Zateplení sklonitých střech tepelnou izolací ROTAFLEX

Ceny energií rostou rychleji než inflace, a jak uvádějí některé prognózy, dosáhnou v krátké době úrovně nad 500,- Kč/GJ. Vývoj cen jednotlivých forem energií je navíc značně nerovnoměrný. Příkladem jsou dříve zvýhodňované přímotopy, které dnes patří mezi nejdražší způsoby vytápění. Podstatně pomaleji však rostou ceny stavebních prací a zde se otevírá prostor pro úspory energií formou kvalitní tepelné izolace.

Spotřeba tepla na vytápění se poměrně výrazně liší podle typu objektu. V klasických panelových domech je díky malé ploše povrchu domu nejnižší a roste přes tento typ domů až k samostatně stojícím rodinným domům. V tomto případě je uváděna spotřeba tepelné energie na vytápění pro běžnou domácnost okolo 42 GJ. Z této hodnoty část tepla uniká a to nejrůznějšími cestami. Z celkového množství uniklého tepla připadá např. 35 % na okna a dveře (vnější), 35 % na obvodové zdi a 15 % na střechy.

Pro střechy je požadován větší tepelný odpor než pro obvodový plášť budovy. Je to z několika důvodů. Studený strop, v návaznosti na neizolovanou střechu, je totiž plošně větší než obvodové zdivo dané místnosti a z toho důvodu jím uniká více tepla. Významný vliv má také to, že teplý vzduch vždy stoupá vzhůru a hromadí se pod stropem (střechou), kde je nejtepleji a kde je tedy i mnohem větší prostup tepla vztažený na jednotku plochy než u svislé stěny. Vysoké tepelné ztráty vedou k vysokým nákladům za vytápění a také ke zhoršení tepelné pohody.

Požadovaná hodnota tepelného odporu pro sklonité střechy podle tepelně technické normy ČSN 73 0540 je R = 3,33 m2· K·W-1 (odpovídající součinitel prostupu tepla je U = 0,30 W·-2·K-1). Normou doporučovaná hodnota je pak R = 6,25 m2· K·W-1 (U = 0,20 W·m-2·K-1).

Pro běžný typ sklonité střechy (v provedení např. taška + bednění nebo lepenka, ale bez tepelné izolace) dosahuje tepelný odpor zanedbatelné hodnoty (cca R = 0,2 m2· K·W-1). Zbylý tepelný odpor je tedy nutno krýt vhodnou tepelně- izolační vrstvou, jejíž tloušťka značně převyšuje izolační vrstvu u obvodového zdiva.

Tepelná izolace střech patří mezi technicky i řemeslně obtížné úkoly hned z několika důvodů:

  • střecha je namáhána povětrností a to odlišně v jednotlivých částech,
  • dobrou tepelně-izolační ochranu zajistí jen návaznost tepelné izolace střechy a obvodové zdi,
  • tepelná izolace střechy musí být doplněna také celistvou parozábranou na interiérové straně izolace a kvalitní pojistnou hydroizolací na venkovní straně izolace; případná zkondenzovaná vlhkost nejen zhorší tepelně izolační vlastnosti, ale může být příčinou poškození střešní konstrukce,
  • množství různých střešních konstrukcí, specifických požadavků na ně kladených, možnost volby různých střešních materiálů a konečně i různé způsoby údržby střech neumožňují jednotné a jednoduché tepelně izolační řešení střech.

Návrh a zhotovení střešního souvrství musí být kvalifikované a pečlivé. Rodinné domy se většinou staví se sklonitými střechami a v poslední době pak s různými sklony na jedné střeše. Zde se uplatňují zejména odvětrávané střechy s půdou nebo střechy chránící vytápěné podkroví. Zvláště u atypických provedení střech a také u budov s atypickým užíváním je rozhodnutí o vhodném způsobu řešení tepelné izolace i hydroizolace jen na zkušeném odborníkovi (projektant), respektive zavedené realizační firmě.

