Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Výzva vládě k podpoře šetrných budov

HELUZ a další společnosti vyzvaly vládu k podpoře moderních šetrných staveb. Společnost HELUZ a další vyzvali vládu k podpoře moderních a šetrných staveb a dostupného bydlení. K deklaraci nazvané NEW GREEN DEAL se dosud přihlásilo téměř sto společností a sdružení činných ve stavebnictví. Deklarace zdůrazňuje obrovský multiplikační efekt stavitelství s velkým potenciálem stát se motorem restartu ekonomiky.

Moderní, ekologicky ohleduplná a energeticky šetrná výstavba může kromě nastartování ekonomiky pomoci přiblížit se ke klimatickým cílům, které si stanovila Evropa a jež, jak se vyjádřila sama šéfka komise Ursuly von der Leyenové, chce ještě zpřísnit. Místopředseda vlády Karel Havlíček minulý týden v Českém rozhlasu řekl, že bez investic v řádu stovek miliard korun do výstavby a rekonstrukce budov a zvýšení jejich energetické účinnosti nemáme šanci cílů EU dosáhnout. Z investic do staveb a renovací budov mohou profitovat nejen velké stavební firmy, ale i střední a menší podniky a hlavně řemeslníci. To ukázala již studie Národní ekonomické rady vlády v době poslední krize po roce 2008.

Pět tematických oblastí:

  • Budovy s nulovou spotřebou energie
  • Udržitelné materiály a cirkulární ekonomika
  • Hospodaření s vodou
  • Kvalitní prostředí
  • Vnější prostředí – cesta k uhlíkové neutralitě

Všechna tato témata jsou v souladu s filozofií společnosti HELUZ a jejich řešením se společnost dlouhodobě zabývá. Proto je podpora deklarace NEW GREEN DEAL logická a nabízí řadu synergií s dalšími signatáři, mezi které patří i Cihlářský svaz Čech a Moravy.

Deklarace podrobně zde:

https://www.czgbc.org/files/2020/09/14c51af73c13340e4a55e4a71cd9674f.pdf

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv HELUZ