Vrtací systém ZOBO

Na vrtání do dřeva a plastu nabízí Narex Česká Lípa a.s. program vrtacích nástrojů ZOBO, který je jedinečný vzhledem ke své ucelenosti, kvalitě, dlouhé životnosti a vrtacímu výkonu. Program zahrnuje na osm set položek vrtáků, nástavců, hloubkových dorazů, hmoždinkových fréz nebo vykružovacích hlav. Díky své rozmanitosti je určen nejen pro stavební truhláře, nábytkáře a tesaře, ale zahrnuje i nástroje určené pro výrobu slévárenských dřevěných modelů nebo pro výrobu varhanních píšťal.

Vrtáky jsou rozděleny do tří základních systémů. Všem je společný materiál, z kterého jsou hlavy vrtáků vyrobeny. Jedná se buď o vysoce legovanou chromovou ocel v kaleném a přesně broušeném provedení, nebo tvrdokov. Vrtáky z chromové oceli jsou ideální pro měkké dřevo a uplatní se i při vrtání sandwichových desek s hliníkovou krycí fólií a plastovým jádrem, akrylátu a alucubondu. Tvrdokovové provedení se používá pro vrtání tvrdého dřeva, deskového materiálu (dřevotříska, lamino, překližka…) nebo corianu.

Středicí, naváděcí hroty, jsou výměnné díky kónusovému nebo válcovému otvoru v hlavě vrtáku, což umožňuje bezproblémové broušení vrtáků až do středu bez obavy o odbroušení či zabroušení do hrotu. Další výhodou je možnost výměny kratšího hrotu za delší při šikmém navrtávání (např. navrtání schodnice při výrobě schodiště) a výměny poškozeného hrotu za nový bez nutnosti kupovat celý nový vrták. Na hlavě vrtáku jsou vždy dva hlavní a dva přeřezávací nože. Předřezávací nože jsou mírně předsunuty před nože hlavní. Tím je zaručeno, že okraj otvoru je bez otřepů.

Kalený, broušený a chromovaný povrch stopky vrtáku je odolný vůči opotřebení. Na stopce nevznikají drážky při protočení vrtáku ve sklíčidle (stopka vrtáku se pouze oleští), díky čemuž zůstává přesnost kruhového pohybu zaručena na dlouhou dobu.

Systém číslo jedna zahrnuje jen 8 vrtáků od ø 7 do 35 mm v chromové oceli, vrtáky nelze prodlužovat. Systém číslo dva obsahuje vrtáky od ø 10 do 65 mm odstupňované po 1 mm v obou provedeních (chromová ocel, tvrdokov). Stopky vrtáků jsou duté s vnitřním závitem k našroubování nástavců pro vrtání hlubokých otvorů nebo pro prostupy stěn. Kromě nástavců je možno na stopky vrtáků upnout hloubkový doraz a vytvářet sériové otvory stejné hloubky velmi rychle s vysokou přesností. Zvláštní kapitolou tohoto systému jsou schodišťové vrtáky, které jsou vybaveny dlouhými hroty, pro použití se schodišťovým přípravkem.

Systém číslo tři nabízí kompletní řady vrtáků z chromové oceli a tvrdokovu od ø 15 do 100 mm a dodatkovou konstrukční řadu od ø 101 do 130 mm v provedení pouze z chromované oceli. Je určen především pro tesaře, kteří vrtáky používají nejčastěji s vodicími čepy pro zhotovení zápustných otvorů pro matice, podložky a hlavy šroubů. Děje se tak především z technologického důvodu, kdy by nezapuštěná matice nebo hlava šroubu bránila v dalším postupu prací (montáž záklopu, pobití atd.) nebo z důvodu estetického. Zapuštění probíhá tak, že do předem vyvrtaného otvoru (např. pro usazení závitové tyče, svorníku, kotvy) se vsadí vrták s vodicím čepem. Vodicí čep se volí vždy o 0,5 mm menšího průměru než vyvrtaný otvor.

Samostatnou kapitolou vrtacích nástrojů ZOBO tvoří hmoždinkové frézy a vykružovače. Tam, kde má spoj přenášet velké síly, používají se hmoždinky zvláštní konstrukce. Tyto zapouštěné nebo lisované hmoždinky mají za úkol zajistit pevnost spoje dvou dřevěných prvků nebo spoj dřevěného a ocelového prvku. Otvory se zhotovují hmoždinkovými frézami, které je nutno upnout do silné vrtačky (v řadě PROTOOL DRP 32-4). Vykružovače slouží k přesnému odvrtání materiálu při montáži světel a bodovek různých velikostí nebo v tesařské praxi pro vyvrtání odvětrávací otvory v bednění u hřebene střechy.

Autor:
Foto: Archiv firmy