Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Výběr lišt a profilů pro detaily ETICS

Kvalitní provedení zateplení vyžaduje nejen znalost postupů, ale také správně vybrané a kvalitní materiály včetně těch, které jsou v celkovém rozpočtu jen nepatrnou položkou. Lišty a profily dodávané společností HPI-CZ, jedním z největších dodavatelů stavebního příslušenství u nás, vynikají svou pevností, odolností proti ohýbání a praskání, takže se také snadno aplikují. Stačí vybrat pro konkrétní detail zateplovacího systému ten správný profil.

Lišt a profilů je na trhu velké množství. Ty ze sortimentu HPI-CZ jsou vyrobeny z pevného plastu, který odolává UV záření. Jde například o lišty začišťovací, zakončovací profily s okapničkou, parapetní profily, ukončovací, dilatační nebo rohové profily. Na profily HPI-CZ opatřené tkaninou je při výrobě tkanina navařována pomocí ultrazvuku, takže jde o velmi odolné připojení. Přídržnost tkaniny při tahových zkouškách je přitom jedním z parametrů hodnocených při zkoušení profilů v TZÚS Praha.

Připojovací profil variabilní s tkaninou

Připojení k rámům oken a dveří

Začišťovací lišty nacházejí uplatnění okolo okenních a dveřních jednotek. Stěny se zateplovacími systémy totiž vyžadují těsné, bezpečné a funkční připojení omítky k rámům oken, dveří a dalším stavebním dílům. Připojovací profily jsou vybaveny ochrannou odlamovací lamelou se samolepicí PE páskou pro připojení krycí fólie. Ta zabraňuje poškození rámů (poškrábáním, stavební chemií) při aplikaci omítek a po dokončení realizace zateplení se tato část odlamuje.

Zakončovací profily s okapničkou

Začišťovací lišty jsou nabízeny ve variantách s přiznanou hranou, pod omítku (kdy je vidět jen polyetylenová páska), nebo s těsnicím jazýčkem (i polyetylenová páska je schovaná). Těsnicí jazýček chrání PE pásku, například při natírání oken proti vniknutí barvy. Začišťovací lišty jsou označovány jako 1D, 2D nebo i 3D, což naznačuje, v jakém směru se lišta přizpůsobuje dilatacím. 1D přitom znamená stlačení jen v polyetylenové pásce (silnější páska umožňuje přenést i větší dilatace), 2D umožňuje navíc pohyb do strany, 3D varianty se silikonovou dutinkou umožňují pohyb ve všech směrech.

Připojovací profil parapetní s tkaninou
Schéma osazení parapetu

Profily v nadpraží

Horizontální zakončení u zateplovacích systémů vyžaduje i bezpečné řešení odvodu dešťové vody směrem dolů. V těchto případech se použije zakončovací profil s okapnicí. Profil s okapnicí je z každé strany opatřen tkaninou a pro lepší přilnutí omítky na profilu jsou jeho hrany rýhované. U barevných omítek, kde může přiznaná bílá plastová hrana působit rušivě, je možné použít typ „pod omítku”. Výhodou tohoto typu profilu je kromě cíleného vedení vody také přesné ohraničení omítky.

Zakončovací profil s okapničkou
Zakončovací profil s okapničkou pod omítku

Parapetní profil chrání zateplovací systém před degradací zevnitř

Samostatnou kapitolou jsou připojovací parapetní profily. V nabídce HPI-CZ jsou dva základní typy, a to profily, které se umisťují pod parapet, kde připojují omítku k parapetu. Zabraňují tedy jednak zatékání, jednak parapet drží na správném místě. Druhým typem je připojovací profil HPI - UNI, který zajistí vodotěsný, pevný a trvale pružný přechod tepelně izolačního systému ve špaletě, tj. v ostění, na parapetní plech.

Profil HPI - UNI je tvořen plastovou lištou odolnou proti praskání a deformacím s integrovanou tkaninou a polyetylenovou oboustranně lepicí páskou. Variabilita prvku spočívá v tom, že se hodí pro připojení parapetů tvaru „U” i „L”.

Lišta s tkaninou 9 mm s těsnicím jazýčkem

Další typy profilů

Napojení oplechování k ETICS v místě, kde ke stěně domu přiléhá např. střecha, se řeší ukončovacím profilem určeným pro tento speciální detail, který se jednoduše nasune na oplechování a na něj se „dotáhne” fasáda. Toto řešení detailu umožňuje dilataci bez poškození finální omítky. Přechodový profil se využívá pro řešení detailu v místě přechodu mezi dvěma různě silnými izolanty v rámci jednoho objektu. V praxi je běžně využíván rohový profil, který může být opatřen nárazovou hranou. Ukončení omítky v místě, kde jsou umístěna dvířka rozvaděče elektřiny, popřípadě kde navazuje jiný objekt, se realizuje pomocí ukončovacích profilů omítky zateplení. Tyto profily jsou v nabídce v několika variantách podle výšky cementového tmelu a hrubosti omítky (3, 6 nebo 10 mm). Přechod mezi dvěma rozdílnými izolanty, například dvou na sebe navazujících objektů, řeší tzv. dilatační profily.

Více o všech typech profilů v novém katalogu HPI-CZ 2016/2017 na stránkách www.hpi.cz.

HPI-CZ bojuje za kvalitu ve stavebnictví

Společnost HPI-CZ ve svém oboru dlouhodobě bojuje proti nekvalitním a nefunkčním výrobkům. Již několik let běží její projekt „TEST THE BEST”, který umožňuje zákazníkům osobně si vyzkoušet kvalitní a funkční výrobky za akční snížené ceny a přesvědčit se tak o jejich přednostech. Vybrané produkty, mezi jiným i profily a lišty, jsou zveřejňovány na www.testthebest.cz.

V oblasti plastových lišt pro tepelně izolační systémy ETICS byla společnost HPI-CZ iniciátorem certifikace a zkoušení lišt nabízených na našem trhu s důrazem na oddělení kvalitních a vysoce funkčních výrobků od těch nekvalitních. Certifikát TZÚS Praha mohou získat jen výrobky, které při tahových zkouškách splní parametry na přídržnost tkaniny, případně dle typu také na přídržnost lepicí pásky. Stálí obchodní partneři mohou zboží objednávat prostřednictvím stávajícího objednávkového systému. Další variantou jsou stránky www.testthebest.cz, kde HPI-CZ nabízí stavební materiály za zvýhodněné akční ceny. Kromě uvedených variant lze zboží objednávat také z e-katalogu umístěného na stránkách www.hpi.cz, kde jsou uvedeny i podrobnosti o sortimentu.

Autor: Ing. Marie Hodačová Šimonovská
Foto: Archiv firmy