Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Zavěšené provětrávané fasády s použitím desek HPL

Zavěšené fasádní systémy jsou jednou z možností opláštění budov. Oproti klasickým omítkovým fasádám poskytují zavěšené obkladové systémy architektům volnější ruku ke kreativnímu ztvárnění vzhledu budov. Instalace provětrávaných fasád, fasád s kontaktním lepením či neviditelnými úchyty a další osvědčené způsoby montáže fasádních systémů a desek nabízí společnost Frajt s.r.o.

Systém provětrávané fasády je navrhován s větrací mezerou mezi tepelnou izolací (resp. obvodovou zdí budovy) a obkladovými deskami. Tato mezera zajišťuje odvod vlhkosti prostupující mezi obvodovou zdí, izolací a mezi fasádními obkladovými deskami. Vzniká tak nepřetržitá cirkulace vzduchu, která odvádí vlhkost a chlad a dokonce vysušuje již zvlhlé zdivo a vytváří příjemné klima v obytném prostoru. V letním období zabraňuje odvětraná fasáda kumulování tepla ve stěnách, v zimě zůstává teplo uvnitř budovy.

Zavěšená fasáda z desek HPL

Fasádní desky HPL EXTERIOR

Fasádní kompaktní desky HPL EXTERIOR jsou duromerové vysokotlaké lamináty (HPL) s vysoce účinnou ochrannou vrstvou proti povětrnostním vlivům. Vyrábí se v laminátových lisech pod velkým tlakem a za vysoké teploty z pásů přírodních vláken napuštěných umělou pryskyřicí. Obkladové desky se uchycují na certifikovaný systém nosných roštů (zpravidla hliníkových). Desky je možné k podkladnímu roštu uchytit různými způsoby: lepením, nýtováním, krytým uchycením nebo vytvořit překládanou fasádu. Základní konstrukce sestávající ze svislých nosníků kotvených přes konzoly do zdiva je doplněna rozsáhlou řadou typových prvků, které poskytují nadstandardní možnosti při návrhu a následné realizaci zavěšených fasád.

Velkou výhodou desek HPL je možnost řezání do různých tvarů, aniž by bylo nutné upravovat hrany na řezu. Proto architekti mohou vytvářet pro každou budovu speciální spárořez a skladbu obkladů. Další výhodou je obrovské množství barev, které výrobce HPL desek nabízí. Stálobarevnost desek je garantována 10 let. Fasáda obložená deskami HPL je bezúdržbová a v případě použití desek s úpravou antigraffity je snadné i nechtěné kresby sprejerů snadno odstranit aniž by bylo nutné měnit desky.

Fasádní desky HPL lze řezat do různých tvarů, což architektům umožňuje vytvořit pro každou budovu unikátní spárořez
V případě použití desek s úpravou antigraffity je snadné odstranit kresby sprejerů

Využití desek v interiéru

Naše firma Frajt s.r.o. se také dlouhodobě zabývá zpracováváním vysokotlakého laminátu v oblasti interiérů. HPL najde své místo v prostředích s vysokými nároky na mechanickou odolnost, odolnost proti vodě v prostorách vyžadující udržení vysokého standardu hygieny. Proto se s ním setkáváme na toaletách, bazénech v nemocnicích apod. Nejde jen o obklady, ale také čistě o interiérové prvky jako jsou šatní skříně, stoly, lavice apod. Díky svým dlouholetým zkušenostem s tímto materiálem je firma Frajt s.r.o. kvalitním dodavatelem a odborným konzultantem.

Autor: Daniela Frajtová
Foto: Archiv firmy