X-Control. První radiátor s řízeným zatékáním

V březnu na prestižním veletrhu ISH ve Frankfurtu nad Mohanem představila společnost KORADO, a.s. radiátor s funkcí X-Control, první zcela nový radiátor, který umožňuje uživatelům nastavit vytápění jen do přední části otopného tělesa. To s sebou nese řadu výhod a o nich více v článku.

Radiátor s funkcí X-Control se na první pohled může zdát zcela obyčejným radiátorem. Opak je pravdou.

Pohled na radiátor s funkcí X-Control, kde sálá přední deska a zadní zůstane zcela chladná.
Pohled na radiátor s funkcí X-Control, kde sálá přední deska a zadní zůstane zcela chladná.

Vznik radiátoru s funkcí X-Control

Na začátku stála jednoduchá myšlenka. Konstruktéři si před pěti lety všimli skutečnosti, že při sériovém zatékání vody do otopných těles vstupuje nejdříve teplá voda do přední desky a následně do zadní. Díky tomu přední deska začíná dříve předávat teplo do prostoru (předává příjemné sálavé teplo). Což je výborné. Následně však, po zhruba 15 minutách, se ovšem ohřeje i zadní deska a výhody sálavého tepla jen z přední desky jsou pryč. V tu chvíli také dochází k ohřívání stěny za otopným tělesem a tím i k neefektivnímu využití tepelné energie2) a je po výhodě. Jak to využít?

Motto: Začali jsme tam, kde ostatní skončili

Konstruktéři nakonec výhodu sériového zatékání využili a eliminovali jeho nevýhody. Výsledkem je radiátor s funkcí X-Control – radiátor budoucnosti.

Nový radiátor s funkcí X-Control

Základní priority radiátoru s funkcí X-Control

Základní priority radiátoru s funkcí X-Control lze shrnout do šesti nejdůležitějších bodů.

1. Výhody plynoucí ze sálání pouze přední desky tělesa je možné využít neomezeně dlouhou dobu (u sériového zatékání pouze po dobu než se těleso prohřeje, cca 15 minut),
2.pouze přední desku lze využívat po celou topnou sezónu s výjimkou tří až pěti týdnů, kdy jsou největší mrazy,
3.těleso s funkcí X-Control je vhodné pro použití i v nízkoteplotních systémech,
4.těleso má univerzální spodní připojení zprava nebo zleva, tím jsou splněny požadavky levého i pravého připojení v jednom tělese a jsou zajištěny nižší skladové zásoby pro obchodníky, rychlejší dodávka a jednodušší montáž pro instalatéry,
5.zajišťuje efektivní a úsporné vytápění,
6.nabízí inovativní řešení šetrné k životnímu prostředí.

Detailní pohled na regulátor X-Control

O společnosti KORADO

Společnost KORADO vznikla v roce 1990 jako malá česká firma, která se téměř z nuly stala v průběhu 10 let jedním z největších evropských producentů otopných těles. V samotném počátku navázalo KORADO na tradici výroby ocelových otopných těles v závodě firmy Koventa, kterou získalo v malé privatizaci. V následujících letech KORADO svou výrobu razantně rozšířilo a zmodernizovalo, což vyvrcholilo výstavbou nového výrobního závodu v České Třebové. V současnosti KORADO dominuje na českém trhu a dlouhodobě se řadí mezí desítku největších dodavatelů deskových otopných těles na světě. Velmi úspěšně soupeří s konkurencí v zahraničí a to nejen na našem kontinentu, ale i v exotických zemích, jako je Austrálie, Chile nebo Mongolsko. V dnešní době se může pochlubit více jak 25 milióny zákazníky ve více než 40-ti zemích světa.

1 Zpracováno z tiskových podkladů společnosti KORADO, a.s.
2 Této skutečnosti si všimla již dříve řada českých kutilů a řešila tento nedostatek tím, že si za otopná tělesa začala lepit reflexní fólie.
Autor:
Foto: Archiv firmy