Z elektrotechnické výstavy Volty.cz v Ostravě

Časopis Volty.cz pořádal 3.-4. října stejnojmennou elektrotechnickou výstavu, a to v pavilonu A výstaviště Černá louka v Ostravě. Téma úsporná řešení pro dům, kanceláře i provozy, se promítlo do okruhů osvětlení, smart home, fotovoltaika, elektronovinky, elektromobilita a rozvaděče, měření. Součástí akce byly odborné přednášky a předváděcí jízdy elektromobilů.

My jsme vybrali některé exponáty, které by mohly zajímat i vás. Společnost Elektropřístroj vystavovala stykače pro DC spínání ve fotovoltaických instalacích. Tyto speciální stejnosměrné stykače DCxx.xPV jsou určeny do rozvaděčů fotovoltaických elektráren. Slouží k bezpečnému vypnutí stejnosměrného proudu ze sběrnic solárních panelů v případě havarijního stavu elektrárny, aniž by došlo k poškození zařízení.

Dále třicetiletá společnost Eaton v ČR, kromě zajištění prodeje výrobků a služeb, postavila výrobní závod, zřídila unikátní inovační centrum a distribuční centrum. Výrobní závod v Suchdole nad Lužnicí začal nejdříve vyrábět rozvaděčové skříně a rozvodnice proudových chráničů, jističů. V současnosti zde vyrábějí hlavně vzduchové jističe, rozváděče a RF komponenty xComfort. Inovační centrum v Roztokách u Prahy vyvíjí špičkové energeticky účinné napájecí systémy se zaměřením na elektrifikaci dopravy, aplikace pro vozidla a letecký průmysl.

Pozornosti neušel ani automatický český přepínač firmy Bonega. Jedna z jeho významných funkcí je, když po výpadku hlavní sítě automaticky přepne na záložní síť a sepne provoz přes hlavní síť. K přepínání se využívají jističe 1P+N nebo 3P+N a jejich příslušenství.

Rychlé připojení vodičů všech druhů od 0,2 do 4 mm2 bez použití nástrojů, řeší průchozí instalační páčková svorka Inline řady 221 společnosti WAGO-Elektro spol. s r. o.

Ještě připomínáme systém ochrany okapů a svodů před zamrzáním - samoregulační systém rozpouštění a ledu nVent Raychem. Udržuje průchodnost, bezpečně odvádí roztátý sníh a led z povrchu střechy. Samoregulační topný kabel je instalován do okapů v malých odstupech, bez rizika přehřátí nebo poškození.

Fotogalerie

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda