Zamil Steel Buildings - americký ocelový systém

Největší světový výrobce a exportér PEB - ocelových hal na míru- se může pyšnit roční výrobní kapacitou 4 500 000 m3 ocelových hal, což představuje více než 22 000 budov dodaných a smontovaných ve více než 50 zemích celého světa. Mezi klienty Zamil Steel Buildings, která působí od roku 1977 a má od roku 1998 své obchodní zastoupení i v ČR, patří takové firmy, jako např. Toyota, ABB, Philip Holzmann, Coca-Cola, Ikea, Sumitomo, Mitsubishi nebo Volkswagen.

Americký ocelový systém hal na míru společnosti Zamil Steel Buildings je určen pro rychlou výstavbu jakýchkoli málopodlažních nebytových budov, továren, skladů, výstavních síní, krytých sportovišť, veletržních pavilonů, hypermarketů, leteckých hangárů apod.

Velkou předností je stavebnicový systém, ve kterém je možno jednotlivé komponenty hal navzájem kombinovat. Systém Zamil Steel zahrnuje veškeré součásti primární a sekundární konstrukce, veškeré potřebné prvky střešní krytiny a opláštění stěn. Samozřejmostí je komplexní sortiment doplňků, světlíků, pásů oken, RWA klapek pro odvod tepla a kouře, klimatizace, dveřních a vratových systémů, okapů, konzolí jeřábových dráh atd.

Nosný systém je založen na svařovaných plnostěnných dvoukloubových rámech, tvořených ocelovými I-profily proměnlivého průřezu z vysokopevnostní ocelí, umožňující stavbu hal s velkým rozpětím - až 80 m - bez vnitřních podpůrných sloupů. Desetiletá záruční lhůta na konstrukci je mimo jiné dosažena nákupem primárních materiálů od nejlepších světových výrobců oceli jako např. British Steel, japonský NIPON atd., špičkovou svařovací technikou, zpracování podle ISO 9001 a v souladu s EN a českou normou, a hlavně vyšším koeficientem bezpečnosti pro veškeré zatížení statické, dynamické a požární.

Konstrukce stěn je tvořena ze stěnových paždíků pozinkovaného profilu »Z« nebo bez paždíků přímo na sloupech. Kromě toho Zamil nabízí pro stěny i konstrukce smíšené, kdy je ocelový systém kombinován podle požadavků architektů s jinými stavebními materiály, např. dřevem, zdivem nebo sklem. Ke zlepšení architektonického vzhledu nabízí různé typy atik. Haly bývají zatepleny izolačními pásy ze skelné nebo minerální vlny, případně sendvičovými deskami.

Střecha je vytvářena z ocelových střešních a okapních vaznic uchycených na hlavní nosné rámy konstrukce. Systém umožňuje konstrukci sedlových střech s volným rozpětím do 80 metrů bez vnitřních sloupů a s vnitřními sloupy až do 280 metrů. Systém také umožňuje i střešní ocelovou konstrukci na železobetonové sloupy nebo stěny.

Na rozdíl od evropských výrobců, které používají na opláštění pouze pozinkovaný plech, Zamil vždy dodává kvalitnější provedení plechů s vysokoodolnou aluzinkovou povrchovou úpravou, na kterou používá dokončovací nátěr z polyesterového laku.

Podle potřeby je možno jednoduchým způsobem již postavené haly dodatečně rozšiřovat o další přístavby. Haly ve spolupráci se solidními stavebními firmami je možno postavit na klíč, navíc veškeré statické zatížení haly u Zamilu je vždy přeneseno do rámu konstrukce a nikoliv do základových patek (jak bývá zvykem u dodavatelů podobných systémů na českém trhu), čímž vždy zákazník Zamilu ušetří nemalé částky na zbytečnou mohutnou spodní stavbu. Za nejnižší cenu tak klient dostává nejvyšší kvalitu.

Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy