Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Z rozvalin mlýna vyrostl v Kravařích „nemlyn“

V Zalužanech na potoce stával mlýn, teď už je tam jenom halda rozvalin …, zpívá se v jedné lidové písni. Popěvek nás napadl v souvislosti s dřívějšími rozvalinami původního mlýna ve slezských Kravařích s tím rozdílem, že už tam několik let není halda rozvalin, nýbrž zbrusu nový nemlyn. Neobvyklý název nové stavby evokuje příměr, že se tam už nemele obilí, a jako slovní hříčka vyvolává zvědavost a touhu spatřit ho na vlastní oči.

Jinými slovy - původně zchátralý objekt mlýna byl přestavěn na stylovou restauraci. Základní informace o průběhu změny mlýna na nemlyn, která trvala osm měsíců, nám podal vlastník stavby, investor a generální dodavatel (majitel stavební firmy) v jedné osobě, který je zároveň jedním z 19 projektantů – Ing. Daniel Kozel: „Naší snahou bylo zachovat původní ráz stavby a maximálně využít původních materiálů - kamene, dřeva a lícovek – a tyto buď vrátit do původních konstrukcí, nebo je použít nově. Úplně nová je střecha z pryžové membrány (pozn. red.: na bázi EPDM pryže), na ní je položena geotextilie a následně kačírek.

Stav objektu krátce po zahájení stavby

Více v krátkém rozhovoru:

Jak byla řešena nástavba venkovní terasy?

Terasa má prosklené zábradlí umožňující dokonalý pohled na sousedící zámek a zámecký park. Přístup na ni pro hosty je zevnitř a zejména pro turisty a cyklisty z venku po dřevěných schodech.

Při příchodu k nemlynu upoutá funkční vodní mlýnské kolo i s figurínou vodníka …

Při bouracích pracích jsme objevili původní stavební konstrukce mlýnského náhonu. Jejich obnova spočívala v položení prosklené podlahy v interiéru, takže hostům doslova pod nohama teče voda. Jinak je podlaha z čediče a tedy vydrží případné povodně i chůzi v cyklo-botách. Nové mlýnské kolo může být v budoucnu opatřeno generátorem na výrobu elektrické energie pro ohřev teplé vody. Dešťová voda je svedena do jímky a využívána pro splachování sociálního zařízení. A zmíněný vodník? Toho svařili naši zámečníci z železného šrotu.

Hodně práce však nevyžadoval jenom samotný mlýn - nemlyn …

Kromě citlivě zrekonstruovaného objektu v havarijním stavu jsme zlikvidovali okolní černou skládku s 3 500 tunami odpadků, sutě a zeminy, revitalizovali vzrostlou zeleň, vyhubili invazní rostlinu křídlatku, částečně opravili most a vyspravili zpevněné břehy, zřídili stezky pro pěší a odpočívadlo pro cyklisty na mezinárodních cyklostezce. Částečně jsme upravili i sousedící komunikace a plochy v majetku města.

Za zmínku z obnovy exteriéru i interiéru stojí i další použité materiály a řemeslné práce …

Obvodové kamenné zdivo je původní, veškeré dveře jsou na elektrický pohon, bezrámová skleněná okna velikosti až 2 x 2 metry přecházejí do skleněné podlahy, rámová okna a dveře mají dřevěné rámy. Zpevněné plochy jsou na přání památkářů bez dlažby, mlátové.

Redakce závěrem

Rádi dodáváme, že díky úsilí všech zúčastněných a fortelu stavařů z dodavatelské firmy mají Kravaře další, tělu a oku lahodící stavbu, všestranně oživující a zkrášlující celé okolí. A to, prosím, stojí ve vodním toku, v záplavovém území, ochranných pásmech a v blízkosti památkově chráněných staveb. Klidně by se pro výše popsané teritorium hodil slogan: V této hospodě je líp než na světě.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv autora