Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Výsledky českého stavebnictví za leden 2019

Výsledek stavební produkce za měsíc leden 2019 není podle výsledků Českého statistického úřadu vůbec špatný, jak by mohla hodnota meziročního indexu napovídat. Bezpochyby ale budou mnozí, kteří vyřknou negativní soud.

Praha, 15. března 2019

Komentář k výsledkům ČSÚ o stavebnictví

Výsledek je tentokrát zapotřebí hodnotit ze dvou hledisek – z matematického a věcného. Výsledek stavebnictví v loňském lednu (2018) zaznamenal zcela mimořádnou hodnotu 132,8 % (vztaženo k úspěšnému roku 2017). Letošní propad znamená snížení o 13,2 % oproti loňské anomálii a měřeno prostřednictvím indexů byl úspěšnější než ten dobrý v roce 2017, a to o plných 15 %.

Druhým faktorem jsou nepříliš příznivé klimatické podmínky letošní zimy, které přesto stavebnictví omezily jen velmi minimálně. Svědčí o tom vyrovnané výsledky pozemního i inženýrského stavebnictví a také vyšší počet zahajovaných i dokončovaných bytů.

Přesto, že jsme teprve na začátku roku a mohou nastat různé neočekávané změny, dobrým signálem pro jeho průběh je zadaná veřejná zakázka, která byla na konci roku 2018 meziročně vyšší o 46 % a za letošní dva měsíce trend pokračuje, opětovný nárůst činí 43,7 %.

Myslím tedy, že výsledek měsíce ledna není předzvěstí počátku katastrofického scénáře.

Komentář poskytl Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Autor: SPS