ROTAFLEX - dobré řešení pro bytové a rodinné domy

Tepelnou izolací ROTAFLEX Super na bázi skleněného vlákna lze snížit tepelné ztráty na polovinu až třetinu původní úrovně a uskutečnit tak až 10% úspory nákladů na vytápění. Řešení s krátkou dobou ekonomické návratnosti je zateplení střechy spolu s vestavbou podkrovních obytných místností. ROTAFLEX Super je běžnými přírodními vlivy prakticky nezničitelný, má mimořádně příznivý poměr „výkon"/cena, je zdravotně nezávadný, velmi lehký a staticky téměř nezatěžuje stavební konstrukci. Z hlediska provedení izolace rozeznáváme dva typy sklonitých střech:

Odvětrávaná střecha

Jedná se o zateplení střechy s hladkou krytinou (plech, asfaltový šindel ) či střešními taškami. Vzduchová mezera mezi izolací a pojistnou (či difúzní) folií umožňuje „dýchání" izolace a dřevěné střešní konstrukce. Doporučená šířka provětrávací mezery je minimálně 20 mm a musí být zajištěn volný průchod vzduchu. Znamená to, že v dolní části střechy se musí dostávat venkovní vzduch do mezery, kterou proudí nahoru a u hřebene vychází větracími otvory ven.

Neodvětrávaná střecha

Tento způsob izolace je používán pro střechy s profilovanou krytinou (střešní tašky), kdy izolace vyplňuje celý prostor mezi krokvemi. Ochranu před zatečením a odvod případné vlhkosti ze střešní konstrukce směrem ven je nutno zajistit pomocí kvalitní hydroizolační (difúzní) folie.

Pro izolaci mezi krokvemi je doporučená tloušťka tepelné izolace 18 až 20 cm. Někdy rozměr krokví neumožňuje dodržení tohoto doporučení. V tomto případě je vhodné pomocí přídavných latí tloušťku krokví zvětšit. Latě se montují ve směru krokví nebo kolmo na ně. Takto vzniklý prostor možno vyplnit další vrstvou izolace.

Krokvový pás KP01

Pro zateplení mezi krokvemi vyrábí akciová společnost UNION LESNÍ BRÁNA výrobek s obchodním názvem Krokvový pás KP01. Výrobce pás doporučuje pro tepelnou a zvukovou izolaci větraných i nevětraných šikmých střech. Výrobek je dodáván v šířce 1 200 mm a tloušťkách 100 až 180 mm při odstupňování po 20 mm. Stlačené balení zajišťuje úsporu přepravních a skladovacích nákladů. Deklarovaná hodnota součinitele tepelné vodivosti je l = 0,038 W·m-1·K-1 a třída reakce na oheň A1 podle ČSN EN 13 501-1.

Pokud se KP01 řeže o 1 až 1,5 cm širší než je vzdálenost mezi krokvemi není již třeba další fixace. Pás se mezi krokvemi udrží sám.

Zateplení sklonité střechy svépomocí

Pro zručné jedince a ponejvíce v případech, že je potřeba provést dodatečnou tepelnou ochranu již existující sklonité střechy, může se ukázat výhodnou svépomocná realizace. Taková situace může nastat, když padne rozhodnutí o změně užití původně chladného půdního prostoru na vytápěný a případně i obývaný prostor a když už jsou pro tento účel instalována - nejlépe odbornou firmou - střešní okna. Pokud se tedy rozhodnete realizovat zateplení svépomocí, je třeba si připravit potřebné materiály:

  • Tepelnou a zvukovou izolaci ROTAFLEX Super-Krokvový pás KP01.
  • Parotěsnou fólii a pojistnou (difúzní) hydroizolaci.
  • Lepící pásky - podle doporučení výrobce parozábrany a pojistné hydroizolace.
  • Spojovací materiál - vruty, hřebíky, sponky a pod.

Z nářadí budete potřebovat kladivo, kleště, svinovací metr, nůžky, případně technickou sponkovačku.

Dále si připravte rovnou lať a nůž pro řezání izolace ROTFLEX Super. A můžete začít.

Práce s materiálem ROTAFLEX je snadná, rychlá a bezpečná, po zapracování by ji zvládlo dítě. Přesto není radno, aby se do ní pouštěl člověk, který si není jistý v manuálních činnostech. Pro toho, komu manuální práce sice nevadí, ale není dostatečně zběhlý v zákonitostech stavební fyziky, doporučujeme, aby si nechal zhotovit návrh střechy odbornou osobou, tzn. stavebním inženýrem a dále si nechal vyložit pracovní postup. I tak je dobré mít na paměti poučku Tomáše Bati, že co se dělá poprvé, dělá se špatně a pomalu.

Kvalitní zateplení není levná záležitost. Jak však bylo naznačeno na začátku je trend ve vývoji cen energií více než přesvědčivý. Zvláště u nových staveb je nutno požadované tepelné odpory konstrukce dodržet ve všech případech. Mělo by být zájmem investora, aby konstrukce nesplňovala jen „požadovaný tepelný odpor", ale aby již byla řešena na úroveň „doporučovaného tepelného odporu".

Autor: Josef Jarolím
Foto: Archiv firmy