Výklopně-kyvná střešní okna preSelect

Výklopně-kyvná střešní okna obohacují útulné podkrovní prostory o nadstandardně široké výhledy do okolí díky křídlu vyklopenému nahoru a nezasahujícímu do interiéru. A to při zachování vysokých bezpečnostních, užitných i estetických standardů FAKRO.

V širokém sortimentu firmy Fakro mají své nezastupitelné místo okna nové generace s dvěma klasickými způsoby otevření okenního křídla – s kyvnou a výklopnou funkcí. Tato kombinace umožňuje snadnou montáž, obsluhu a přináší vysokou užitkovou hodnotu.

Bezpečná kombinace dvou funkcí

Výklopná funkce v rozsahu 0–35° je primární. Umožňuje snadný přístup k oknu, zvětšuje užitnou plochu místnosti, neboť se celé křídlo otevírá ven, čímž příjemně zpřístupňuje panorama v okolí pomocí neomezeného výhledu. Kyvná funkce s úhlem otočení do 180° naopak slouží hlavně k údržbám: k mytí vnějšího skla, sezónní péči a stažení venkovní markýzy. Práci usnadní pojistka, která křídlo blokuje v poloze pootočené o 180°.

Pořekadlo, že kdo chce stát na dvou lodích, ten se utopí, v případě tohoto okna neplatí. Výklopně-kyvná okna důmyslně kombinují dvě funkce otevírání, aniž by byla omezena funkčnost či bezpečnost. Naopak. Prvním bezpečnostním prvkem je samotný systém kování a závěsů, který v daném okamžiku umožňuje okno otevřít pouze jedním způsobem při zachování naprosté stability. Přepínání mezi oběma funkcemi zajišťuje bezpečný přepínač preSelect umístěný v horní polovině rámu a přístupný po otevření křídla. Uživatel s oknem manipuluje pomocí okenní kliky Elegant ve spodní části křídla.

Střešní výklopně-kyvné okno je dostupné ve třech základních variantách.

Výklopně-kyvné střešní okno FAKRO dřevěné

FPP-V a FPU-V preSelect – síla kvalitního dřeva

Okna FPP-V preSelect a FPU-V preSelect jsou vyrobena z vrstevně klížené a vakuově impregnované kvalitní borovice. Zatímco okno FPP-V preSelect je lakováno dvěma vrstvami transparentního ekologicky nezávadného akrylátového laku, okno FPU-V preSelect je lakováno třemi vrstvami polyuretanového laku. Ten vytváří trvalý, hladký bílý povrch, díky němuž jsou okna schopná odolávat zvýšené vlhkosti. Jsou proto vhodná do prostor, kde se vlhkost opakovaně vyskytuje – tedy např. do koupelen či kuchyní.

Obě okna zajišťují odvětrávání a čerstvý vzduch díky automatické ventilační klapce V40 s průtokem do 49 m3/hod při rozdílu tlaku 10 Pa a v závislosti na zvolené šířce okna.

Standardně jsou okna vybavena dvojsklem U3, je možné nadstandardní zasklení energeticky úsporným trojsklem U5 (součinitel prostupu tepla 0,5 W/m2K).

PPP-V – odolné plastové okno

Pro zastánce plastových oken je určeno okno PPP-V pre Select, které je vyrobené z vícekomorových PVC profilů, jež jsou zpevněny ocelovými výztužemi. Toto okno je vhodné rovněž do místností, ve kterých je dlouhodobě zvýšená vlhkost – do koupelen, lázní nebo saun, neboť plast nevstřebává vlhkost, nekoroduje a je velmi odolný. Vzhledem k tomuto možnému užití je zvolena účinná ventilační klapka V35, díky níž se dá ručně regulovat proudění vzduchu až do 41 m3/h při rozdílu tlaku 10 Pa, což zajišťuje efektivní snižování vlhkosti a kondenzace vodní páry v podkrovních prostorech. Okno je v základním režimu bílé (díky užitým PVC profilům), dostupné je i provedení v dekoru borovice nebo zlatý dub.

Závěrem

Více informací k výklopně-kyvným oknům i k ostatnímu sortimentu Fakro (od dalších oken přes markýzy a půdní schody po doplňky) naleznete na www.fakro.cz.

Autor: Šárka Melicharová
Foto: Archiv firmy