Začněte šetřit vaší energií, začněte u vašich oken - Nový profilový standard u REHAU

Již několik let je zřejmá snaha o definitivní uvolnění cen energií a jejich přiblížení se cenám na trhu Evropské unie, který bude pro ČR klíčový, ať už se stane členem nebo ne. Pro uživatele a zejména pro domácnosti se jedná o cenu tepelné energie, potřebné k vytápění bytů. Tato položka se stává dominantní, a jak tomu v civilizovaném světě je, bude nezbytně nutné při výstavbě nových, či rekonstrukci starých objektů se naučit navrhovat a taková řešení, která budou energii radikálně šetřit.

  Musíme se naučit dokázat tyto investice vyhodnocovat z dlouhodobého hlediska a ne podle momentálních, byť na první pohled zřejmých pohnutek (bohužel hlavně nedostatek peněz). Taková rozhodnutí jsou krátkozraká a hlavně z hlediska provozního nesmírně drahá, zpravidla velice rychle převýší původně zamítnuté cenové navýšení za účinnější opatření. Vedle bezvadně fungujícího a vyregulovaného otopného systému má rozhodující vliv na tyto úspory obvodový plášť objektu. Tento pojem v sobě skrývá vedle svislého zdiva také střešní konstrukci, odizolování nevytápěných prostorů (chodby, suterény apod.) a zejména neslabší článek, a tím jsou okna. Na veškeré výše uvedené konstrukce je celý soubor požadavků, ale na okna se koncentruje jedno z největších množství předepsaných hodnot a norem. Bohužel, do současné doby jedno ve světě z nejsledovanějších hledisek (minimalizování tepelných ztrát okny), které bylo a dosud ještě je podpořeno hodnotami ČSN 73 0540, udávané tzv. součinitelem prostupu tepla [k ve W/(m2K)], nemá svou přípustnou hodnotou 2,9 v Evropě obdoby. Vedle obrovské míry unikající tepelné energie (asi 7× vyšší než u normového zdiva) se zde projevuje také vliv nízkých povrchových teplot, který pak je nedílnou součástí celého souboru podmínek přispívajících ke kondenzacím a následným plísním. Nápravu by měla v přinést »stavební« prováděcí vyhláška k zákonu č. 806/2000 Sb., která je již delší dobu ve schvalovacím procesu. Ta stanovuje max. přípustnou hodnotu součinitele prostupu tepla výplní stavebních otvorů ve vytápěných prostorách na UN= 1,7 W/(m2K) (místo dřívějšího k vyhláška používá pro označení součinitele prostupu tepla symbol UN). Tím by měla být definitivně vyloučena normovým předpisem podložená možnost používat »obyčejná« dvojskla [skladba F4-12-F4 s hodnotou k= 2,9 – 3,0 W/(m2K)], která navíc degradovala velice dobré hodnoty plastových vícekomorových profilů.

Nové profilové systémy REHAU
   Ve smyslu výše uvedených podmínek a v souladu s celoevropským trendem uvedla firma REHAU na stavebním veletrhu IBF 2001 v Brně nové profilové systémy certifikované pro ČR. Hlavním posunem v oblasti šetření tepelnou energií a jasným krokem vstříc zájemcům je náhrada do současné doby používaného tříkomorového systému S 730 novým, čtyřkomorovým systémem REHAU Thermo-Design. Co bude zákazníky nejvíce zajímat, tak ve stejné cenové hladině, jako předchozí tříkomorový S 730. Pro vysoké nároky v oblasti tepelných úspor a vnitřních povrchových teplot je zároveň nabízen pětikomorový systém REHAU Brillant-Design s výpočtovou hodnotou UN = 1,1 W/(m2K), samozřejmě včetně armování. Tento systém opatřený patřičnými energetickými dvojskly se již velice přiblíží tepelnému prostupu obvodových stěn [nově UN=0,33 W/(m2K)]. V případě doplnění o roletový systém Rehau se tyto hodnoty ještě o cca 25 – 30 % vylepší. Objekt takto řešený i na ostatních konstrukcích pak dokáže ve srovnání šetřit až násobky energií a svému majiteli velice rychle navracet prvotně vynaložené náklady. 
Autor: Ing. Ivo Zeman
Foto: Archiv firmy