Vodoměrné šachty COMPOZIT

Na 20. veletrhu VODKA v pražských Letňanech představila společnost HUTIRA – BRNO, s.r.o. novinku – vodoměrné šachty COMPOZIT v novém provedení. Tato zařízení navazují na úspěšnou řadu stávajících malých vodoměrných šachet MODULO. Tím rozšiřují jejich použití od rodinných domků až po menší komerční a průmyslové objekty jako např. školky, školy, hotely, lázně a další.

Maximální vnější rozměry šachty jsou 610 × 490 mm, výška od 1 330 mm do 1 530 mm.

Součástí dodávané šachty je vstupní/výstupní potrubí PE 40, dále vstupní kulový kohout před vodoměrem a na straně odběrného místa (za vodoměrem) zpětná klapka s odvzdušněním. Samotný vícevtokový domovní vodoměr DN 25 na studenou vodu o stavební délce max. 260 mm určený do horizontální polohy není součástí dodávky.

Velmi důležitou funkční součástí nové šachty COMPOZIT je také tepelná izolace poklopu a uzávěru šachty nad vodoměrem v celkové síle asi 150 mm. Uzávěr šachty a poklop je oddělen tenkou vzduchovou mezerou. Poklop má nastavitelný rám s nosností 12,5 t.

Provozní přednosti

Nová vodoměrná šachta COMPOZIT je určena pro připojení bytových domů, průmyslových objektů nebo menších komerčních staveb. K tomu stačí jen minimální výkop bez nutnosti betonáže. Jiným a také velmi vhodným řešením je obnova nebo rekonstrukce vodoměrných šachet. Montáž, manipulaci a všechny další úkony spojené s montáží šachty zvládne jediná osoba.

Pokud jde o rutinní provoz šachty, při nutnosti uzavření přívodu vody, výměny a odečtu vodoměru, není potřeba do šachty vstupovat. Všechny provozní úkony jsou proveditelné shora z chodníku, cesty apod.

Výrobce dále poskytuje garance na odolnost šachty proti mrazu, šachtu není potřeba dodatečně zateplovat.

Tab.: Technické parametry

Vnější rozměry (max.)610 × 490 × 1 530 mm
Napojení vstup / výstupPE 40
Vhodné pro vodoměryDN 25 (G 1 ¼″, L = 260 mm)
Zatíženost poklopu12,5 t
Dostatečná tepelná izolace pro použití v ČRAno

Vodoměrné šachty COMPOZIT – přehled vlastností

Hlavní charakteristiky:

 • vhodné pro menší komerční a průmyslové objekty i bytové domy,
 • kompletní řešení včetně armatur připravené pro rychlou a snadnou instalaci,
 • minimální výkop bez nutnosti betonáže, manipulaci zvládne jedna osoba – úspora nákladů spojených s instalací,
 • garance odolnosti proti mrazu, šachtu není nutné dodatečně zateplovat,
 • při nutnosti uzavření vody, výměny a odečtu vodoměru není třeba do šachty vstupovat (vše je přístupné z terénu).

Součásti šachty:

 • tepelné izolace hlavního poklopu, uzávěru nad vodoměrem a obvodu šachty,
 • nastavitelný rám (víko – nosnost 12,5 t),
 • kulový kohout před vodoměrem,
 • místo pro vodoměr DN 25 stavební délky do 260 mm,
 • potrubí – vstup / výstup PE 40 je součást šachty,
 • zpětná klapka s odvzdušněním.

Malé vodoměrné šachty MODULO

Šachty jsou bezúdržbové, po celou dobu životnosti není zapotřebí nic natírat nebo jinak ošetřovat. Kompaktní konstrukce těchto šachet je řešena materiálem z termoplastu zpevněného skelnými vlákny a poklopem s nosností až do 12,5 t. Díky tomuto jedinečnému konstrukčnímu řešení jsou vodoměrné šachty odolné vůči tlaku zeminy.

Další předností je snadný přístup k samotné armatuře s vodoměrem. Veškeré úkony (tj. odečty, instalace a výměna vodoměru a armatur) se provádí shora (bez nutnosti vstupu obsluhy do šachty). Promyšlené zateplení celého pláště a dvou poklopů hutněným polystyrénem vylučuje zamrznutí v extrémních klimatických podmínkách. Navíc volný prostor dna umožňuje využití tepelné energie ze země a současně zabraňuje vytlačení šachty spodní vodou. Systém uchycení armatur pomocí plastového roštu vylučuje vznik tepelného mostu.

Více informací naleznete na stránkách www.malevodomernesachty.cz.

Závěr

Řešení, které jsme popsali, umožňuje velmi efektivně a zejména rychle a provozně či uživatelsky ve vysoké kvalitě realizovat výstavbu vodoměrných šachet pro komerční a průmyslové objekty anebo bytové domy.

Fotogalerie

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy