Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Winkhaus nejen s letošními novinkami activPilot Comfort PADK a duoPort PAS

Společnost Winkhaus uvedla v letošním roce na trh dvě novinky – activPilot Comfort PADK a duoPort PAS s celoobvodovým odsazením křídla. O těchto novinkách, ale i o dalších výrobcích, jako jsou zcela skryté a stabilní otevíravě-sklopné kování pro velkoformátová okna z hliníku activPilot Select nebo key Tec RPE, se dovíte v článku.

Nedostatečně větrání a vliv na lidský organismus

Všichni víme, že pokud chceme šetřit za vytápění svého obydlí, musíme mít řádně zateplený dům a kvalitní okna. Proto u starších domů často měníme okna, půdní prostory a fasády zateplujeme. Mnohem méně však řešíme skutečnost, že právě u rekonstruovaných domů, kde se vymění okna, popřípadě i balkónové dveře a stavba se zateplí, dojde k tomu, že vydýchaný vzduch nemůže z místností ven a naopak. Klima v obydlí se často zcela změní. Hlavně v zimním období se v něm zvýší vlhkost. Následně, pokud nejsou tyto místnosti pravidelně větrány, je zcela normální, že se v nich objeví plísně a řasy, které našemu oku nelahodí. Estetický důvod však není tím nejdůležitějším. Rizikem je, že plísně vdechujeme. Konkrétně spory, což jsou mikroskopické rozmnožovací částice plísní, které se při růstu uvolňují a šíří se vzduchem stejně jako prach. Spory se usazují v dýchacích cestách a u mnohých lidí způsobují alergické a následně astmatické záchvaty. Některé druhy plísní mohou u jedinců s oslabenou imunitou, nejčastěji jimi jsou malé děti a starší osoby, způsobovat i další onemocnění jako jsou například nemoci kůže, rohovky oka nebo záněty vnitřních tkání oka.

Další a méně známou skutečností je, že při nedostatečném větrání právě u domů s perfektní izolací prudce roste oxid uhličitý (CO2), který − není-li dostatečně větráno − se hromadí ve vzduchu. Pobyt v místnostech s vydýchaným vzduchem může vést k problémům − od únavy a ospalosti až nevratnému poškození zdraví. Proto je větrání tak důležité.

Jak to však udělat, abychom současně dostatečně větrali, neprotopili majetek, neměli na zdech plísně a spory, doma netáhlo a my nelákali zloděje otevřenými okny či dveřmi? Nabízí se nám řešení − vybavit svá okna kováním Winkhaus activPilot Comfort PADK a na dveře posuvným kováním duoPort PAS.

Graf: Tepelné ztráty při větrání

Winkhaus activPilot Comfort PADK

Bezpečnostní kování activPilot Comfort PADK má řadu výhod ve srovnání s běžným otevíravě-sklopným kováním. Vzniklo díky sloučení spolehlivého modulárního systému otevíravě-sklopného kování activPilot s unikátní a inovativní funkcí celoobvodového odsazení. Tím se podařilo, že lze okenní křídlo nejen otevřít a vyklopit, ale také odsadit od rámu po celém jeho obvodu. Tzv. paralelní odsazení umožňuje pozvolnou, tudíž i příjemnou výměnu vzduchu bez náhlých změn teplot v místnosti. Proto dochází k mnohem menším tepelným ztrátám a zároveň i k finančně méně náročnému vytápění − viz graf.

Při standardním způsobu větrání pomocí vyklopeného křídla, při vnitřní teplotě 20 °C a venkovní teplotě 0 °C se již po 10 minutách sníží teplota vzduchu v místnosti o cca. 2 °C. U paralelně odsazeného křídla jen o 0,5 °C.

Navíc je bezpečnostní kování Wink haus vyrobeno z vysoce kvalitní oceli, okna mají vysoký stupeň zabezpečení proti vloupání a zajišťují i v poloze celoobvodového odsazení plnou bezpečnost až do třídy RC2.

Základní výhody kování shrnuté do bodů

 • Otvírání, zavírání, vyklápění i celoobvodové odsazení pomocí jedné kliky.
 • Příjemná a snadná montáž pro zpracovatele.
 • Přirozený, pozvolný a rovnoměrný způsob větrání.
 • Zvýšená odolnost až do třídy RC2 proti vloupání i v poloze celoobvodového odsazení křídla.
 • Vysoký ovládací komfort.
 • Možnost přizpůsobení zabezpečení proti vloupání až do stupně RC2.
 • Vhodné jak pro novostavby, tak i pro rekonstrukce.

Více informací o tomto kování na www.youtube.com/user/winkhauscr.

Winkhaus duoPort PAS

Díky inovativnímu posuvnému kování duoPort PAS dostávají posuvné dveře nový funkční rozměr. Kování umožňuje celoobvodové odsazení křídla od rámu, přirozené, pozvolné a rovnoměrné větrání, a to i v nepřítomnosti majitelů nemovitosti. Ovládání je jednoduché a velmi komfortní.

Centrální ovládání activPilot umožňuje kromě funkce otevření, posuvu a uzavření okna nebo dveří také jejich odsazení po celém obvodu. Všechny tyto funkce lze jednoduše ovládat klikou. Díky speciálním tlumícím prvkům a jednotkám akumulujícím energii lze komfortně ovládat dokonce i křídla o hmotnosti 160 kg. Speciální konstrukce nůžek a vozíků stejně jako osvědčená pojistka chybné manipulace FSF napomáhají intuitivnímu a snadnému ovládání.

Kování activPilot Select

Současná architektura se vyznačuje velkými prosklenými plochami. Vpouští dovnitř denní světlo, zaručují velkorysý výhled a umožňují prostoru „dýchat". U pevného zasklení není technické řešení až tak složité. Pokud ale chcete s velkými prosklenými okny nebo balkónovými dveřmi snadno manipulovat, byly technické možnosti dlouhou dobu omezeny nedostatečnou tuhostí a nosností okenních kování. Řešením při současných trendech ve stavebnictví a architektuře je skryté okenní kování activPilot Select2), se kterým společnost Winkhaus přišla na trh před dvěma lety.

Skryté okenní kování activPilot Select unese okenní křídla vysokých hmotností a splňuje náročné požadavky na estetiku, moderní design a bezpečnost. Protože veškeré prvky kování jsou zcela skryté, lze je použít pro jakoukoliv barvu profilů. V závislosti na množství použitých bezpečnostních prvků lze u hliníkových oken s kováním activPilot Select dosáhnout třídy odolnosti proti vloupání až do úrovně RC2.

Standardně unese skryté kování Winkhaus activPilot Select okenní křídlo o hmotnosti do 100 kg. Použitím dvou přídavných dílů (lišty křídlového ložiska FLS a profilově závislého adaptačního plechu) se zvyšuje nosnost kování na 150 kg. Tyto dva doplňkové díly rozloží zatížení od těžkého okenního křídla na dolní roh rámu hliníkového okna

Se zcela skrytým kováním activPilot Select lze realizovat krásná okna a balkónové dveře s hmotností křídel do 150 kg a plochy 3 m2. Do nedávné doby bylo toto kování k dispozici pouze pro montáž oken z plastu a dřeva. Nyní nabízí Winkhaus stejný systém přizpůsobený také pro hliníková okna s kovací drážkou 16 mm. Přidáním pouze dvou dodatečných konstrukčních prvků – lišty křídlového ložiska FLS a profilově závislého adaptačního plechu – lze nosnost zvýšit až na 150 kg. Díky těmto dvěma přídavným dílům se zatížení od hmotnosti křídla rozloží na dolní roh rámu hliníkového okna.

Kvalita nového kování je nekompromisní. Zkušební ústav IFT (Institut für Fenstertechnik) v německém Rosenheimu podrobil kování activPilot Select systému zkoušek kvality podle QM 328 a certifikoval jeho vynikající vlastnosti v souladu s ustanoveními tohoto systému. Díky tomu, že kování activPilot Select má k dispozici certifikaci CE, je výrobce také oprávněn vyrábět okna a balkónové dveře s certifikací CE.

Se zcela skrytým kováním activPilot Select lze realizovat krásná okna a balkónové dveře vyrobené z hliníku s hmotností křídel až do 150 kg.

Detail uchycení rohového ložiska na hliníkovém rámu. U kování activPilot Select pro hliníková okna je montáž rohového ložiska řešena rozpěrkami v drážce – vrtání a šroubování není nutné

Systém keyTec RPE CZB

Základem systému je bezpečnostní cylindrická vložka Winkhaus. Standardní balení obsahuje 1 kus cylindrické vložky daného rozměru, 3 kusy „modrých” klíčů, 1 kus bezpečnostní karty, 1 kus fixačního šroubu a návod k použití. Je možné si vybrat z širokého sortimentu technických provedení, různých povrchových úprav atd.

Vlastnosti systému:

 • sériová cylindrická vložka certifikována dle ČSN EN 1627 – 1630 v bezpečnostní třídě RC4,
 • sériová cylindrická vložka certifikována NBÚ jako uzamykací systém typu 3 „SS4=3” body,
 • právní ochrana proti neoprávněnému kopírování klíče,
 • evropský patent č. EP 1 975 350 B1 (platný do roku 2028)
 • oboustranná blokace 2 až 8 bočních neodpružených blokovacích kolíků, tzv. „kalottů” a 1 blokovací kuličky,
 • oboustranná zvýšená odolnost proti odvrtání v tělese i ve válci (bubínku).
Bezpečnostní cylindrická vložka ze systému keyTec RPE CZB

Krátce z historie firmy Winkhaus

Rodinná firma Winkhaus, významný evropský výrobce okenního a dveřního kování, bude příští rok slavit již své 160leté jubileum. Sídlí v Německu v Telgte u Münsteru. Její počátky se datují do roku 1854, kdy zakladatel firmy August Winkhaus otevřel ve vestfálském Halveru komisionářský obchod se železářstvím, ve kterém zejména prodával visací zámky. Z těchto skromných začátků dospěla firma v mezinárodní podnikatelskou skupinu, která dnes celosvětově zaměstnává okolo 2 200 pracovníků v oblastech dveřní techniky, okenní techniky a automatizace.

Více se o výrobcích společnosti dozvíte na www.winkhaus.cz.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů společnosti Winkhaus CR, s.r.o.
²) Čerpáno z článku Kování s posuvně-sklopnými funkcemi a stabilní otevíravě-sklopné kování, který vyšel v časopise Stavebnictví a interiér 8/2011
Autor:
Foto: Archiv firmy