Vývoj výrobních cen v říjnu 2003 v ČR

Ceny zemědělských výrobců se zvýšily v říjnu o 1,8 % (v září o 2,8 %). Vzrostly jak ceny živočišných výrobků o 2,0 % (zvýšení cen prasat, vajec a drůbeže), tak i rostlinných o 1,6 % (růst cen obilovin, brambor, ovoce a zeleniny). Snížily se ceny jatečního skotu.


Ceny průmyslových výrobců se v úhrnu zvýšily o 0,6 % (v září o 0,4 %). Na zvýšení cen měl významný vliv každoroční přechod na zimní ceny elektřiny pro velkoodběratele. Úroveň cen výroby elektřiny včetně rozvodu se tím v říjnu zvýšila o 5,3 %. Již třetí měsíc rostly ceny v odvětví potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků, které se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 0,7 % (zdražilo maso a masné výrobky o 2,5 %, a to hlavně vepřové maso a drůbež, mlýnské a škrobárenské výrobky o 1,5 % a mlékárenské výrobky o 1,1 %). Zvýšily se rovněž ceny chemických výrobků a vláken o 0,9 % (hlavně základních chemických látek) a výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených o 2,6 %. K významnému poklesu cen došlo jen v odvětví koksování a rafinérských výrobků o 3,4 % (zlevnily rafinérské ropné výrobky).
Ceny stavebních prací byly vyšší o 0,1 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se snížily o 0,1 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře dále rostly, v říjnu o 0,5 %, v důsledku zvýšení cen podnikatelských služeb o 0,9 % (růst cen za výstavní a veletržní služby a za reklamu v televizi a rozhlase).

Meziroční srovnání
Pokračující růst cen zemědělských výrobců o 3,1 % byl ovlivněn zvýšením cenrostlinných výrobků o 9,8 %. Výrazně vzrostly zejména ceny obilovin, ovoce a brambor. Dále se zvýšily ceny zeleniny. Ceny živočišných výrobků klesly o 0,3 % v důsledku snížení cen jatečního skotu, prasat a mléka. Na druhé straně výrazně vzrostly ceny vajec a také drůbeže.
Ceny průmyslových výrobců mírně klesly (o 0,1 %). V jednotlivých odvětvích však došlo k oboustranným cenovým pohybům. Výrazně se snížily ceny v odvětví koksu, rafinérských ropných výrobků o 5,8 % (odraz kolísavého vývoje cen ropy na světových trzích), v odvětví elektřiny, plynu a vody o 1,7 % (z toho u elektřiny včetně rozvodu o 4,3 %) a pryžových a plastových výrobků o 2,2 %.Naproti tomu stouply ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků o 1,1 % (a to u většiny skupin potravin, hlavně však u masa a masných výrobků, mlékárenských výrobků, mlýnských výrobků, nápojů a průmyslových krmiv). Dále se zvýšily ceny především základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 1,2 % a výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedených o 3,9 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se nejvíce meziročně zvýšily ceny zboží krátkodobé spotřeby o 0,9 % a naopak nejvíce klesly ceny energie o 2,2 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 2,0 %, zatímco ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,5 %.
Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se v úhrnu zvýšily o 1,6 %, zejména vlivem růstu cen podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu, a dále i v peněžnictví. Na druhé straně klesly ceny za služby pošt a telekomunikací.
Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy