Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Výstava Střechy a Stavba nejen s hliníkovou střechou zdarma

V pořadí 24. ročník odborné stavební výstavy Střechy a Stavba zahájil stavební sezónu v Ostravě na Výstavišti Černá louka, a to ve dnech 26. až 28. února. Návštěvníci nejenže mohli vyhrát hliníkovou střechu zdarma od firmy Satjam, nýbrž setkali se s výrobci, dodavateli a řemeslníky a jejich produkty z České republiky i Polska.

Novinky na veletrhu

Naše stavebnictví se pozvolna dostává z následků ekonomické recese. Postupné oživení bylo vidět i na novinkách, které předvedly známé stavební společnosti. Např. společnost KB-Blok systém vystavoval tvarovky PlayBlock. Tyto betonové tvarovky mají zkosené hrany – fazetky a svojí rozměrovou přesností umožňují výstavbu bez použití malty či jiného tmelu. Nový je také stavební systém pro stavbu vyztužených konstrukcí opěrných stěn. Pozadu nezůstala ani firma Presbeton Nova. Mimo jiné uvedla moderní reliéfovou dlažbu Pianeta, tvořenou sedmi rozměrově různými kameny. Žádané barvy jsou černá, šedá, červená a oranžová. Do třetice – novinkou jsou i gravírované celoskleněné dveře firmy Topdoors. Zákazník si vytvoří svojí předlohu nebo si vybere z množství šablon. Málem bychom opomněli nové broušené cihly Heluz Family 2in1 s integrovanou polystyrenovou izolací, které splňují požadavky pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů bez dodatečného zateplení.

Máme-li specifikovat největší expozici, jasně vyhrály novinky a produkty již zmíněné domácí společnosti Satjam, která si letos připomíná 20 úspěšných let činnosti. Kromě řady tradičních výrobků střešních systémů upozornila na nové materiály pro výrobu střešních krytin Alumat a Alumat Stucco. Jejich největší součástí je hliník, další složky jsou hořčík a mangan. Přesně zvoleným poměrem těchto prvků vznikl materiál s vysokou jakostí, dlouhou životností a odolností. Povrchová úprava na bázi polyesteru zvyšuje jeho odolnost proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Bez povšimnutí nezůstala absence velikánů a pilířů každé střechařské výstavy – Bramacu, Tondachu, KM Bety. Čest praporu zachraňovala jen firma Cembrit, a. s. se svými vláknocementovými střešními a fasádními systémy.

Doprovodný program

Na závěr si doplňme pohled na doprovodný program výstavy: již 17. ročník konference Regenerace bytových domů s aktuálními tématy bytové politiky, programem Nová zelená úsporám, řešením sociálního bydlení apod. Nové byly přednášky Studny od A do Z a Dřevostavba – základy na zemních vrutech. O poradenství se postaraly Společenstvo kominíků, Český kamnářský institut, Inspektor nemovitostí, Ostravské vodárny a kanalizace, Poradna bytového architekta a Profesního cechu obkladačů. Učni soutěžili v přehlídce stavebních řemesel SUSO a v soutěži středních odborných učilišť, obor instalatér. Takže zejména tzv. koncoví zákazníci zde se svými požadavky a dotazy uspěli.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda