Boční průčelí Arnoldovy vily před rekonstrukcí

Zahrada Arnoldovy vily v Brně se otevřela veřejnosti, nese jméno majitelů vily

Brno 16. května (ČTK) - Zahrada nedávno otevřené zrekonstruované Arnoldovy vily v brněnských Černých polích se dnes po kompletní obnově za 25 milionů korun otevřela veřejnosti. Nese jméno posledních majitelů vily Cecilie a Cornela Hože. Zároveň se ve vile otevřela kavárna Cecilie café. Zahrada propojuje ulice Drobného a Černopolní a bude otevřena pro veřejnost šest dní v týdnu kromě pondělí, uvedli při slavnostním otevření zástupci Muzea města Brna, které vilu spravuje.

"Vila nově přechází do plné otevírací doby od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 stejně jako kavárna, zahrada bude přístupná od úterý do neděle od 8:00 do 20:00," uvedla vedoucí vily Veronika Smyslová.

Zahrada byla po letech bez údržby zanedbaná. Její novou podobu navrhli společně Atelier 99 a Ateliér Krejčiříkovi. Původně měla zahrada spíš hospodářské využití, většinu její plochy tvořil ovocný sad a vinohrad, který architekti zachovali jako původní stopu předchozího využití pozemku. Pod vilou směrem k Drobného ulici vznikla venkovní učebna s lavicemi a stoly a dětské hřiště.

Zahrada Cecilie a Cornela Hože v dolní části přímo sousedí se zahradou vily Löw Beer, s níž by v budoucnu měla být propojena. Lidé tak získají přístup do areálu tří zahrad, kromě vily Löw Beer a Arnoldovy také do zahrady vily Tugendhat.

Arnoldova vila byla po rekonstrukci za 130 milionů korun otevřena na začátku dubna. Při její rekonstrukci se stavbaři snažili zachovat co nejvíce původních prvků, což se podařilo u schodiště, velké části oken a obkladů.

Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla téměř deset let prázdná a chátrala.

Autor: ČTK
Foto: Bazi, CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org