Zateplovat? Nezateplovat? Zdá se to jasné…

Zdicí materiály jsou stále kvalitnější a parametry mnohých vyhovují požadavkům na energeticky úsporné bydlení. Otázka zda zateplovat či nezateplovat je logická. Odpověď se zdá být nasnadě. Opravdu? Je, s ohledem na výrobci prezentovanou současnou kvalitu zdicích materiálů, dodatečné zateplení obvodové konstrukce domu ještě aktuální?

Tendence k úsporám spotřeby tepla jsou nezpochybnitelné. Požadavky na snížení spotřeby tepla jsou a budou trvalé. I když i zde jsou určité hranice. Především v ekonomické náročnosti získaných úspor. Pasivní dům je energeticky úsporný maximálně, ale ne každý je ochoten a může do těchto maximálních úspor investovat. Nesporný význam bude mít i ochota uživatelů staveb akceptovat změny ve standardu, kvalitě či komfortu bydlení, které snaha po maximálních úsporách přináší. Mnoha lidem žádná úspora nenahradí dokořán otevřená okna či velké dveře otevřené celý den na terasu či do zahrady.

Správná odpověď je nejspíš ano, ale... Záleží na tom, čeho chceme dosáhnout.

Jak docílit očekávaného efektu

Ne všechny zdicí materiály požadavkům na úspory vyhovují. Takže zateplení je nezbytné. Ty, které vyhovují, mají nespornou výhodu. Pro investora představují úspory při stavbě a pro budoucí období představují rezervu, která při vyšších požadavcích na úspory může být dodatečným zateplením využita.

Pro efektivní rozhodnutí není však nejdůležitější otázkou zda zateplit či nezateplit. Ale jak docílit očekávaného efektu.

Když zvolím zdicí materiál, který nemá dostatečné tepelněizolační parametry, je rozumné obvodový plášť zateplit. Když zvolím zdicí materiál s vyhovujícími parametry, mohu zateplit později. V každém případě je nutné, aby na tuto otázku u novostavby odpověděli architekt a projektant, při rekonstrukci staršího domu energetický a technický auditor společně s projektantem rekonstrukce.

Pokud jde o panelové domy, je diskuse o zateplování zbytečná. Odpověď je ano, zateplovat. Nejen pro úspory tepla. Také pro zvýšení komfortu a pohody bydlení. A také, protože zateplení je většinou součástí kompletní revitalizace domu, pro zásadní prodloužení životnosti domu.

Výběr izolantu

Investoři se často, v souvislosti s přípravou zateplení a revitalizace, ptají, který typ izolantu je v našich podmínkách nejvýhodnější, nejvhodnější a proč. Otázka relativně jednoduchá. Odpověď jednoduchá není. Každý izolant je svými specifickými vlastnostmi vhodný pro určitou stavební konstrukci či pro určitý typ stavby. Pro rozhodování je nezbytné důsledně vycházet z projektové dokumentace stavby a energetického auditu. Při aplikaci pak z technologických postupů stanovených výrobcem.

Častou otázkou jsou výhody zateplovacích systémů. Hlavní výhodou je (hovoříme o certifikovaném zateplovacím systému), že je certifikovaný. Tedy že jeho parametry, jeho složení, vlastnosti či životnost odpovídají jeho funkci a účelu.

Ale po aplikaci na obvodový plášť domu bude odpovídat deklarované kvalitě jen tehdy, když bude instalován odborně a kompetentně. Firmou, která má k aplikaci prokazatelnou odbornou způsobilost.

Instalace zateplovacího systému u starších panelových domů ušetří 30 až 60 % nákladů na vytápění. Díky tomu je možné snížit výkon zdroje tepla, zkrátit jeho nutnou provozní dobu a tím významně prodloužit jeho životnost. Zateplení navíc vyloučí i část negativních vlivů teplotních změn v konstrukci a významně prodlouží životnost fasády i celého objektu. Logicky s tím zvýší i jeho cenu.

V září 2010 získala společnost KASTEN spol. s r.o. titul FIRMA ROKU Středočeského kraje 2010. Zjevně to dokládá profesionalitu a kompetenci. A také to, že za pečlivou firmou zůstávají skvělé stavby.

1 Ing. Aleš Kocourek, KASTEN spol. s r.o., člen Cechu pro zateplování budov
Autor: Aleš Kocourek
Foto: Archiv firmy