Pojďte navštívit Xcomfort!

Na určitý standard vybavení osobních automobilů jsme zvykli, společnost Moeller Elektrotechnika s.r.o. umožňuje zvýšení standardu Vašeho bydlení. Nezáleží na tom, zda stavíte nový či rekonstruujete stávající byt či dům, případně chcete systém rozšiřovat postupně.

Systém moderní elektroinstalace Xcomfort firmy Moeller se opět představuje veřejnosti díky kompletní instalaci ve vzorovém domě na pražském Chodově (viz obr. č. 1). Spojení ukázkového domu společnosti RD Rýmařov, spol. s r.o. a radiofrekvenční varianty systému Xcomfort Vám dává možnost navštívit moderní elektroinstalaci a zažít tak pocit jednoduchého a intuitivního ovládání celého domu na vlastní kůži.


Obr. 1 Ukázkový dům společnosti RD Rýmařov

Na první pohled v domě nepoznáte žádný rozdíl od klasické elektroinstalace a za pozornost stojí i skutečnost, že systém Xcomfort byl instalován systémovým partnerem, firmou Elios lighting s.r.o. až dodatečně. Před příchodem realizační firmy byl dům kompletně osazen elektroinstalací. Dům byl v této době již plně využíván. Během 3 dnů se i za tohoto stavu podařilo celý dům kompletně vybavit radiofrekvenčním systémem Xcomfort, aniž by přitom byly zásadním způsobem omezeni obyvatelé domu. Rovněž zásahy do finálních povrchů byly minimální a dnes je jako návštěvník určitě neodhalíte. Díky bezdrátové komunikaci v systému Xcomfort nepodstoupil žádné úpravy ani stávající rozváděč. Pokud nechcete měnit vypínače a přesto užívat výhod radiofrekvenčního přenosu, do jisté míry Vám to umožní tlačítkový převodník.

Výkonové prvky – aktory

Byly instalovány do instalačních krabic původní elektroinstalace, případně do dutiny ve stěně, nebo přímo do svítidel. Jedná se prvky dvou typů, spínací a stmívací. Provedení aktorů pro instalaci do běžné elektroinstalační krabice vidíte na obrázku č. 2. Ve většině prostorů domu byl použit spínací aktor pro ovládání svítidel od žárovkových až po zářivková, dále pro ovládání vytápění a pro ovládání spínaných zásuvek.


Obr. 2 Výkonový prvek – aktor

Světelné scény

Obytná zóna v přízemí spojená s kuchyní využívá především stmívacích aktorů k navození pohody a nerušené atmosféry prostřednictvím světelných scén. Jednotlivé světelné scény nastaví všechna požadovaná svítidla do optimální hodnoty osvětlenosti pro sledování televize, stolování, čtení, případně relaxaci. Pro příjemnou atmosféru byl nastaven plynulý přechod mezi scénami po dobu několika sekund, bez rychlých skokových změn, jež jsou lidskému oku nepřirozené. Uživatel má samozřejmě možnost nastavení měnit podle aktuální potřeby.

Časové funkce

U spínacích aktorů bylo s výhodou použito časových funkcí. Setkáte se s nimi například na chodbě či u venkovního osvětlení. Každý ze spínacích aktorů umožňuje vypnutí, nebo zapnutí po zvoleném čase, který lze nastavit od 1 sekundy do 18 hodin! Světlo v předsíni se tak po dvou minutách automaticky zhasne, abychom mohli v klidu zamknout a odejít z domu. Podobně je nastaveno venkovní osvětlení, které se rozsvítí ještě v závislosti na množství denního světla.

Zapomínáte, Vy nebo někdo jiný, na rozsvícená světla v různých komorách? Snadná pomoc. Jednoduchá časová funkce je použita například ve spižírně, kde se „normálním“ – krátkým stiskem tlačítka rozsvítí světlo na dobu tří minut. Potřebujeme-li svítit ve spižírně po neomezenou dobu, přidržíme stisknuté stejné tlačítko po dobu tří sekund a světlo se rozsvítí trvale.

