším výrobcem oceli na světě, a zabývá se také jejím zpracováním. Obchodní zastoupení má, kromě hospodářsky rozvinutých zemí jako jsou např. USA a EU, i v Polsku, Slovensku, Slovinsku, Ukrajině, Uzbekistánu, Islandu, Brazílii, Karibských ostrovech a v dalších zemích.

Střešní světlíky

VIKAM Praha, a. s. vlastní licenci na výrobu světlíků z profilů OMEGA. V poslední době jsou stále častěji realizovány opravy starých světlíků s drátosklem pomocí beztmelého zasklení. Místo skla lze použít současné polykarbonáty, které jsou proti sklu tepelně úspornější. Světlíky mohou být doplněny moderním samočinným větráním a dalšími doplňky, které světlíky ještě zhodnotí a přenesou jejich původní funkci do současného moderního pojetí. Zajistí dostatek světla a zároveň uspoří teplo v porovnání s původními světlíky. Výroba světlíků zaujímá přibližně 5 % produkce.

VIKAM jsou především profilované (trapézové) plechy

Hlavním výrobním programem společnosti VIKAM Praha, a.s. jsou profilované plechy, které známe pod názvem trapézové plechy. K výrobě se používá nejmodernější technologie. Trapézové plechy jsou vhodné k opláštění hal, k pokládce na střechy hal, komerčních budov i menších objektů. Trapézové plechy se používají i do interiérů a mimo to jsou často používány jako ztracená bednění.

Na výrobu trapézových plechů se používají dva základní materiály:

• První je ocelový plech o tloušťkách 0,55 – 1,25 mm, který je povrchově upraven žárovým aluzinkováním,a to o plošné hmotnosti 150g/m2. Tato povrchová úprava je mnohem kvalitnější a poskytuje delší ochranu proti korozi, než žárové pozinkování. V praxi je vyzkoušeno, že spolehlivě vydrží dosud sledovaných 28 let bez nátěru a známek koroze. Barva připomíná známý ,,pozink“, je tedy stříbrná, ale v lepším jednolitém provedení s menšími květy. Při upevňování se používají speciální šrouby s plastovou podložkou, která prostor dokonale utěsní a tím nedochází ke korozi ani v místě narušení ochranné AlZn vrstvy.

Pevnost trapézových plechů měřená statickou zkouškou je vysoká a garantovaná. Většina výrobců trapézových plechů používá pevnost SG 280, společnost VIKAM PRAHA, a. s. nabízí pevnost SG 320.

• Druhý materiál na výrobu trapézů je lakovanýplech pod označením HAIRPLUS 25, oboustranně žárově pozinkovaný, na pohledové straně upraven lakem na bázi polyesteru o tlouš.ce 25 mikronů, na rubové straně polyesterovým lakem o tloušťce 7 - 10 mikronů. Základní nabídka barev je ve 12 odstínech škály RAL, s možností dodání do týdne, ale při množství od 10 t je možné na objednávku dodat ze sazebníku RAL jakýkoli odstín. Kvalita barev a jejich flexibilita, tj. poddajnost a ohebnost, se projevují i při výrobě trapézových plechů. Základní materiál v podobě již lakovaných svitků plechu, prochází rovnačkou plechu, válcovací stolicí, na které se válcují trapézové profily, a nůžkami, které stříhají nekonečný pás na určenou délku. Přitom barva na plechu nepraská a není poškrábaná. Vysoká kvalita barvy se projevuje v její odolnosti proti průhybu i v její dlouhé životnosti. Proti poškrabání během transportu a manipulace mohou být plechy potaženy ochrannou fólií, která se odstraní až při montáži plechu na konstrukci.

výroba trapézového plechu

Na profilu TR 40S/160 je možno vytvořit speciální ohyby, kterým se říká „SOFTLINE“ v úhlech 7,5° – 270°. Ty jsou vhodné na hřebeny střech, střešní zakončení a ostatní podobné konstrukce. Na profilu TR40/160 se ohýbají táhlé samonosné oblouky.

K trapézovým plechům lze dodat veškeré ohýbané prvky. Společnost vlastní nůžky na plech v délkách 4 a 6 metrů, ve stejných rozměrech také ohraňovací lisy, na kterých lze připravit různé ohyby na klempířských výrobcích pro zakončení montované stavby kolem oken, dveří a střechy. Vzhledem k výrobě trapézových plechů, ohýbaných doplňků, kovových oken, dveří a vrat , může společnost VIKAM PRAHA, a. s. rutinně dodat celé opláštění kovové konstrukce pro jednoduchý a izolovaný plášť haly.

V rámci výroby a dodávek trapézových plechů pro haly a jiné stavby, kde se trapézové plechy mohou použít, dodává společnost upevňovací šrouby, nýty, krytky, těsnící pásy, kaloty a prosvětlovací profily – sklolamináty ve veškerém dostupném sortimentu, které jsou stejně tvarované jako trapézové plechy. Společnost spolupracuje s firmou EJOT CZ, která dodává kompletní spojovací materiál pro montáž a zároveň další doplňkový materiál ke stavbě střech a hal. Jedná se o průchodky, žebříčky na střechu, schody, pochozí lávky a další výrobky.

výroba trapézového plechu

Jako součást koncernu ARCELOR CONSTRUCTION může společnost VIKAM PRAHA, a. s. vedle dodávek vlastních výrobků nabídnout zákazníkům další plechy ve 150 druzích profilů a sendvičové panely v 15 druzích. Totéž platí také pro kazety a řadu další výrobků.

Rychlé dodávky a služby

Předností společnosti VIKAM PRAHA, a. s. jsou rychlé služby a dodávky. Trapézové plechy jsou vyrobeny do jednoho týdne po podepsání kupní smlouvy a je možno zajistit i jejich dopravu na místo určení vlastními dopravními prostředky. Nestandardní barvy jsou dodávány v termínu 4 – 6 týdnů, jinak dle dohody s prodejním oddělením.

Zakázky jsou připravované podle projektu týmem pracovníků, kteří ručí za správné zpracování zakázky. V týmu je architekt, specialista na spojovací materiál a dále specialisté na klempířské doplňky a různé typy ohybů táhlých oblouků nebo „SOFTLINE“ poloměrů.

Společnost je držitel certifikátu řízení jakosti podle ISO 9001 a environmentálního certifikátu podle ISO 14001. Ke všem výrobkům má společnost k dispozici Prohlášení o shodě, které je vydáno na základě výrobkového certifikátu a Stavebního technického osvědčení, jež oba vydal Technický a zkušební ústav stavební Praha, s.p.

Základní nabídka trapézových plechů:

V 18/76, délky do 12 m, (prosvětlovací profily 5 a 6 m)
TR 20/137,5, délky do 12 m, (prosvětlovací profily 5 a 6 m)
TR 40S/160, délky do 12 m, SOFTLINE, (prosvětlovací profily 5 a 6 m)
TR 40/160, délky do 12 m, skružování do táhlých oblouků
TR 55/250, délky do 12 m
TR 60/235, délky do 12 m
TR 92/275, délky 2-12 m

Na všechny typy podhledových plechů je možno dodat antikondenzační úpravu proti skapávání vody. Rovné hladké polakované plechy s fólií.

Autor: Jan Kuchař
Foto: Archiv firmy