Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje

Záchranná služba Zlínského kraje dokončila stavbu operačního střediska

Zlín 20. června (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) dokončila stavbu operačního střediska. Vzniklo jako nadstavba nad východním křídlem objektu záchranky ve Zlíně. Do nových prostor se bude ještě instalovat vybavení, informační systémy a technologie, nové středisko by mělo začít fungovat ve druhé polovině příštího roku, řekl dnes novinářům ředitel ZZS ZK Josef Valenta. Nové středisko zvýšilo kapacitu a zejména pracovní komfort, sloužit by mělo řádově desítky let. Nynější operační středisko prostorově ani vybavením neodpovídá aktuálním trendům a potřebám, uvedl Valenta.

Stavba objektu stála 43 milionů korun, z toho přes 33 milionů poskytl Zlínský kraj jako zřizovatel. Zajištění kybernetické bezpečnosti bude stát asi 20 milionů, informační systémy a technologie téměř 80 milionů korun, z toho 42,5 milionu korun bude evropská dotace.

Stávající zdravotnické operační středisko funguje od roku 2008, po sedmi letech se obměnilo technologické vybavení. Nové středisko přinese větší prostory i pohodlí operátorům, kteří pracují ve dvanáctihodinových směnách. Budou mít k dispozici například ergonomické polohovací stoly i relaxační místnost a kuchyňku. Umožní také zvýšit počet dispečerských pracovišť v sále až na osm, zatím se počítá s pěti dispečery na denní i noční službě. ZZS ZK má čtyři stovky zaměstnanců, operátorů je 25.

Vzniklo i nové oddělené testovací a simulační pracoviště, kde bude moci pracovat IT technik nebo se tam budou zaškolovat noví pracovníci a stážisté. Plně vybavené pracoviště bude mít i vedoucí operátor střediska, bude tam i pracoviště vedoucího lékaře a místnost pro ostatní lékaře sloužící na operačním středisku. V případě mimořádných a krizových situací budou k dispozici prostory pro krizový štáb v těsném sousedství dispečerského sálu.

"Technologické vybavení umožní například podstatně rychlejší komunikaci mezi posádkami a dispečinkem, leteckou záchrannou službou, horskou službou, napojení na systémy eHealth, tedy předávání dat o výjezdu a pacientovi převáženém do zdravotnických zařízení, přenos obrazu z místa události přímo na dispečink ZZS, záznamu EKG pacienta v reálném čase nebo fotodokumentace do cílového zdravotnického zařízení. Těch technických vymožeností, které dispečerům i posádkám v terénu usnadní práci a zpřehlední zásahy, je ale celá řada," uvedl vedoucí operátor střediska Libor Zajonc. Středisko loni přijalo téměř 105.000 hovorů, záchranáři měli loni 64.176 výjezdů do terénu, kde ošetřili 55.659 pacientů.

Záchranka má také šest nových sanitek a dvě vozidla pro mimořádné události téměř za 32 milionů korun. "Běžná životnost sanitek z uživatelského a funkčního hlediska i nákladů na opravy a servis je osm let. Novými sanitkami nahrazujeme auta, která mají najeto v průměru 245.000 kilometrů. Nutno dodat, že životnost moderního motoru splňujícího emisní předpisy je v našem režimu provozu zhruba 160.000 kilometrů. Pak dochází k jeho rychlé degradaci, nadměrné spotřebě oleje a je nutná jeho výměna," uvedl šéf autoprovozu ZZS ZK Martin Konečný.

Autor: ČTK
Foto: Radim Holiš, zdroj: www.wikipedia.org