Velkoformátové tvárnice byly použity také při výstavbě nového bytového domu ve slovenském Trenčíně.

Výstavba s velkoformátovými tvárnicemi řeší problém s nedostatkem pracovníků ve stavebnictví a zvyšuje bezpečnost práce na stavbě

Uzavření hranic v souvislosti s pandemií koronaviru může ještě prohloubit současnou krizi spojenou s nedostatkem pracovní síly ve stavebnictví. Stavební společnosti proto hledají efektivnější postupy a trendem je i využívání velkoformátových stavebních prvků. Zrychlují proces výstavby a snižují počet potřebných pracovních sil.

Mechanizace a automatizace na stavbě výrazně šetří čas výstavby a minimalizují počet potřebných pracovníků. V souvislosti s tím se na stavbách nově uplatňují velkoformátové prefabrikované tvárnice, které jsou navrženy tak, aby snižovaly počet kroků nutných pro stavbu budovy. Tím se zjednodušují procesy a navíc se snižuje riziko chyb.

Tzv. velkoformáty se uplatňují zejména při projektech bytových domů, administrativních budov, továrních skladů či řadových domů a škol. Inovativní stavební materiál doporučili projektanti například pro stavbu bytového domu v Trenčíně. „Díky velkoformátovým prvkům stavba probíhala rychleji. Navíc jsme původně počítali se třemi partami zedníků, nakonec tady pracovala jedna jediná,“ uvedl k výhodám velkoformátových tvárnic František Bouchner, majitel realizační stavební společnosti.

Rychlost a přesnost

Technologie velkoformátových stavebních prvků umožňuje stavbu až dvojnásobnou rychlostí, přitom je zapotřebí jen poloviční počet zedníků, než je běžné. „Velkoformátové tvárnice jsou navrženy tak, aby v jediném kroku vyzdily až sedmkrát větší prostor než při použití běžných stavebních prvků,“ vysvětluje výhody Lucie Šnajdrová, manažerka velkoformátové výstavby ze společnosti Xella. „Stavební firmy při využití velkoformátových tvárnic oceňují i lepší přesnost stěn. Díky velké jednolité ploše a minimalizaci potřebných stavebních kroků je snížena chybovost a stěny jsou hladké a rovné,“ dodává.

Velkoformátové tvárnice je možné používat pro nosné i nenosné vnitřní stěny, ale i pro stěny dělicí, u kterých jsou zvýšené nároky na akustiku. Pro tyto účely jsou vhodné vápenopískové velkoformáty, které mají vysokou únosnost srovnatelnou s betonem. Tvárnice umožní vyzdít 50 m2 stěny za jeden den, snižují tak dobu zdění o 60 % oproti běžným stavebním prvkům.

Úspora lidské síly i zvýšená bezpečnost práce

Při práci s velkoformátovými tvárnicemi se využívá strojové zdění, díky tomu je fyzická námaha pracovníků výrazně menší. Pro manipulaci se stavebními prvky jsou vhodné malé jeřáby s montážními samosvornými kleštěmi. „Minijeřáby se využívají na stavbách například v Německu či Rakousku mnoho let. Do tuzemského stavebnictví teprve pronikají, ale postupně si získávají u českých firem stále větší oblibu. Tyto malé jeřáby totiž výrazně šetří námahu pracovníků a tím i zvyšují bezpečnost práce na stavbách. Díky jejich využití je výstavba samozřejmě mnohonásobně rychlejší, například při stavbě bytových domů to jsou tisíce stavebních kroků, které se nemusejí provést. Stavební četa tak může být menší, stačí jen dva pracovníci,“ uvádí Šnajdrová. Minijeřáby si mohou stavební firmy půjčit i od společnosti Xella. Pro usnadnění práce s velkoformátovými stavebními prvky lze využít i další pomůcky, jde například o schůdky nahrazující lešení či speciální kleště na rozměrné tvárnice.

Kromě produktů pro výstavbu obvodových a nosných zdí jsou na trhu dostupné i velkoformátové panely pro stavbu vnitřních příček. Příčky se vyrábějí přímo na míru podle výšky podlaží, standardně jsou k dispozici až do výšky tří metrů. „Zakázková výroba panelů přesně pro potřeby dané stavby pak snižuje objem stavebního odpadu, efektivnější je i logistika materiálu. Montáž panelů usnadňují speciálně navržené manipulační vozíky,“ popisuje Lucie Šnajdrová.

Vyztužené panely se hodí pro stavby, u kterých je kladen důraz na rychlou výstavbu – například velkoformátové příčkové panely Ytong přinášejí trojnásobnou úsporu času oproti běžnému postupu a ušetří až polovinu pracovních sil. Jeden pracovník tak za den vyzdí 40 až 60 m2 příček. Panely se používají zejména pro stavby, u kterých je nutné předělit velké plochy a zvětšit užitné prostory použitím tenkých pevných příček. Využívají se nejen u bytových domů, ale i u administrativních budov či sklepů. Velkoformátové panely architekti využívají i do industriálních prostor, protože jejich povrch je hladký a je možné stěny ponechat i bez povrchových úprav, vynikne tak jednolitá velká plocha.

Vynikající tepelněizolační i akustické parametry

Velkoformátové prvky využili developeři také při výstavbě bytového projektu SEKO Komplex v Trenčíně, který nabízí 24 bytových jednotek. Autoři projektu po zkušenostech s výstavbou potvrzují, že velkoformátové tvárnice šetří čas výstavby a snižují náklady jak na samotnou stavbu, tak na pracovní síly. Výběr velkoformátových prvků hodnotil autor projektu Michal Lešinský z projektově-inženýrské organizace Pio Keramoprojekt: „Na nosné stěny jsou použity velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo, které jsme navrhli pro jejich vysokou nosnost a výborné akustické vlastnosti, navíc nahradily i železobetonové konstrukce. Obvodové stěny jsou vyzděny z velkoformátových prvků Ytong Jumbo, u nichž jsme kladně hodnotili jejich výborné tepelně-technické vlastnosti.

Snadné používání velkoformátových tvárnic potvrzují zkušenosti stavební firmy: „S velkoformátovými prvky se nám pracovalo dobře, ve srovnání s klasickými maloformátovými tvárnicemi nemuseli naši zedníci brát velké prvky do rukou a s jeřábem se naučili pracovat velmi rychle,“ uzavírá František Bouchner ze společnosti Tespra Trenčín.

Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv agentury LESENSKY.CZ s.r.o.

1) redakčně upraveno