Všestranní pomocníci pro každodenní práce

Pokud by se měla stručně popsat ucelená řada smykem řízených nakladačů Cat, tak pravděpodobně nejvýstižnější by byly pojmy inovace a odlišení konstrukce od běžného průměru. Uvedením čtyř nových typů dokončila firma Caterpillar program vývoje kompaktních strojů, který pro veřejnost započal na Baumě 1998 a kam předtím patřily kompaktní kolové nakladače a hydraulická pásová minirýpadla.

Stroje Cat 216, 226, 236 a 246 nabízené s úplnou řadou pracovního nářadí vstoupily na trh ve třídách nosnosti 600 až 900 kg. A není bez zajímavosti, že díky nim výrobce oslovuje zákazníky i v oborech, kde dříve tuto značku třeba ani neznali. Jde například o zemědělské farmy, zahradnictví, kompostárny, ovocnářské a lesnické školky či sportovní areály. Caterpillar tak i v této kategorii nabízí kvalitu, kterou se proslavil u velkých strojů. Charakteristickými rysy uvedených modelů jsou výkonnost, všestrannost, komfort strojníka, spolehlivost a snadná údržba.

Moderní kompaktní konstrukce s optimálně rozloženou hmotou a nízko položeným těžištěm vyniká stabilitou v nejrůznějších provozních aplikacích. O pohon pracovních částí stroje se starají kapalinou chlazené čtyřválcové vznětové motory Cat 3034 o zdvihovém objemu 2954 cm3 s přímým vstřikováním paliva a atmosférickým sáním vzduchu (u Cat 246 přeplňovaný), které poskytují přebytek výkonu a krouticího momentu a umožňují jejich využití i při snížených otáčkách. Uložení motoru vzadu podélně zlepšuje jízdní vlastnosti, zejména prázdného stroje na svahu, servis má dobrý přístup k oběma jeho stranám, zvláště pak po odklopení jednomodulového chladiče motoru a chladiče hydraulického oleje směrem nahoru.

Hydraulický systém s hydrostatickým přenosem výkonu je tvořen soustavou převodníků s uzavřenými okruhy, jejichž konstrukce a následné mechanické vazby ovlivňují silové a rychlostní parametry smykem řízených nakladačů Cat. Pohon pojezdu s plynulou změnou rychlosti zabezpečují dva axiální regulační pístové hydrogenerátory, umístěné za sebou na hřídeli motoru, ve spojení se dvěma konstantními hydromotory a stranovými řetězovými převody mezi předními a zadními koly. Toto řešení poskytuje strojům mimořádné manévrovací schopnosti, velký tah na obvodu kol, dobrou akceleraci a spolehlivé provozní brždění. Zcela unikátní v daném oboru pak je vybavení systémem »ANTI-STALL«, který snímá zatížení pracovních částí stroje a regulací otáček hydrogenerátorů zabraňuje případnému poklesu otáček spalovacího motoru. Přínos se projeví v přenášení maximálního krouticího momentu na kola bez nebezpečí dušení motoru, což ocení zejména začínající posádky.

Nakládací zařízení se speciálně tvarovanými rameny, příčnou vzpěrou, dvěma válci zdvihu výložníku a dvěma válci ovládání lopaty vyniká tuhostí konstrukce, dosahuje odpovídající výsypné výšky a dopředního dosahu, vyniká rychlostí a díky velkým hodnotám vylamovacích a zdvihacích sil vede ke zlepšenému výkonu a vysoké produktivitě. Tříbodové uchycení výložníku vyžaduje automatické hydraulické vyrovnávání polohy lopaty, které lze zapnout z kabiny.

Mechanické rychloupínací zařízení umožňuje pohotovou výměnu pracovních nástrojů, kterých Cat nabízí více než 50. Všechny přitom byly vyvíjeny souběžně se smykem řízenými nakladači, jsou jim dokonale přizpůsobeny a umožňují maximální využití nosičů.

Komfortní prostředí pro posádky je u strojů Cat samozřejmostí. Prostorná kabina konstrukce ROPS/FOPS s ergonomicky rozmístěnými ovládacími a kontrolními prvky, pohodlná anatomická nastavitelná sedačka, loketní opěrka, samonavíjecí pásy, volná podlaha a široký vstupní otvor se stupačkami s protismykovou ochranou ulehčují každodenní život a omezují vznik únavy. Kontrolní a varovný systém hlídá provozní stav důležitých systémů a podle potřeby je včas signalizuje na stropních panelech. Ovládání pojezdu a pracovního zařízení pomocí pilotních okruhů je včleněno do krátkých ovládacích pák, známých z pásových rýpadel, které kladou tzv. přirozený odpor a vyžadují jen malé úsilí. Levou pákou se řídí směr a rychlost pojezdu, pravou pákou pohyb výložníku, lopaty a přídavných nástrojů. Systém s ručním i nožním ovládáním plynu umožňuje lépe přizpůsobit otáčky podle charakteru zatížení a vede ke snížení spotřeby paliva a hlučnosti.

Otevřením zadního krytu motorového prostoru a odklopením chladicího modulu s mřížkou se získá snadný přístup k seskupeným místům pravidelné údržby. Důraz byl přitom kladen na rychlé provedení prací bez nebezpečí kontaminace přírody oleji, k čemuž slouží ekologicky řešené vypouštěcí ventily provozních náplní, vhodně umístěná odběrová místa pro rozbory S.O.S., lehce vyměnitelné vzduchové a olejové filtry, prodloužené intervaly výměny olejů (500 mh u motoru), skleněné hladinoměry na hydraulické nádrži a chladiči motoru a lehce přístupný akumulátor.

Tolik tedy výčet základních technických parametrů smykem řízených nakladačů Caterpillar, které jsou součástí prodejní nabídky firmy Phoenix-Zeppelin. Reakce tuzemského trhu jsou velice příznivé a tak není divu, že počet uživatelů se utěšeně rozrůstá.
Autor: Karel Kurka
Foto: Archiv firmy