Zaostřeno na difuzně otevřenou dřevostavbu od firmy HK DŘESTAV

Pasivní a nízkoenergetické montované rodinné domy na klíč nebo dohodnutý stupeň dokončení stavby, certifikované konstrukce, typové i individuální projekty, zpracování architektonické studie v 3D formátu a kalkulace na základě studie zdarma. Přičteme-li pečlivou spolupráci s klientem, přístupné ceny a rychlost stavby, to jsou dnes velmi ceněné atributy, které HK Dřestav splňuje.

Pokud chcete ušetřit čas, peníze a nervy, určitě bych zvolila dřevostavbu v technologii výroby certifikovaných prefabrikovaných panelů, kterou budu dopředu znát a která mi zaručí kvalitu stavby. Pokud k tomu zvolím systém difuzně otevřené stavby, budu mít jistotu, že celá moje rodina bude bydlet ve zdravém prostředí bez obav z alergií a jiných nemocí z nezdravých staveb.

Žijeme v Čechách a otázka zní, jak dosáhnout toho, abychom nesedli na lep planým slibům a skutek „utek”? Firma HK Dřestav si je tak jista svými zákazníky a stavbami, že se můžete přijít podívat jak na rozestavěné stavby, tak i na stavby již hotové a zeptat se na detaily, které vás zajímají. Jednou z možností je také navštívit některý ze vzorových domů. Zatím poslední vzorový dům funguje od 1. listopadu 2013 na okraji Sedlčan v Havlíčkově ulici.

Elegantní a střídmá dřevostavba

Měla jsem možnost nasát příjemnou atmosféru tohoto zajímavého domu a musím přiznat, že mě, coby zastánce kamenných staveb, velmi překvapil. Ani v patře byste nepoznali, že jste v dřevostavbě – pevné zdi, pevné nehlučné podlahy a i v sychravém prosincovém počasí všude příjemná teplota. Ani po třech hodinách pobytu uvnitř domu jsem necítila žádnou únavu a vydýchaný vzduch tady opravdu nehrozí.

Vzorový dům v Sedlčanech

  • Vnější rozměry domu: 8,4 × 9,2 m
  • Dispozice: 5+kk
  • Výška hřebene střechy: 7,5 m
  • Sklon střechy: 18 °
  • Zastavěná plocha: 77 m + garáž
  • Celková užitná plocha: 121 m²
  • Užitná plocha přízemí: 64 m²
  • Užitná plocha podkroví: 57 m²

Předností stavby jsou akumulační a akustické betonové podlahy v 2. NP, instalační předstěna z Rigiduru, a podlahové vytápění již v ceně.

Dozvídám se, že lité betonové podlahy jsou jak v přízemí, tak i v patře, což právě umožňuje celé stavbě dát lepší stabilitu a výborné akustické vlastnosti jako u zděných staveb. Také použití vysoce pevnostních i vlhkuvzdorných materiálů v interiéru – hovoříme o sádrovláknitých deskách Rigidur – vytváří zdravé a hygienicky vyhovující prostředí. Rovnoměrnou teplotu ve vzorovém domě v Sedlčanech zajišťuje podlahové vytápění. Stejně tak tomu je i u dalších standardně vybavených domů od HK Dřestav.

Vkusnost a střídmost interiérového vybavení svědčí o tom, že jsme v domě určeném lidem, kteří nehledají žádné pompézní a zbytečné finančně náročné prvky, ale naopak kvalitní a vysoce funkční standard. Řešení prostoru a pohybu v něm svědčí o zkušenostech a praktickém myšlení, které na mnohých stavbách dnes marně hledáme. Elegance vnitřnímu vybavení i celému domu zde rozhodně nechybí.

Dobře se budete cítit v ložnici i dalších místnostech, kde stisknutím tlačítka pro ovládání venkovních žaluzií pustíte do domu právě tolik světla, kolik si ho budete přát.

Krátká doba výstavby

Rychlá výstavba šetří vaše peníze. Zejména pokud bydlíte ve finančně náročném podnájmu či domě s vysokou spotřebou energií.

Od zahájení stavby do nastěhování uplyne 4–5 měsíců. Základovou desku nelze uspěchat – při standardní technologii musíme počkat na zrání betonu (min. 28 dní). Pak jsou aktuální konstrukční detaily, zkušenosti a preciznost jejich provedení, které se bez zkušeností profesionálů neobejdou. Vše je pod střechou do týdne, takže stavba nemusí zbytečně odolávat negativním vlivům počasí. Dokončovací práce, interiérové, ale i fasádní, jsou velmi pracné a náročné a musí se při nich zachovávat předepsané postupy a lhůty. Takže přece jen musíme ještě chvilku počkat, než budeme ukládat horská kola nebo jiné vybavení do oddělené části garáže se zvláštním zadním vchodem a nebo zpředu zavážet svůj vůz nejkratší cestou od vjezdu či pod zastřešenou částí vejdeme do svého domu.

Kvalitní tepelná izolace

Vraťme se ještě k vlastnostem difuzně otevřené dřevostavby a požární bezpečnosti dřevostavby od HK Dřestav. Celá stavba dýchá i při zachování vysoké tepelné izolace. Velký podíl má na tom zvolená izolace – minerální, neboli kamenná vata.

Kamenná vlna je často využívána pro dobré akustické, izolační i nehořlavé vlastnosti. Přispívá ke zvýšení požární odolnosti stěny. Vata nehoří, taví se. Její vlákna jsou nenasákavá, nezadržují vodu, ani ji neabsorbují, dá se krájet i stříhat do vhodných rozměrů. Důležité je, aby se při plnění jednotlivých kójí v konstrukci dbalo na vyřezání o cca 20 % většího kusu a jeho následném napěchování do konstrukce. Kamenná vlna časem poněkud ztratí objem, a proto se do panelů pěchuje. Dále se panely často dělí v polovině výšky dalším trámkem, který krom statické tuhosti zajišťuje rozdělení vaty na dvě části. Ani jedna z nich se pak nedeformuje svou vahou tak, jako kdyby byl díl celistvý.

Pokud budete mít zájem podrobně se seznámit s celým technologickým postupem, s používanými materiály a dalšími podrobnostmi – včetně popisu standardního vybavení a pokynů, co je potřeba zajistit pro započetí stavby, navštivte webovou stránku věnovanou technologii stavby. Nebo se přijďte podívat na některý ze vzorových domů, kde se vám budou ochotně věnovat. Případně můžete navštívit stánek firmy HK Dřestav na některé ze stavebních výstav pořádaných v České republice.

Autor:
Foto: Hana Píchová