Vybrali jsme z brněnského stavebního veletrhu

Letošní stavební veletrh v Brně nás nezklamal. Poslední únorový týden jsme zde navštívili celkem tři obsazené pavilony, v nichž se kromě více než šesti desítek obchodních značek prezentovali i studenti několika českých škol s řemeslným zaměřením. Proběhla také řada doprovodných akcí včetně premiéry Festivalu architektury. Bylo zaevidováno přibližně 25 000 příchozích návštěvníků.

Předně pochvalme prostor a čas věnovaný učňům různých stavebních oborů. Díky tomuto činu se návštěvníci přesvědčili o šikovnosti budoucích řemeslníků, kterých je na trhu práce nedostatek. Konkrétně byli při práci viděni kominíci, pokrývači, klempíři, tesaři, čalouníci, instalatéři, elektromechanici a truhláři. Jednalo se o atraktivní podívanou, kterou si nechal ujít málokterý návštěvník veletrhu. Odehrávala se převážně v prostorech pavilonu A, který oslňoval i svým architektonickým zpracováním pocházejícím z tehdejších kanceláří Josefa Kalouse a Josefa Valenty. Monumentální výstavní hala z roku 1928 je díky velkorysým proskleným plochám skvěle prosvětlena.

Zelené střechy

Z novinek a zajímavostí jsme věnovali čas například prohlídce expozice společnosti Fatra Napajedla, speciálně ideálnímu řešení pro zelenou střechu. Nejdříve si připomeňme výhody „Fatra green roof“: zabraňuje přehřívání, a tím prodlužuje životnost střech a reguluje teplotní výkyvy uvnitř budov, zpomaluje odtok dešťové vody a odlehčuje kanalizačnímu systému, pohlcuje škodliviny a prach, chrání hydroizolační izolační vrstvu před působením UV záření, zlepšuje mikroklima a navíc zdobí. Dělí se na extenzivní střechy a intenzivní střechy. Extenzivním střechám stačí nižší nosnost střešní konstrukce s tenkou vrstvou substrátu, s plochou, kterou rozšiřují trvalky, skalničky a suché rostliny. Zatímco intenzivní střechy jsou charakteristické vysokou nosností a silnější vrstvou substrátu. Vytvářejí zahrady s květinami, keři i nízkými stromy. Pozor jen na pravidelnou údržbu a závlahu.

Kromě toho představilo v Brně zelené střechy i několik dalších společností, jednou z nich byla i Saint-Gobain, divize Isover, jejíž vegetační střešní souvrství sestává mimo jiné z patra tvořeného čedičovou vlnou. Tato hydrofilní část je lehká a vzdušná. Částečně nahrazuje zeminu, a proto je vhodná i pro rekonstrukce objektů, jejichž statika by jinak nedovolovala zeleň na střechu vysadit.

Udržitelné stavebnictví

Od zeleně, která sama o sobě spadá do ekologického stavebnictví, se přesuneme k premiéře Festivalu architektury, jehož stěžejním námětem bylo podobné téma – udržitelnost. Zúčastnilo se jej asi 500 odborníků z řad architektů, projektantů, developerů, ale též zástupců stavebních úřadů či starostů. Kromě zajímavých přednášek proběhla také třeba praktická ukázka 3D tisku (s betonem coby tiskovou náplní), která oprávněně přilákala hojné publikum. Volně přístupný veřejnosti pak byl například seminář o dotaci Zeleň střechám či demonstrace ekologických stavebních řešení. Na akci promluvil i vydavatel časopisu INTRO, magazínu určeného nejen architektům, ale též laické veřejnosti, který jak v Česku, tak v zahraničí zaslouženě sklízí chválu a ocenění za kvalitu textů i designové zpracování. INTRO bylo hlavním mediálním partnerem akce.

Recyklace

Na veletrhu se prezentovaly i menší podniky, zaujala nás kupříkladu expozice společnosti Wootex, která představila inovativní produkty z kompozitního materiálu tvořeného z 95 % textilním odpadem a recyklovanými fóliemi. Výslednou surovinu lze použít velmi variabilně, jako ideální se jeví pro výstavbu pergol, teras či městského mobiliáře.

Ukázka produktů z textilního kompozitu značky Wootex

Přírodní materiály

Neméně zajímavé byly i keramické domy. Zástupci slovenské společnosti Ceramic houses představili inteligentní systém prefabrikovaných lehkých celokeramických staveb. Jejich výhodou je zejména přírodní původ základní suroviny a také snadná a rychlá výstavba. Jednotlivé stěny jsou dodávány na pozemek již se zabudovanými instalacemi.

Postel Sonnenberg obsadila první místo v soutěži Grand prix Mobitex. Na snímku vpravo designér a autor tohoto kousku Petr Novague

Mobitex ovládly postele

Celý jeden pavilon byl opět věnován výstavě Mobitex, kde se představili výrobci interiérového vybavení. Téměř všemi expozicemi prostupovalo téma zdravého bydlení. Převažovali přitom zástupci ložnic, tedy postelí, a hned dva z nich byli úspěšní i v soutěžním klání Grand prix Mobitex. První místo obsadila inovativní postel designéra Petra Novagua. Produkt futuristických linií je vyroben výhradně z přírodních materiálů jako jsou koňské žíně. Jeho autor jej stvořil tak, aby místnosti doslova dominovaly. Pomyslnou stříbrnou medaili pak obdržela společnost Magniflex za exponát v podobě luxusní zdravotní matrace ze čtyř druhů pěnových materiálů a vzácných přírodních surovin. Objevily se zde také zajímavosti jako interiérové doplňky z kartonu či působivý ručně vyráběný dřevěný nábytek.

Nábytek z kartonu

Zlaté medaile

Byly uděleny také zlaté medaile Stavebního veletrhu Brno. Obdržely je výrobky společnosti Schiedel (tichý systém řízeného větrání KombiAir s účinností rekuperace až 90 %), firmy Hede kamna (programovatelná hybridní kamna Aduro Hybrid s peletovým automatickým provozem) a Wienerberger (vysoce efektivní řešení tepelněizolačního systému střech z PIR panelů – Tondach iRoof - , které je určeno pro difuzně otevřenou konstrukci).

Fotogalerie

Autor: Bc. Helena Široká, Zdeněk Svoboda
Foto: kolektiv fotografů