XX. ZOH Turín: Dřevostavby HAAS Fertigbau domovem pro sportovce v olympijské vesnici Pragelato. Rozhodly rychlost výstavby, nízkoenergetický standard a komfort bydlení.

Nezvykle rychle postupuje výstavba hotelového komplexu v alpském středisku Pragelato, které přivítá v únoru sportovce 20. zimní olympiády 2006. Exkluzivní zakázku na výstavbu komplexu dostala firma HAAS Fertigbau GmbH, přičemž dobrých 80 % konstrukčních dílců dodala její česká dceřiná společnost. Stavba komplexu s 87 patrovými domy a 205 byty, zahájená letos v dubnu, bude i s venkovními úpravami včetně dlážděných chodníků předána do 15. prosince 2005.

Až vloni na podzim, tedy před rokem, přesvědčila společnost HAAS Fertigbau investora, že její konstrukční systém, kvalita, variabilita, přesnost a rychlost výstavby a konečně, ale nikoliv na posledním místě i komfort bydlení a cena odpovídají jeho požadavkům. Ten zněl předat do 15. prosince 2005 malou ubytovací vesnici sestávající z 87 domů (dřevostaveb), navržených v mírně rustikálním stylu a s výrazně akcentovanými prvky tradiční místní lidové architektury. Pro firmu HAAS Fertigbau je to vůbec největší a pravděpodobně i nejprestižnější kontrakt.


Obr. 1: Celkový pohled na olympijskou vesnici ve středisku Pragelatu (1534 m.n.m.) necelé dva měsíce před dokončením.

Územní dispozice hotelového komplexu předpokládala, že všechny domy budou seskupeny do „hnízd“ ca po čtyřech domech se společným „náměstím“, řešené velmi individuálně a často jako uzavřený prostor, skýtající uvnitř každé čtveřice domů silný pocit soukromí, odděleného od okolní zástavby. Přístup sem je možný jen úzkými uličkami „městského typu“, které spojují jednotlivá „hnízda“. Vjezd auty, vyjma mimořádných záchranných situací, není možný.


Obr. 2: Helmut Stranzinger ze společnosti Haas Fertigbau GmbH přibližuje před jedním z domů požadavky investora na průběh výstavby.

Konstrukčně jde o dřevostavby montované na betonové základové desce ze systému lehkých prefabrikovaných panelů, zhotovených podle architektonického návrhu v továrně, dovezených na stavbu a zde smontovaných. Venkovní fasády domů jsou řešeny stylovými dřevěnými obklady v kombinaci s plochami s minerální pohledovou omítkou.


Obr. 3: Venkovní fasády domů jsou řešeny stylovými dřevěnými obklady v kombinaci s plochami s minerální pohledovou omítkou. Charakteristické je množství komplikovaných prvků a detailů ve stylu místní horské architektury.

Velmi charakteristickým, pohledově přitažlivým a stavebně zajímavým prvkem domů jsou dřevěné venkovní pavlače, umístěné na stropních dřevěných nosnících, přesahujících vnější okraj obvodové konstrukce, ke kterým pak z ulice či náměstí stoupají dřevěná schodiště. Tak byl řešen požadavek, aby byty uvnitř domů, tedy i byty v patrech, měly vždy samostatný vchod zvenčí a domy neobsahovaly tzv. společné prostory typu chodba nebo schodiště.

Interiéry bytů jsou řešeny kompletně pomocí dřevěných obkladových a podlahových materiálů z dřevěného masívu s výjimkou toalet a koupelen. Systém vytápění je ústřední, s plynovým kotlem.

Zvláštní pozornost si zaslouží konstrukce střech. Požadavek investora zněl na, z našeho tuzemského pohledu mimořádnou, únosnost střech, která až desetinásobně přesahuje požadavky našich norem. Důvodem je vysoké zatížení střech sněhem v zimě.


Obr. 4: Detailní pohled na střešní konstrukci s extrémně vysokou únosností. Krytina je z dřevěných šindelů, ve stylu místních zvyklostí jsou také řešeny sněhové zábrany na střechách.

Další zajímavostí je krytina z dřevěných šindelů. Je zřejmé, že dřevěný šindel jako střešní krytina obstojí i ve velice drsných horských podmínkách, jaké panují v Pragelatu, kde se střídají mrazy s vysokými teplotami od slunečního žáru, kde není nouze o sněhové a dešťové vichřice, kroupy, extrémní zatížení sněhem. Místní tradiční architektura řeší pokrývku střechy buď krytinou z neobvykle těžkých, silných kamenných desek čtvercového tvaru o hraně ca 0,5 m a tloušťce 5 cm, skládanou „nakoso“, nebo právě dřevěným šindelem. K tomu hlavní manager dodavatele projektu hotelového komplexu, Helmut Stranzinger ze společnosti Haas Fertigbau, říká: „Mohli jsme si vybrat, a proto jsme, jako dřevozpracující firma, zvolili dřevěnou krytinu.“


Obr. 5: Domy jsou seskupeny do „hnízd“ se společným „náměstím“. Náměstí skýtající silný pocit soukromí, odděleného od okolní zástavby. Přístup sem je možný jen úzkými uličkami „městského typu“, které spojují jednotlivá „hnízda“. Vjezd auty, vyjma mimořádných záchranných situací, není možný.