Další užitečná časová funkce se vyvolává tlačítkem v ložnici. Jednoduchým stiskem se Vám pozvolna rozsvítí cesta na záchod a po nastaveném čase se všechna svítidla automaticky zhasnou.

Centrální vypínač – bezstarostný odchod z domu

Bezpochyby se Vám stalo, že jste po odchodu z domu přemýšleli, zda se nesvítí v koupelně, je vypnutý sporák a podobně. Xcomfort to řeší jednoduše pomocí centrálního vypínače. Tlačítko u vchodu po stisku zhasne všechna svítidla v domě, odpojí vybrané zásuvky a rozsvítí světlo v předsíni a venku pro odchod, která pak po nastaveném čase zhasnou. Když odcházíte z domu, máte vždy jistotu, že nikde nesvítíte zbytečně a všechny Vámi určené spotřebiče jsou bez napětí. Zároveň se přepne vytápění celého domu do úsporného režimu, čímž spoříte značné množství energie.


Obr. 3 Ovládací prvek – senzor

Ovládací prvky - senzory

V celém domě jsou s výhodou použita bezdrátová nástěnná tlačítka dvoubodová,nebo čtyřbodová (viz obr. č. 3). Proti klasickým kolébkovým vypínačům jsou tato tlačítka dotyková, jsou schopna rozeznat krátký a dlouhý stisk, lze jim tedy přiřadit více pokynů. Je třeba si zvyknout na krátkou prodlevu mezi stiskem tlačítka a sepnutím aktoru. V obývacím pokoji se setkáte s osazením do designu Cirio matný chrom. V běžných prostorech, jako je spíž, technická místnost, nebo chodba je použit ekonomický bílý design PR20. Pro koupelny byl s výhodou použit design PR20 Soft, který nabízí až 9 barevných odstínů rámečků. Bez problémů tak můžete doplnit vhodný odstín vypínačů například k obkladu v koupelně apod. (viz obr. č. 4). V souvislosti s koupelnou bych rád upozornil na osazování těchto prvků. Podkladní deska, sloužící k upevnění vlastních senzorů, může být nalepena na dostatečně hladký povrch (sklo, obklady keramické či dřevěné, nábytek), není tedy třeba nic vrtat ani pečlivě vyměřovat. Vypínače je možné označit jednoduchými piktogramy. K napájení senzorů slouží ploché články s garantovanou desetiletou výdrží při standardním používání. Při snížení kapacity baterie Vás konkrétní spotřebič upozorní, bliká svítidlo při zapnutí a podobně.

POROTHERM 42,5 T Profi
Obr. 4 Vypínač

Programování

Všechny doposud uvedené funkce byly programovány prostřednictvím zdarma dostupného software v českém jazyce. ProProgramování v software je velmi jednoduché – natažením čar v grafickém režimu od aktorů k senzorům (tlačítkům) je vytvořena vazba mezi ovládacím místem a spotřebičem. Není třeba manuálně nastavovat jednotlivé aktory a přiřazovat jim konkrétní body senzorů. Zde nastavujete i zmíněné časové funkce, světelné scény apod. Ty pak fungují zcela samostatně bez jakékoliv centrální jednotky. Výsledek programování celého domu z uvedeného software vidíte na obrázku č. 5. Program také vyhodnotí kvalitu signálu vzhledem k překážkám a navrhne jinou cestu prostřednictvím postupného přenosu informace přes jednotlivé prvky systému, tzv. routing.


Obr. 5 Grafické prostředí softwaru
1

Home Manager – automatizace a centrální funkce

Pro ukázku komplexnosti a výkonnosti systému Xcomfort byl v obývacím pokoji instalován Home Manager. Jedná se o centrální jednotku, která zajišťuje pokročilé časové funkce, regulaci vytápění s možností řízení více zdrojů tepla a individuálního nastavení teplot v různých místnostech. Zároveň je jednotkou vizualizační, kde můžete na displeji vidět důležité údaje o stavech nebo poruchách zařízení na několika řádkovém displeji. S jednotkou Home Manager můžete celý dům i ovládat. Lze samozřejmě nastavit individuální přístup pro jednotlivé obyvatele domu. V poslední řadě je jednotkou komunikační, takže můžete například ovládat dům po telefonu, nebo být včas informovaní o důležitých stavech. Umožňuje ovládání i pomocí krátkých textových zpráv, máte tedy možnost zapnout vytápěcí systém před neplánovaným 1 návratem, můžete spustit venkovní rolety při bouřce atd.


Obr. 6 Obrazovka Home Manageru
1

Zde realizuje Home Manager funkci zejména vizualizační (viz obr. č. 6), kde na úvodní obrazovce vidí uživatel důležité údaje – venkovní teplota, teplota v obývacím pokoji, údaje o zvolené světlené scéně v obývacím pokoji a domovní režim.

Teploty a vytápění

Venkovní teplota je měřena opět systémem Xcomfort, kdy je teplotní čidlo umístěné na fasádě (viz obr. č. 7) připojeno přes teplotní vstupy do systému a údaj je zobrazen na Home Manageru. Dále je tento údaj využíván pro ekvitermní regulaci vytápění.


Obr. 7 Teplotní čidlo

Vnitřní teplota je odečítána pomocí 1 pokojového termostatu (viz obr. č. 8), který lze opět umístit kdekoliv, protože komunikuje se systémem bezdrátově a je napájen baterií. Není třeba vést skrz obvodovou konstrukci žádný kabel, nevzniká potřeba utěsňovat jakoukoli průchodku. Pokojový termostat plní zároveň funkci ruční regulace teploty v případě, že automatický režim nastavený Home Managerem uživateli nevyhovuje. Prostým pootočením ovladače lze měnit teplotu v rozsahu ± 3°C. I v tomto domě bylo řízení vytápění nakonec převedeno do systému Xcomfort pomocí Home Manageru, kdy je pro každou místnost stanoven individuální časový režim pro každý den v týdnu. Funkce centrálního vypínače může kromě již zmíněného uvést ce1lou otopnou soustavu do úsporného režimu.V každém okamžiku si uživatel může na Home Manageru zobrazit aktuální spotřebu elektrické energie například pro vytápění, osvětlení apod.


Obr. 8 Pokojový termostat

Simulace přítomnosti osob – bezpečnost Vašeho majetku

Díky instalovanému Home Manageru můžete rovněž vidět dnes velmi důležitou funkci simulace přítomnosti. Tato funkce se aktivuje centrálním vypínačem, který již byl představen. Po jeho stisku se vypnou všechna svítidla v domě a zároveň se spustí na Home Manageru program náhodného spínání osvětlení vybraných prostorů ve zvoleném časovém úseku. Zvenku se tak dům tváří jako obydlený v době krátkodobé nepřítomnosti, nebo Vaší dovolené. Tak se Xcomfort stará o bezpečí Vašeho domu, i když v něm zrovna nejste.

Článek, byť sebelépe napsaný nemůže zprostředkovat reálnou zkušenost ze života, firma Moeller vytvořila spolu se systémovým partnerem tuto vzorovou realizaci moderní elektroinstalace. Neváhejte proto navštívit takto vybavený dům společnosti RD Rýmařov, spol. s r.o. na adrese Studánková 462, Praha 4 – Újezd v tyto hodiny: Po - Čt 10 – 18 hod, Pá 10 – 14 hod, So 9 – 14 hod a Ne 9 – 12 hod. Těšíme se na Vaší návštěvu.

Autor: Richard Kaloč
Foto: Archiv firmy