Základní aspekty kročejové neprůzvučnosti stropů s lehkou plovoucí podlahou AKUFLOOR

O lehkém podlahovém systému AKUFLOOR® tvořeným v základní skladbě ze dvou desek OSB SUPERFINISH ECO tl. 15 mm a plovoucí vrstvy z minerální vlny Rockwoool STEPROCK HD jsme již zde psali. Neustále se však objevují dotazy na správnou skladbu konstrukce která je použita na dřevěném trámovém stropě. Jedná se zde na jedné straně o skladby nově navrhovaných stropů, ale i rekonstrukce starých.

Kročejová neprůzvučnost stropních konstrukcí obecně je velmi nízká a zpravidla je třeba k její skladbě navrhnout adekvátní podlahovou konstrukci, která zlepšuje zvukově izolační vlastnosti dělící horizontální konstrukce, zejména s ohledem na zmíněnou kročejovou neprůzvučnost. Největší výhodou lehké plovoucí podlahy je fakt, že dokáže silně omezovat kročejový hluk, je-li správně navržena a zejména provedena. V našem systému lze dosáhnout na normové betonovém stropě vážené zlepšení kročejové neprůzvučnosti ΔLw až o 30 dB. Na vzduchovou neprůzvučnost nemá lehká podlaha v tomto případě tak významný vliv – panel sám je silně tlumící díky své velké plošné hmotnosti. Nespornou výhodou lehké plovoucí podlahy AKUFLOOR® je ovšem rychlá a snadná montáž suchým způsobem, při které není nutné používat mokré procesy. Systém AKUFLOOR® zároveň eliminuje nevýhodu některých lehkých plovoucích podlah s větším průhybem při okraji podlahy, tím že je vytvořen z různých materiálových skladeb při okraji a v ploše podlahy.

Dotvarování podlahy

Lehké plovoucí podlahy oproti podlahám těžkým (betonovým) plovoucím mají vyšší tendenci dotvarování (dosednutí) po určité době, kdy je podlaha zatížena nábytkem a jiným nahodilým zatížením. Na toto dosednutí mohou mít vliv drobné nerovnosti podkladu, ale i definované stlačení minerální vaty při zatížení. Po zatížení tedy dochází k lineárnímu stlačení, které je uvažováno pro běžné zatížení v mezích 1–1,5 mm. Během dosavadních zkušeností z praxe se ukazuje, že toto dosednutí je zásadní pro správnou funkci podlahy.

Nášlapné vrstvy podlah

na roznášecí OSB desce

Jedním z možných dalších kroků, jak vylepšit kročejovou neprůzvučnost podlahy, je bezesporu vhodný druh nášlapné vrstvy. Nášlapná vrstva je z hlediska funkčního, provozního, estetického i bezpečnostního nejexponovanější vrstvou celého souvrství podlahy. Tato vrstva musí být vytvořena podle zamýšleného typu podlahy a nároků na ně kladených s ohledem na odolnost proti oděru, odolnost proti nárazu, odolnost proti opotřebení, nasákavosti a dalších funkčních požadavků daných platnými normami a předpisy.

Nášlapnou vrstvu na systémové podlaze AKUFLOOR® lze vytvořit:

  • volným kladením dalších vrstev na vrchní OSB desku ( laminát, koberec, PVC apod.),
  • lepením dalších vrstev na vrchní OSB desku pružným lepidlem (dlažba, parkety apod.) nebo lepením dalších podlahový systémů nášlapných vrstev,
  • finální povrchovou úpravou vrchní OSB desky lakováním nebo olejováním podobným způsobem jako u masivního dřeva nebo parket.

Laminátové plovoucí podlahy Krono Original® jsou volně kladené nášlapné vrstvy, které pokládáme vždy volně (jako plovoucí), tzn. nelze je lepit ani přibíjet nebo upevňovat jiným způsobem k podkladní OSB desce. Pod podlahu (krytinu) Krono Original® na podlahový systém AKUFLOOR® pokládáme pouze tenkou PE folii slepenou mezi jednotlivými pásy sloužící jako pojistná hydroizolační podložka. Měřením akustických vlastností ve zkušebně bylo zjištěno, že aplikace dalších zvukoizolačních podložek pod laminátovou plovoucí krytinu (např. Mirelon apod.) je zbytečná. Tato vrstva u podlahového systému AKUFLOOR® nemá znatelný vliv na zlepšení vzduchové ani kročejové neprůzvučnosti.

Výhodou kombinace laminátové podlahy Krono Original® a podlahového systému AKUFLOOR® je nejen zaručení výborných akustických i statických vlastností, ale i rychlost montáže a možnost používat podlahu ihned po položení.

Lepení dlažby na OSB desku

Lepení je možné dvěma způsoby:

První způsob je lepením pomocí pružných lepidel (na bázi PUR apod.), které se aplikují ve dvou vrstvách, kde spodní vrstva lepidla zároveň tvoří i hydroizolační vrstvu. Když používáme vysoce elastická lepidla, doporučuje se používat dlažbu max. rozměrů 30 × 30 cm.


Vlevo: Schéma pokládky roznášecí vrstvy z OSB desky (pouze vrchní část souvrství z OSB desek).
Vpravo: Schéma pokládky laminátové podlahy, která je směrována kolmo na hlavní zdroj světla.

Druhým způsobem je vkládáním další separační vrstvy která oddělí dlažbu od OSB desky. Takovým řešením může být tzv. SDI panel systému LB Ceramic systém.

Kročejová neprůzvučnost plovoucí podlahy z hlediska nášlapných vrstev

Měřením ve zkušebně bylo zjištěno, že s použitím volně pokládaných nášlapných vrstev lze u tohoto plovoucího podlahového systému dosáhnout mírného zlepšení kročejové neprůzvučnosti. Zároveň bylo zjištěno, že toto mírné zlepšení platí také pro kladení dlažby. U obou případů bylo naměřeno na základní skladbě podlahy AKUFLOOR® zlepšení vážené kročejové neprůzvučnosti ΔLw o 29 dB oproti normálnímu holému betonovému stropu.

U dlažeb se obecně předpokládá, že budou kročejovou neprůzvučnost zhoršovat. Pro tento systém však platí, že každá další vrstva pokládaná na tento systém je mírným zlepšením již tak vysokých hodnot kročejové neprůzvučnosti.

Další část, „Vliv přitížení a typů podhledů u lehkých trámových stropů”, uvedeme příště.

Autor: Ing. Jan Kníže
Foto: Archiv firmy