WATENVI za účasti odborníků z celého světa

Oborově největší výstavní projekt ve střední a východní Evropě – Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh WATENVI – tvoří Mezinárodní vodohospodářská výstava VOD-KA, kterou pořádá SOVAK ČR a Mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO.

Uskuteční se v obvyklém jarním termínu od 26. do 28. května 2009 na brněnském výstavišti a bude se konat již popatnácté. Zvýrazněnými tématy budou obory „Vodohospodářství”, „Environmentální technologie” a „Zpracování a využití odpadu”.

Posledně jmenovaný obor nabývá vzhledem k rostoucím cenám energií na aktuálnosti a zaměří se na něj Mezinárodní veletrh techniky pro tvorbu a ochranu životního prostředí ENVIBRNO. Zpracování druhotných surovin a otázka energetické soběstačnosti zajímá jak starosty obcí a samosprávu, tak řadu podnikatelských subjektů. Právě výstaviště bude místem, kde si všechny zainteresované subjekty mohou předat nejnovější informace a zkušenosti v tomto oboru.

Neustále hledáme okruhy, které by mohly být pro naše vystavovatele i návštěvníky zajímavé. V nadcházejícím ročníku se chceme opět zaměřit na otázku odpadového hospodářství a vodohospodářskou strukturu, v neposlední řadě také na alternativní zdroje energie,” řekla ředitelka WATENVI Ing. Jana Ostrá. K rozvoji projektu přispívá také spolupráce pořadatelů s oborovými asociacemi, například s Českým ekologickým manažerským centrem (CEMC).

Grémium Vodních ředitelů

Mezinárodní vodohospodářský a ekologický veletrh Watenvi se v květnu 2009 také stane místem setkání Vodních ředitelů evropské sedmadvacítky, které pořádá Ministerstvo životního prostředí ČR. Jde o období, kdy bude Česká republika předsedat Evropské unii.

Vstupem do společenství se Česká republika mimo jiné zavázala implementovat Rámcovou směrnici o vodní politice do národní legislativy. Tato směrnice nově zavádí integrovanou vodní politiku a podporuje spolupráci členských států v oblasti zachování a zlepšení stavu vod a jejich jakosti. Rámcová směrnice vznikala v průběhu 90. let a zahrnuje péči o vodu ve všech jejich formách. V současnosti představuje nejvýznamnější legislativní nástroj v celoevropském procesu ochrany vod až do roku 2027.

Grémium Vodních ředitelů je nejvyšším rozhodujícím orgánem v oblasti VODA, a svolává jej země, která právě předsedá Evropské unii. ČR je v tomto grémiu zastoupena představiteli obou ústředních vodoprávních úřadů (MŽP a MZe). Grémium schvaluje jednotlivé dokumenty a kontroluje proces implementace Rámcové směrnice v členských zemích.

V loňském roce byla přijata další významná směrnice pro oblast povodňové ochrany, která si klade za cíl vyhodnotit povodňová rizika v členských zemích a přijmout potřebná opatření. Tato problematika se již v souvislosti s výskytem katastrofálních povodní v uplynulých letech dostala do centra pozornosti řady mezinárodních aktivit v různých povodích evropských řek včetně Labe, Odry a Dunaje.

Ukázky protipovodňových opatření

K řešení ochrany proti velké vodě přispívají i praktické ukázky protipovodňových opatření v areálu brněnského výstaviště ve speciálně upraveném bazénu před pavilonem Z. Během konání veletrhu pracovníci České protipovodňové asociace ukazují na modelových situacích různé typy ochran proti velké vodě.

Zájem o tyto unikátní ukázky protipovodňových opatření je velký, na výstaviště si je každoročně přijíždějí prohlédnout odborníci z celého světa. Mezi významné návštěvníky patřili například Igor Liška z Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje a pan Jean-Claude Vial z francouzského Ministerstva životního prostředí a trvalého rozvoje. „V roce 2009 chceme na výstavišti zorganizovat jednání evropských expertů pro povodňovou směrnici. Proto bude jedním z připravovaných témat doprovodného programu prezentace principů ochrany před povodněmi ve světě,” řekl Josef Reidinger z odboru ochrany vod MŽP.

Jak se připravit na veletrh

Přestože do zahájení WATENVI zbývá ještě několik měsíců, řada tradičních vystavovatelů má již o účasti na novém ročníku jasno. Pokud se některé firmy teprve rozhodují, právě těm je určen návod pod názvem: Jak se připravit na WATENVI, kterou najdete na www.watenvi.cz. Obsahuje užitečné informace pro vystavovatele nejen o samotném veletrhu, ale i soubor kroků souvisejících s přípravou firmy na veletrh. Jedním z nich, pokud se rozhodujete o účasti na tomto projektu, je vědět proč a čeho chcete vaší prezentací dosáhnout a tomu uzpůsobit velikost a rozměry vašeho stánku.

Nadcházející ročník nabídne opět vysoký standard služeb v podobě moderního veletržního areálu, komplexního výstavářského servisu, každoročně vysoké návštěvnosti a garantované odborné úrovně doprovodných programů, stejně jako mediální komunikace nejen v ČR, ale i v zahraničí.

Nově vystavující firmy mohou využít balíčku služeb START, který jim přinese hned několik výhod – minimální administrativní náročnost, zvýšenou marketingovou podporu jejich účasti, podporu formou firemních pozvánek a dalších benefitů.

Autor: Ing. Jana Tyrichová
Foto: Archiv firmy