Byla již zmíněna neobvyklá rychlost výstavby hotelového komplexu v Pragelatu. V České republice je rozšířen názor, že rezidenční stavby o stovkách bytů (ale i rodinné domy jednotlivě) se normálně stavějí léta. Češi často vůbec netuší, že dlouhé realizační lhůty jsou většinou zbytečné a jen prodražují stavbu.

Pragelato je důkazem, že normální je stavět mnohem rychleji, než jak bývá u nás zvykem, a zároveň kvalitně, technicky vyspěle a s dlouholetými zárukami. Je nutné zdůraznit, že ubytovací kapacita v Pragelatu není investorem, který se dlouhodobě zabývá hoteliérstvím, zamýšlena jako krátkodobé přístřeší pro sportovce, ale právě naopak. Po skončení olympijských her bude ubytovací komplex dál sloužit jako čtyřhvězdičkový hotel s bezmála celoročním provozem. Investora, jímž je Charles Fessel, který dlouhodobě působí po celé Evropě, nelze podezírat, že by vstoupil při stavbě hotelu do vysokého rizika bez toho, že by si předem dobře prověřil stavební systém i dodavatele stavby z hlediska dlouhodobých záruk na kvalitu a životnost.


Sníh a led - „Neve“ a „Gliz“. Právě z těchto dvou prvků se zrodili oficiální maskoti 20. zimní olympiády v Turíně 2006. Dva maskoti sdělují olympijské hodnoty - účast, respekt, přátelství a loajalitu. Tyto dvě postavičky vytvořil portugalský návrhář Pedro Albuquerque - vítěz mezinárodního konkurzu: NEVE (SNÍH) - inspirovaná sněhovou koulí, má ženské tvary, sympatická a elegantní, je zastoupená červenou barvou, GLIZ (LED) - má mužský vzhled, hranatější podle kostky ledu, živý a hravý, v modré barvě. Jejich veselý úsměv vyzařuje radost, pozitivitu a optimismus.

Když už nelze obecně vyvracet, že dřevostavby ze systémů lehké montované prefabrikace jsou kvalitní, trvanlivé, pohodlné, rychle se stavějí a za dobrou cenu, přichází na řadu argument pobytového komfortu: dřevostavby prý nedýchají, nemají tepelnou akumulaci, zkrátka nežije se v nich dobře. Je škoda, že tato, bohužel nekorektní a nesprávná argumentace je spíše projevem bojovného zaujetí, než věcí pragmatického rozboru. Výběr stavebního systému by měl být, už proto, že jde většinou o větší peníze, věcí sice subjektivního rozhodnutí, ale opřeného o věcné a měřitelné argumenty.

20. zimní olympijské hry se konají už od 10. do 26. února příštího roku 2006 v italském Turíně a dalších sedmi přilehlých střediscích, včetně vysokohorského lyžařského areálu, mezi 10 km vzdálenými středisky Sestriere (2050 m.n.m.) a Pragelato (1534 m.n.m.), který nabízí 466 km sjezdových tras, jež lze všechny projet pouze na lyžích.


Obr. 6: Vysokohorské středisko Sestriere (2050 m.n.m.) je jedním z center XX. zimních olympijských her v Turíně. V pozadí Roc Del Boucher 3285 m.n.m.

Blížící se olympiáda zcela jistě přitáhne pozornost milionů příznivců zimních sportů. Vedle zážitků ze sportovních měření sil může tato olympiáda přinést českému pozorovateli i zážitek a inspiraci z jiného prvenství, by. v nezvyklé a neoficiální disciplíně: Mezi různými konstrukčními systémy pro rezidenční výstavbu olympijské vesnice zvítězil systém lehké montované prefabrikace na bázi dřeva a sice v tomto, sportovně řečeno, víceboji:

  1. rychlost výstavby
  2. přesnost výstavby
  3. úsporný energetický standard
  4. komfort bydlení
  5. odpovídající cena

Pro našeho „fanouška“ je významné, že na úspěchu se podstatnou měrou podílela české dovednost a produktivita, protože dobrých 80 % konstrukčních dílců dodala na stavbu společnost HAAS Fertigbau spol. s r.o. z Chanovic u Plzně.

Autor:
Foto: Archiv firmy