Ilustrační foto

Vzdělávací festival představí ve Starém Městě zájemcům stavební řemesla

Staré Město (Uherskohradišťsko) 6. září (ČTK) - Vzdělávací festival představí v sobotu 16. září v areálu Střední odborné školy a Gymnázia (SOŠG) ve Starém Městě na Uherskohradišťsku stavební řemesla. Program se uskuteční od 09:00 do 17:00, určen je pro rodiny s dětmi, budoucí studenty profesních oborů i pro laickou a odbornou veřejnost. Akce si klade za cíl přiblížit zájemcům stavební obory a nadchnout žáky pro řemeslnou práci, která je v současnosti čím dál víc žádaná, sdělili dnes ČTK pořadatelé.

Do programu se zapojí nejen studenti a pedagogové školy, ale také výrobci stavebních materiálů. "Na jednotlivých stanovištích zástupci firem představí své výrobky a technologie v hravé i edukační formě. Letos poprvé se v plejádě místních řemeslníků a stavebních firem představí stavitelé z Archeoskanzenu Modrá, kde bylo použito starých technik a řemesel," uvedla ředitelka Nadačního fondu Řemeslo pomáhá a spoluorganizátorka festivalu Petra Benešová.

Prezentovat se budou profese a učební obory nejen pro chlapce, ale také pro dívky. Osobně se setkají s řemeslníky, jako jsou kováři, klempíři, štukatéři, podlaháři, elektrikáři, výrobci dřevěných hraček a na druhé straně s marketéry, techniky, designéry, obchodníky nebo strojaři. "Naše škola vzdělává studenty v oboru stavebnictví, proto jsme se rozhodli otevřít veřejnosti náš areál pro tuto tematickou akci. Ke studentům z oboru stavebnictví se přidají také naši učni truhláři, strojní mechanici, ale také gymnazisté. Společně se postarají o návštěvníky, s nimiž budou vyrábět výrobky, na jednotlivých stanovištích, které si samozřejmě mohou odnést domů," uvedl ředitel SOŠG ve Starém Městě Bedřich Chromek.

Nápad na akci pojmenovanou Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se přírodou vznikl v období pandemie covidu-19, kdy byly školy zavřené a studenti se učili z domova. Letos bude její třetí ročník. "Chtěli jsme nejen našim studentům stavařům, ale i dalším účastníkům ukázat, jak a z čeho se dnes staví dům, a to zábavnou formou," uvedla zástupkyně ředitele školy Soňa Patočková.

Pro návštěvníky bude podle pořadatelů dále připravená kreativní zóna, občerstvení a zábava. Novinkou je kolo štěstí. Výtěžek z něj organizátoři věnují na vznik a rozvoj mezigeneračních dílen pro seniory, studenty a pedagogy, které od loňska zajišťují učni a mistři odborného výcviku SOŠG Staré Město ve spolupráci s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá.

Autor: ČTK
Foto: Juice Verve, zdroj: Shutterstock