Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Zahájení soutěže Schindler Award 2012

Jedna z předních evropských architektonických soutěží, Schindler Award1), nyní přijímá přihlášky na rok 2012. Studenti a školy architektury z celé Evropy se nyní mohou přihlásit do soutěže, jejíž motto je: Access for All – Přístup pro všechny.

Úkolem soutěžících bude navrhnout rekonstrukci nevzhledné, ale jinak skvěle zachovalé části starého města švýcarského Bernu. Předložené projekty musí obsahovat plán, který poskytuje přesvědčivé odpovědi na nedostatky tohoto místa, lokálně známého jako „Schützenmatt”.

Zadané projekty bude posuzovat porota složená z mezinárodně uznávaných odborníků z oblasti architektury a bezbariérového přístupu, pod vedením prof. Kees Christiaanse ze švýcarského Federálního technologického institutu (ETH) v Curychu.

Architektura pro lidi

Hlavním aspektem soutěže je snaha o bezbariérový pohyb pro lidi všech věkových kategorií a schopností.

Organizátor a sponzor soutěže, společnost Schindler Group, se domnívá, že základním lidským právem pro občany s tělesným či kognitivním postižením je účastnit se společenského života. Proto soutěž Schindler Award přispívá ke zlepšení praktických znalostí a dovedností mladých architektů v této oblasti. Dále také podporuje koncept, který je trvalým přínosem pro lepší kvalitu života pro každého, včetně lidí s postižením.

Abychom odstranili všechny nedostatky místa „Schützenmatt”, museli bychom kompletně přetvořit tuto oblast. Schindler Award se soustředí na urbanistický koncept, včetně přístupu k nedalekému údolí řeky a integrace sociálních služeb.

Příležitost pro mladé architekty

Soutěž nabízí účastníkům jedinečnou příležitost podílet se na novém vzhledu části jednoho z nejzachovalejších středověkých měst Evropy. Jedná se o lichoběžník přilehlý k severozápadnímu rohu historického centra města Bernu, jen pár minut pěšky od hlavního vlakového nádraží. V prostoru se nachází železniční most, ulice a domy, ale také parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Oblast je také určena pro muzea, kulturní střediska a ošetřovnu pro lidi závislé na heroinu.

Studenti, kteří mají zájem účastnit se této soutěže, by se měli registrovat na www.schindleraward.com.

Soutěž také uděluje ceny školám pro začlenění tématu „Access for All” do jejich učebních plánů.

Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2012. Dokončené projekty musí být předloženy do 30. července 2012.

1 Schindler Award se koná pod záštitou skupiny Schindler. Společnost byla založena ve Švýcarsku v roce 1874, Schindler Group je přední světový dodavatel eskalátorů výtahů a dalších souvisejících služeb. Její inovativní a ekologický přístup a systémy řízení provozu významně přispívají k městské mobilitě.
Autor: Lucie Daňková
Foto: Archiv firmy