Vnitřní zateplení systémem LINITHERM PAL SIL

Prostorově úsporné zateplení deskami LINITHERM PAL SIL, které vyrábí společnost Linzmeier, doplňuje širokou paletu izolačních systémů LINITHERM pro nejrůznější stavební řešení.

Obecně platí, že by se budovy měly zateplovat z vnější strany. Existují ale mimořádné případy, kdy je problematiku energetické optimalizace nutno řešit vnitřním zateplením např. má-li být zachována fasáda, je-li vnější tepelná izolace z konstrukčních nebo prostorových důvodů nerealizovatelná či pokud se vlastníci bytového domu nedohodnou na společném řešení.

Vlastnosti a výhody

Majitel zobrazeného bytu se rozhodl pro vnitřní zateplení deskami LINITHERM PAL SIL tloušťky 66 mm. Díky výborným tepelněizolačním parametrům tvrzeného PUR/PIR (λD na úrovni 0,023 W/(m.K)) zaručuje i velmi malá tloušťka desek LINITHERM PAL SIL vynikající izolační vlastnosti. Úbytek obytného prostoru je tak jen minimální a v místnostech je i po sanaci dostatek světla. Kromě toho se tímto opatřením výrazně zlepší pohoda vnitřního prostředí.

Desky jsou k dispozici v tloušťkách od 36 mm do 66 mm; hodnota součinitele prostupu tepla U se v kombinaci s cihlovou stěnou tl. 300 mm (Ustěny = 0,50 W/(m2.K)) pohybuje mezi hodnotami 0,30 a 0,22 W/(m2.K)).

Díky zvýšení vnitřní povrchové teploty stěn již nedochází k nežádoucímu proudění vzduchu.

Celoplošné přilepení desek zamezuje vnikání a kondenzaci vlhkého vzduchu pod izolaci

Popis systému LINITHERM PAL SIL

Na interiérové straně je na deskách LINITHERM PAL SIL nakašírovaná vápenosilikátová vrstva tl. 6 mm, jež je schopna vyrovnávat vlhkostní výkyvy a díky příznivé hodnotě pH odolává plísním. Prvky se mezi sebou spojují na pero a drážku a vytvářejí tak souvislou izolační vrstvu bez tepelných mostů. Izolační jádro je z obou stran potaženo hliníkovou folií, které má funkci parotěsné zábrany. Na straně přivrácené k obvodové stěně působí hliníková folie navíc jako ochrana proti elektrosmogu.

Tento izolační systém je nezávadný pro lidský organizmus a splňuje všechny požadavky ekologického způsobu stavění.

Lepení desek na stěnu místnosti

Vzduchotěsné přilepení je nezbytné

Jako u každého vnitřního zateplení je nutno spolehlivě zabránit vniknutí teplého a vlhkého vzduchu do prostoru mezi tepelnou izolací a obvodovou konstrukcí. Kromě toho je třeba vyloučit proudění vzduchu za izolací v oblasti napojení na ostatní konstrukce. Toho se dá zpravidla dosáhnout jen nanesením lepidla po celé ploše nebo v souvislém pásu po obvodu. K tomuto účelu slouží lepidlo SK Leicht vyráběné společností Schwenk.

S lepením desek se začíná v koutě místnosti. Spoje se zde provádějí natupo; u prvního rohového prvku je třeba odstranit silikátovou vrstvu a hliníkovou fólii v šířce odpovídající tloušťce navazující rohové desky. V ploše stěn se prvky spojují pomocí spojovacích lišt („pérek”), která se vsunují do drážek po obvodu desek. Po zatuhnutí lepidla se každá deska přišroubuje přes spojovací lištu vždy třemi šrouby k podkladu. Tyto samořezné šrouby jsou součástí dodávky a používají se bez hmoždinek.

Přišroubování desky k podkladu

V oblasti napojení obvodových konstrukcí na vnitřní stěny a stropy doporučujeme vyvést tepelnou izolaci pomocí speciálních klínů PAL SIL, aby se zabránilo vzniku tepelných mostů. Také zde je nutno dbát na vzduchotěsné přilepení.

Na závěr se stykové spáry zatřou tmelem Knauf Trias nebo Knauf Uniflott. Desky lze ihned po montáži opatřit nátěrem, tapetou nebo omítkou, která přispěje k dalšímu zlepšení vlhkostní regulace.

Pokoj po rekonsrukci
Autor: Dr. Joachim Mohr
Foto: Archiv firmy