Výstavba nízkoenergetických domů se značkou D.E.E.D.

Firma D.E.E.D., a.s. se sídlem v Hradci Králové patří již mnoho let k významným výrobcům a dodavatelům montovaných nízkoenergetických rodinných domů. Jedná se většinou o individuální výstavbu na přání zákazníka. A že se firmě daří i v této nelehké době, o tom svědčí množství dokončených i připravovaných objektů u nás i v zahraničí.

Jednou z největších výhod při stavbě montovaných domů ze stavebního systému D.E.E.D. je velmi krátká doba výstavby: kompletně zvenku dokončená stavba včetně krovu je smontována během 7–10 dnů, a je dokončená včetně fasády, oken, parapetů, vnitřních příček, střešního pláště a okapového systému, na klíč je hotová do 2 až 3 měsíců dle požadovaného rozsahu dodávky a dle složitosti domu. Takto rychlá výstavba je možná díky výrobě kvalitních prefabrikovaných dílců „na míru” ve vlastní moderní výrobní hale v Hradci Králové. Ta je vybavena kompletním technickým zázemím a umožňuje vyrobit ročně více než šedesát individuálních rodinných domů (přízemních i patrových), viladomů či bytových domů.

Stavby i projekty

V současné době firma staví domy na jedenácti místech po celé naší republice například v Hořicích, Lysé nad Labem, Zlíně, Hradci Králové, Čeladné, Přelouči, Liberci či Kolíně.

V průběhu srpna bylo připraveno dalších sedm projektů, ze kterých je již většina ve výstavbě.

Nejčastěji se staví bungalovy, které patří k populárním objektům díky své pevné konstrukci, kvalitním parametrům, nižší pořizovací ceně za 1 m2 a také možnosti bezbariérového bydlení, vhodného především pro starší osoby.


Ukázka rodinného dvojdomu D.E.E.D.

Jednoduchý bungalov s garážovým stáním
Výstavba nízkoenergetického rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu v Beskydech

Domy u nás i v zahraničí

Zajímavým příkladem je patrový rodinný dům v podhůří Beskyd, stavěný podle individuálních požadavků pro čtyřčlennou rodinu.

V přízemí je vstupní hala, obývací pokoj, kuchyně, sociální zařízení. V podkroví se nachází dva pokoje (20 a 25 m2), ložnice (19 m2), koupelna (12 m2) a samostatné WC. Součástí objektu je garáž a zimní zahrada. Rodinný dům má plastová okna s izolačním trojsklem, využívá rekuperace v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Pro použití těchto systémů je nutná vysoká vzduchotěsnost celého domu. Proto byla provedena zkouška těsnosti (průvzdušnosti) pláště budovy tzv. BlowerDoor test a kontrola termokamerou. Výsledkem byla hodnota k = 1,2, což odpovídá nízkoenergetické stavbě2.

Rodinný dům s plochou střechou ve Švýcarsku

Montované domy firmy D.E.E.D najdete jak v naší republice, tak také například v Německu, Švýcarsku, Lucembursku a v dalších evropských destinacích.

Tím však výčet rozestavěných či plánovaných domů zdaleka nekončí. Připravuje se výstavba architektonicky zajímavých nízkoenergetických domů v lokalitě nedaleko Jesenice u Prahy, projekt architektonicky jedinečného třípodlažního bytového domu v severních Čechách s velmi nízkými provozními náklady nebo čtyřpodlažní bytový dům v Beskydech .

Podrobné informace o nízkoenergetických domech naleznete také v článcích Montované rodinné domy na míru od společnosti D.E.E.D.,Stavebnictví a interiér 6/2009, a Nízkoenergetické domy společnosti D.E.E.D., Stavebnictví a interiér č. 7/2009,

1 Zpracováno z informací obchodního ředitele Ing. Petra Holíčka a tiskových materiálů firmy
2 Intenzita výměny vzduchu při 50 Pa dle ČSN EN 13 829 je dělena do sedmi tříd. Třída A mimořádně úsporná do 0,6, třída B velmi úsporná do 1,0, třída C úsporná do 1,5 atd. až G mimořádně nevyhovující nad 7,0.
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy