10. září se otevřou brány Výstaviště Praha Letňany 13. ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2002

Každoročně v září se »stavební svět schází v Praze«. V hlavním městě České republiky ve veletržním areálu Praha – Letňany se v termínu 10. – 14. září koná již 13. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který pravidelně přiláká vystavovatele i návštěvníky z téměř 20 zemí Evropy, Asie, Afriky a Ameriky.

FOR ARCH se prezentuje jako všeobecný stavební veletrh, jehož nomenklaturní skladba zahrnuje vše, co ke stavebnictví a technickému vybavení budov patří. Prezentují se tu největší developerské a stavební firmy, výrobci stavebních hmot a materiálů, technických zařízení, vytápění, vodoinstalací, elektrotechniky. Ale také významné výzkumné ústavy, vysoké školy apod.

Veletrhu se každoročně účastní okolo 1200 firem z téměř 20 zemí. For Arch svou návštěvností téměř 110 000 lidí zastává první místo v počtu návštěvníků stavebních veletrhů. A staví se na 2 - 3 místo při srovnání všech veletrhů pořádaných v České republice. Každoročně má FOR ARCH stanoveno zdůrazněné téma. V tomto roce tímto tématem bude technická infrastruktura od krajiny k bytu.

České centrum stavebních informací zve pravidelně na veletrh téměř 30 000 členů České komory stavebních inženýrů a České komory architektů, kteří jsou pro snadnou identifikaci vystavovatelů a usnadnění odborných a obchodních jednání označeni jmenovkou a logem profesní organizace. Samozřejmostí jsou autobusové zájezdy odborníků na veletrh ze všech regionů České republiky.

Po celou dobu konání veletrhů probíhá řada odborných doprovodných programů - konferencí, seminářů a firemních prezentací, pořádaných ve spolupráci s ministerstvy, komorami, vysokými školami, profesními sdruženími a významnými výrobci. Doprovodným programům bude letos věnována ze strany organizátorů zvýšená pozornost. V přípravě je den bezpečnosti práce, Inženýrský den ČSSI, semináře na téma památková péče, bydlení na venkově, technická infrastruktura, kolektory. Užívání staveb z pohledu jejich životního cyklu je tématem konference, která se uskuteční v Konferenčním centru Pražského veletržního areálu v Letňanech ve čtvrtek 12. září. Třináct tematických okruhů zahrnuje komplexní pohled na tuto velmi aktuální a pohříchu zanedbávanou stránku výstavby - od analýzy životního cyklu staveb přes bezporuchový provoz staveb z hlediska teorie spolehlivosti, diagnostické metody při hodnocení stavebně technického stavu konstrukcí až po využití metody Facility managementu při správě a provozu staveb i digitalizaci výkresové dokumentace. Konference je určena především pracovníkům správy budov. Na přípravě konference spolupracují: ČSSI, ČKAIT, ÚRS Praha, Fakulta stavební ČVUT, IMFA, IPS/SKANSKA, Vzdělávací centrum pro vědeckou správu a ABF.

Důležitým tradičním doprovodným programem veletrhu FOR ARCH je prestižní soutěž Stavba roku o nejlepší stavební realizaci v ČR. Velkou váhu má též setkání starostů českých měst a obcí pod názvem Stavební fórum měst a obcí a Den Prahy.

Mezi populární doprovodné akce patří Soutěž učňů stavebních oborů v oborech zedník, zedník - obkladač, truhlář a v roce 2002 nově i v oboru instalatér.

Autor: Martina Průšová
Foto: Archiv firmy