Zastavte se v Albakmenu pro novou podlahu

Zařizování interiéru nového nebo rekonstruovaného bytu, rodinného domku nebo i kanceláře bychom mohli přirovnat k pomyslné třešničce na dortu. Dnešní nabídka nábytku, bytových doplňků, svítidel apod., kopíruje nejrozmanitější styly, které uspokojí snad i ty nejnáročnější zájemce. Ale nábytek to není všechno. Nebyl by byt bytem bez pořádné podlahy.

  I sortiment podlahových materiálů prošel v posledním desetiletí obrovským vývojem a nechal se ovlivnit mnoha módními trendy. Ale protože i o podlahách platí, že v jednoduchosti je krása, dává stále více zákazníků přednost čisté linii plovoucích podlah.
   Prodejem plovoucích podlah se mimo jiné zabývá i firma Albakmen, která v letošním roce získala zastoupení pro prodej laminátových podlah značky Kronospan ve středočeském a severočeském regionu. V pěti prodejních skladech v Mostě, Terezíně, Mělníku, Odřepsech u Poděbrad a Dobroměřicích u Loun najdou návštěvníci nejen bohatou nabídku podlah zmiňované značky, ale i další dřevomateriály, kování a doplňkový sortiment tmelů, lišt, laků a ostatních potřeb pro podlaháře.

Jak vybrat tu správnou podlahu?
  Důležitou roli při výběru správného typu podlahy hraje její umístění v bytě, neboli její možná zátěžovost. Jinak namáhaná bude podlaha v ložnici na rozdíl od obývacího pokoje nebo kanceláře. V prodejnách Albakmenu najde zákazník všechny třídy zatížení vyráběné firmou Kronospan, tedy od třídy C3 (určenou pro bytové prostory s vysokým zatížením a nebytové prostory se zatížením nízkým) až po třídu C5 (vhodnou pro nebytové prostory s intenzivním zatížením). Zařazení do příslušných skupin se určuje podle normy EN 13329 (dříve norma EN 438) a na základě výsledků provedených Zkušebnou stavebně truhlářských výrobků. Hodnocenými parametry při zkouškách není jen notoricky známá otěrová charakteristika, ale také pevnost v tahu a tlaku, protitahová vrstva, množství laminátové vrstvy, ohnivzdornost, nárazuvzdornost apod. Ve všech prodejnách firmy Albakmen je zákazníkům k dispozici znění normy, kde mohou porovnat deklarované hodnoty.
   V současné době nabízí firma deset typů podlah, a to od podlah s přímou laminací, až po vysokotlaké lamináty.
   Během přímé laminace se laminát namáčí v pryskyřičné emulzi a vyschlý se poté lepí na nosný materiál, kterým je buď dřevotříska nebo tzv. HDF deska.
   Vysokotlaké lamináty (známé také pod pojmenováním umakart), jak už název napovídá, vznikají slisování jednotlivých vrstev dekorativního, protitahové a pryskyřičného papíru. Vše se nechá vytvrdnout a opět nalepí na nosnou desku.
   Častým požadavkem bývá dodržení barevného sladění podlah ve všech prostorech bytu, proto výrobce nabízí ve všech zátěžových řadách stejné dekory, celkem tedy jedenašedesát, a podle slov Jaromíra Veverky, majitele firmy Albakmen, jsou nejprodávanějšími dekory buk, dub, k dalším žádaným patří například ještě olše a třešeň. K »nosné lodi« výrobního programu firmy Kronsopan lze přirovnat podlahu Lamikron určenou pro nejvyšší zatížení v bytových prostorech a nejnižší intenzitu v nebytových prostorech, která velice příznivou cenou osloví pravděpodobně nejširší okruh zákazníků.

Kvalitní podlaha vyžaduje kvalitní pokládku
  Při pokládce laminátové plovoucí podlahy nesmíme zapomínat na skutečnost, že podlaha obsahuje dřevěné složky, které mohou reagovat na změnu vlhkosti. Abychom zabránili případnému bobtnávání podlahy a následnému tzv. stříškovému efektu, je zapotřebí ji dobře izolovat. Proto pokládka probíhá vždy na fólii, která zabraňuje pronikání vodních par. Nejčastěji probíhá pokládka na tyto čtyři typy fólií:
• klasická PVC fólie o tloušťce 0,1 až 0,5 mm;
• pěněná fólie, tzv. polyetylen;
• fólie Tuplex, vhodná pro podlahové vytápění;
• fólie z tvrzeného polyetylenu.
Nejčastějším způsobem sesazování plovoucích podlah je na pero+drážku s následným lepením spoje voděodolným lepidlem, které by mělo spáru dokonale utěsnit. Druhou variantou kompletování, která se vyskytuje spíše u podlah vyšší cenové kategorie, je tzv. zámek, kde je drážka vyprofilovaná a zaklapnutím zámku do sebe vznikne pevný, ale rozebíratelný spoj, což umožňuje případnou výměnu poškozených částí podlahy.
   Správná pokládka je předpokladem k dlouhodobé životnosti a spokojenosti zákazníka s podlahou, proto výrobce umožňuje zájemcům z řad pokladačských firem zúčastnit se pravidelných školení a zamezit tak pozdějším reklamacím. Na podlahy Kronospan se vztahuje desetiletá záruka, ve které výrobce garantuje nepopraskání vrchní fólie, nerozlupování jednotlivých vrstev apod. 
Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy