Volně dýchajícím fasádám patří budoucnost

Tepelná ochrana staveb je pojem, který neodmyslitelně patří k naší současnosti. Kvalitně navržená a provedená tepelná izolace obvodového zdiva zásadně ovlivňuje užitné, provozní, tržní i ekologické parametry stavby a je také jednou z cest jak stávající domy dobře zhodnotit a zvýšit v nich kvalitu života.

Klasicky prováděné fasády na obvodovém nosném zdivu bez izolace, tedy tlustovrstvé venkovní omítky typu břizolit, „házené“ nadvakrát - nejdřív tzv. jádro a potom pohledová, obvykle škrábaná vrstva - jsou dnes až na výjimky minulostí. Přestože mají slušnou trvanlivost a odolnost proti působení povětrnostních vlivů, špatně tepelně izolují a navíc jsou při provádění namáhavé, pracné, zdlouhavé a tudíž drahé.

Tepelně izolační omítky jsou už současností. Používají se hlavně na venkovní omítání jednovrstvých obvodových zdí z tepelně izolačních zdicích prvků (lehčené cihelné bloky, porobetonové tvárnice apod.). Jejich význam spočívá vedle vjemové funkce také v dovršení tepelně izolačních vlastností daného typu jednovrstvého tepelně izolačního zdiva, ke kterému jsou určeny či doporučeny. Tyto omítky nikdy nemají roli rozhodujícího tepelného izolantu. Účinnost těchto omítek je zajištěna lehčeným perlitem, polystyrenem nebo dalšími lehkými izolačními materiály, jejichž vlastnosti musejí být v souladu s vlastnostmi podkladu.

Další typy fasád, dnes velmi rozšířené, jsou kontaktní zateplovací systémy, KZS (dnes známé také jako ETICS - External Thermal Insulation Composite Systems). Vedle pohledové funkce slouží zejména ke zvýšení tepelné ochrany staveb. Obliba ETICS je daná především cenou, která se pohybuje většinou uprostřed cenového spektra, čímž je toto řešení obecně dostupné. ETICS znamená také rychlou a nenamáhavou práci, a tudíž ho stavební firmy rády montují a často i vřele doporučují. Vysoká četnost realizací ETICS a odborná doporučení posilují „důvěru“ v ně.

KZS neboli ETICS s půlcentimetrovou tuhou omítkou na měkkém izolantu je řešením s otazníky. Omítka je křehká, citlivá na kvalitu technického provedení a snadno mechanicky poškoditelná. Již po pár letech volá minimálně po nové fasádní barvě. Výrobci uvádějí životnost ETICS cca na 20 let, což ve srovnání s jinými fasádami nebo např. se střešní krytinou není mnoho. Když by vše šlo, jak má, majitel by musel investovat do nového ETICS třikrát za život (a ještě se starat o likvidaci starého). Zbývá se ještě zmínit o tzv. vlhkostních vadách, které nápadně často některé realizace ETICS provázejí. Jejich výsledný účinek lze přirovnat k neprodyšnému plášti, uvnitř kterého se nachází váš dům.

Vzlínající vlhkost anebo vlhkost vyráběná v objektu musí být nějakým způsobem odvedena ven, jinak hrozí její kondenzace. Nešetrná aplikace ETISC (s polystyrénovými izolačními deskami) na dům, který nejevil žádné známky vlhkosti, neboť přírůstky vlhkosti (vzlínání, pobyt osob a provoz), unikaly skrze obvodové konstrukce a odvětrávaly ven, mohou tuto vyrovnanou bilanci zvrátit. Polystyrenovými deskami jsme části této vlhkosti přehradili únikovou cestu. Ve zdivu, které je obaleno deskami, začne kondenzovat voda, která se - zejména v zimě - nemá kam odpařovat. V bytě se objeví vysoká vlhkost a zavlhlé zdivo, později plísně, řasy apod. V zimě, kdy je vlhkost v bytě pociťována zvlášť nepříjemně, obyvatelé intenzivněji vytápějí a větrají. Plýtvají tím drahým teplem a často si neuvědomují, že v zimě takto vysušovat zdivo vůbec nelze.

Jedním z fyzikálně opodstatněných řešení jsou Fasádní systémy Novabrik. Jejich výrobce přichází letošního roku na trh s novinkou a tou je Difúzně otevřený systém Novabrik, který se oproti klasickému odvětranému systému Novabrik vyznačuje především samotnými tepelně-izolačními vlastnostmi cihel, difúzní otevřeností systému s faktorem difúzního odporu µ = 3, nízkou hmotností 45 kg/m2, suchou montáží, vyřešenými detaily v místech častých tepelných mostů (vazby mezi zdivem a konstrukcemi oken a dveří) a konečně i atraktivností vzhledu.

Příznivé účinky systémů Novabrik se projeví na celkovém zdraví stavebních konstrukcí i na mikroklimatu uvnitř domu. Změní se také celá řada dalších fyzikálních vlastností: bod mrazu se posouvá mimo nosné obvodové zdivo a také rosný bod většinou odtud zcela zmizí. Správně zvolený fasádní systém zlepšuje nejen tepelnou ochranu jak nové, tak i staré stavby, ale zejména také upraví režim difúze vodní páry tak, aby pára mohla unikat ven a rosný bod se v celé obvodové konstrukci neobjevil po celý, klimaticky obvyklý rok. A protože se jedná o pláště s velmi dlouhou životností, je dobré pečlivě vážit, vybírat a počítat.

Čtěte Potřebný materiál a nářadí a také Montážní příručku, které uveřejnil výrobce systému, firma Novabrik Czech - poznámka redakce.

Autor: Květoslava Křivinková
Foto: Archiv firmy Novabrik Czech