Výsledky soutěže POROTHERM DŮM 2009

Ceny soutěže POROTHERM DŮM 2009 – 11. ročníku veřejné anonymní architektonické soutěže pro architekty, projektanty a studenty, vyhlášené na téma „Rodinný dům budoucnosti“, 5. ročníku přehlídkové neanonymní jednokolové soutěže „Nejlepší realizované stavby“ a 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2009 také na téma „Rodinný dům budoucnosti“ byly 12. listopadu 2009 v Divadle Bez zábradlí slavnostně vyhlášeny a uděleny.

Záštitu nad soutěží převzali ministr pro místní rozvoj a ministr průmyslu a obchodu ČR, partnery soutěže byli Státní fond rozvoje bydlení, Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků.

Soutěžní projekty a stavby posuzovala odborná porota pod vedením předsedkyně poroty Doc. Ing. arch. Radomíry Sedlákové, CSc. Členy byli Ing. arch. Daniela Grabmüllerová, MBA, Ing. Tomáš Chromý, Ing. arch. Jan Kozel, doc. Ing. František Kulhánek, CSc., doc. Ing. arch. Iva Poslušná, PhD., Ing. Jaromír Stránský, Ing. Petr Veleba a Ing. Jan Žemlička, členy – náhradníky Ing. arch. Alexandr Kroha, Ing. arch. Radek Martišek.

Účast v soutěži byla historicky rekordní. V soutěži „Rodinný dům budoucnosti” porota posuzovala 71 návrhů, v soutěži „Nejlepší realizované stavby” bylo přihlášeno 50 staveb. Do studentské soutěže přihlásilo své návrhy 25 studentů.

Rodinný dům budoucnosti

Hlavní cenu POROTHERM DŮM 2009 ve výši 200 000 Kč získal soutěžní návrh Ing. arch. Jana Tesaře z Kostelce na Hané.

Hlavní cena POROTHERM DŮM 2009

Projekt představuje nestárnoucí typ rodinného domu – velmi sevřený jednoduchý blok individuálního domu v zahradě s jasným výrazem pohodlného bydlení. Porota kromě toho ocenila velmi dobrou a přehlednou dispozici, v níž se počítá s proměňujícími se potřebami rodiny. Sympatické je i jednoduché řešení přístřešku na auta.

Cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. ve výši 100 000 Kč porota udělila návrhu Ing. arch. Jozefa Semana z Prahy.

Cena společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

Projekt počítá pro budoucnost s nestálými přírodními podmínkami. Přináší návrh domu do záplavových oblastí, který má volné přízemí se zásobníkem dešťové vody a ve dvou podlažích úsporný, ale dostatečně komfortní byt se střešní terasou. Řešení domu prokazuje, že tento typ domu lze sdružovat do dvojic i do delších řad.

V této soutěži byly dále uděleny tři zvláštní ceny, každá ve výši 50 000 Kč: Zvláštní cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR získal Ing. arch. Pavel Chládek ze Zlína, Zvláštní cenu Státního fondu rozvoje bydlení získal návrh autorského týmu Brandon Cari, Josef Kocián, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Alexandra Prymusová, Veronika Sávová společnosti SPORADICAL, s.r.o. a Zvláštní cenu Vydavatelství Business media CZ získal Ing. arch. Petr Kasl z Tachova.

Nejlepší realizované stavby

Hlavní cenu STAVBA POROTHERM 2009 ve výši 150 000 Kč získala Vila v Petřkovicích u Ostravy. Autory jsou Ing. arch. Pavel Nasadil, Ing. arch. Jan Horký, FAM Architekti s.r.o. a Ing. arch. Marek Nábělek.

Hlavní cenu STAVBA POROTHERM 2009 získala vila v Petřkovicích u Ostravy

Stavba představuje ojediněle čistou, jednoduchou architekturu klidného, úsporného a výrazově velmi čistého rodinného domu. Jeho dispozice je dostatečně komfortní, nápaditě uspořádaná s pohodlnými funkčními vazbami a prostorovým vylehčením celkového objemu. Je to dům symbolizující nadčasový ideál kvalitního bydlení v přírodě.

Cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. ve výši 50 000 Kč získal Víkendový dům – obytná stodola, postavený v Osoblažsku ve Slezsku, autorů Ing. arch. Tomáše Bindra a Ing. arch. Jana Zelinky, Atelier 38, s.r.o., Ostrava.

Víkendový dům – obytná stodola získal Cenu společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

Výraz tohoto jednoduchého stavení přesně odpovídá názvu – Obytná stodola. Je to příklad téměř archetypálního vyjádření charakteru rekreačního bydlení navazujícího na dávné tradice stavění. Svou pevnost stvrzuje vnějším kamenným obkladem, kombinovaným s velkými plochami dřevěných pojízdných stěn, kryjících skleněné stěny. Uvnitř se skrývá velmi pohodlná a hodně komfortní dispozice dobře rozložená v prostoru stavby.

Dále byly uděleny tyto ceny: Zvláštní cenu Vydavatelství JAGA MEDIA ve výši 50 000 Kč připadla Rodinnému domu „ŠNEK”, postavenému v Horoměřicích. Jeho autory jsou LENNOX architekti s.r.o., Ing. arch. Markéta Smrčková, Ing. arch. Jindřich Starý a Tomáš Starý.

Zvláštní ocenění společnosti Wienerberger ve výši 10 000 Kč získaly tři stavby:

  • Hotel Karlov v Benešově u Prahy, na němž se autorsky podíleli Prof. Ing. arch. Ladislav Lábus, Ing. arch. Jiří Poláček, Ing. arch. Václav Škarda,
  • Výstavní, sportovně kulturní a kongresové centrum Karlovy Vary, autorů Ing. arch. Antonína Buchty a Ing. Štefana Blocha, BFB studio s.r.o., spoluautorem konstrukčního řešení byl Ing. Tomáš Bryčka, TOBRYS s.r.o.,
  • Novostavba rodinného domu v Třebíči. Autory jsou Ing. arch. Milan Grygar, Ing. arch. Jaroslav Hobza a Helena Fischerová, DIS projekt s.r.o.

Soutěž pro studenty

Ve 2. ročníku soutěže POROTHERM DŮM STUDENT 2009 se o ceny a odměny, vyhlášené společností Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. a mediálními partnery soutěže, časopisem Stavebnictví, vydavatelství EXPO DATA, s.r.o., časopisem Stavebnictví a interiér, vydavatelství VEGA, s.r.o. a internetovým portálem Tvůj Dům, podělilo 8 návrhů.

Hlavní cena POROTHERM DŮM STUDENT 2009
Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy