Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Zhodnocení veletrhu FOR ARCH 2011

Mezinárodní veletrh nízkoenergetického stavění FOR ARCH 2011, který se konal ve dnech 21. až 25. 9. v PVA Expo Praha, je minulostí. Již 22. ročník nabídl jedinečnou možnost prezentovat novinky a trendy tohoto progresivního oboru stavebnictví.

Letošního veletrhu se zúčastnilo 769 vystavovatelů z 15 států na čisté výstavní ploše 17 076 m2. Veletrh navštívilo téměř 80 000 návštěvníků. „Jsme rádi, že se prezentovalo tolik společností. Navíc většina z nich představila opravdu produkty a činnost k hlavnímu tématu veletrhu.” dodává hlavní manažer Martin František Přívětivý a pokračuje: „Za velký úspěch považujeme také zpětnou vazbu od vystavovatelů a návštěvníků veletrhu, kteří si zaměření celého projektu velmi pochvalovali. I pro další pokračování FOR ARCHu bude hlavní téma nízkoenergetické stavění.

Pohled na PVA Expo Praha v Letňanech

Plány do budoucna

Letošní ročník je za námi, a jaký bude ten další? „Při dalším ročníku jistě přivítáme vystavovatele i návštěvníky v nových výstavních halách, které byly prozatím pouze k nahlédnutí. Nové výstavní prostory budou pro firmy poskytovat vynikající zázemí a rozšířené možnosti prezentace. Navíc dochází k odtržení veletrhu FOR WOOD do samostatného termínu a současně ke spojení s veletrhem Střechy Praha. Vzniká tak souběh tradičních odborných veletrhů se zaměřením na využití dřeva ve stavebnictví od konstrukce až po střechu, který proběhne v termínu od 8. do 11. února 2012 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Věřím, že i tato novinka bude dalším oživením ve světě výstavnictví. Dovoluji si Vás tímto tedy pozvat jak na nový koncept veletrhu FOR WOOD, tak i na 23. ročník mezinárodního veletrhu nízkoenergetického stavění FOR ARCH 2012,” uzavírá Přívětivý.

Doprovodný program

Zaměřením veletrhu FOR ARCH 2011 byl profilován i odborný doprovodný program. Odborná i široká veřejnost mohla navštívit speciální přednáškový blok Centra pasivního domu s názvy „Pasivní domy – proč a jak” a „Jak se žije v pasivním domě”.

První den veletrhu se představili také zástupci Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a Ministerstva pro místní rozvoj ČR s pilotním programem na podporu výstavby nájemních bytů dle nedávno schválené Koncepce bydlení ČR do 2020. „Pilotní program bude spuštěn již tento rok a Fond má na jeho realizaci připraveno prvních 120 milionů korun,” uvedl JUDr. Jan Wagner, náměstek ředitele SFRB.

Veletrh také myslel na odstraňování bariér a překážek mezi lidmi, a tak společnost ABF, a.s. a ČKAIT připravili odborný workshop s názvem: Bezbariérové užívání staveb ve vztahu k právním předpisům a technickým normám.

Další zajímavou konferencí byl projekt s názvem Dřevěné stavění. Zabývala se, ostatně jako celý veletrh, zejména efektivním stavěním, snižováním ekologického zatížení budov atd. Označení „nízkoenergetický” nebo „pasivní dům” je dnes prakticky synonymem pro moderní bydlení. Za posledních deset let se toto téma posunulo z kruhů vášnivých teoretiků do reálné podoby, kterou respektují odborníci i legislativa. Naše republika se již může pochlubit celou řadou zajímavých projektů. Firmy, které byly před několika lety pionýry v této oblasti výstavby, jsou dnes vyspělé společnosti s jasnými cíli a zaručenou kvalitou.

Soutěžní přehlídka řemesel SUSO, která letos slaví malé jubileum – již 15 let trvání – měla letos opět své finále v rámci veletrhu FOR ARCH. Finálový den moderoval patron této soutěže – Jan Antonín Duchoslav. Tato soutěž slouží k popularizaci a medializaci stavebních oborů, ke zvýšení zájmu veřejnosti i budoucích studentů o stavební učební obory, na straně druhé se snaží zainteresovat podnikatelskou sféru a společně se školami vybudovat po celé ČR základnu kvalifikovaných řemeslníků. Generálním partnerem je společnost Wienerberger, cihlářský průmysl, a.s. Generální partner oboru Obkladač: SIKO KOUPELNY, a.s., hlavní partneři: Xella CZ, s.r.o., Schiedel, a.s., LB Cemix, s.r.o, KB Blok systém, s.r.o. a Würth spol. s r.o. Partnery celé akce jsou: STANLEY, DeWALT, D. Z. P. Praha, s.r.o.

Dne 22. září proběhlo na galavečeru veletrhu FOR ARCH 2011 vyhlášení výsledků soutěže architektů ve věku do 33 let – Young Architect Award 2011. Celkem se do soutěže přihlásilo 128 projektů, z nichž bylo do finále nominováno 27 prací.

Velmi zajímavým programem se prezentovalo sdružení Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Odborná konference Doprava v Praze se uskutečnila pod osobní záštitou 1. náměstka primátora Ing. Karla Březiny. K diskuzi byla tato témata: Zásadní výzvy a současnost pražské dopravy, Dopravní infrastruktura v Praze a územní plán, Pražská doprava dnes a zítra.

Přehlídka řemesel SUSO

GRAND PRIX 2011

V rámci soutěže GRAND PRIX 2011 o nejpřínosnější výrobek či technologii veletrhu FOR ARCH 2011 bylo letos přihlášeno 22 exponátů. Jedná se o tradiční soutěž o nejlepší výrobek, exponát či technologii veletrhu. Přihlášené exponáty musí mít unikátní a jedinečný přínos pro stavitelství. Jednotlivé exponáty se vyrovnají svými vlastnostmi a parametry světové úrovni.

ASTING CZ PASIVNÍ DOMY s.r.o. Stavební systém maXplus Aku

Pasivní a nízkoenergetické domy, poradenství pro pasivní domy zdarma, zateplení rodinných domů, stavební systém MEDMAX, MAXPLUS a MAXPLUS AKU. Prodej a montáž systému.

GENETOP s.r.o. – Malá větrná elektrárna MVE SIMETI

Společnost se zabývá prodejem a projektováním produktů firmy SIMETI s.r.o., která vyvíjí, vyrábí a dodává MVE SIMETI (malé větrné elektrárny). Tento produkt má obrovskou výhodu ve svých parametrech, na základě kterých je možno ho instalovat kdekoliv. MVE SIMETI dokončila vývoj v těchto výkonových řadách 5 kWp, 8 kWp, dokončuje se vývoj 2 kWP a 10 kWp. Tento typ produktu má na výstavě FOR ARCH světovou premiéru.

Stánek společnosti GENETOP s.r.o. s větrnou elektrárnou MVE SIMETI (foto archiv GENETOP s.r.o.)

HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Cihelné bloky HELUZ FAMILY 50 2in1

Cihelný blok s integrovanou tepelnou izolací 2in1 vznikl spojením broušených cihel a expandovaného polystyrenu. Díky nové technologii je polystyren v dutinách cihel pevně fixovaný a i při řezání otvorů pro elektroinstalaci či úpravách velikosti bloku zůstává uvnitř cihel. Jednovstvné zdivo z těchto bloků dosahuje součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/(m2K) a s rezervou splní doporučené hodnoty pro nulové a pasivní domy. Přitom jsou zachovány ostatní výhodné vlastnosti jednovrstvého zdiva.

Cihelný blok HELUZ FAMILY 50 2in1

Timpex spol. s r.o. Reg EQ – komplexní regulace teplovodního vytápění v RD

Výroba automatické regulace hoření pro krby, kamna a regulace vytápění pro RD. Výroba komponentů pro iKrb. Velkoobchod s kamnářským materiálem.

Wienerberger cihlařský průmysl, a.s. POROTHERM 42,5 T Profi – cihla plněná minerální izolací

Tato cihla plněná minerální vatou v sobě spojuje výhody osvědčeného přírodního materiálu a moderní izolační hmoty. Cihla je určena pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů, pro jednovrstvé obvodové zdivo bez potřeby dalšího zateplení. Izolant uvnitř cihel není náchylný na mechanické poškození. POROTHERM 42,5 T Profi dosahuje součinitele prostupu tepla U = 0,17 W/(m2K), zdivo se již dodatečně nezatepluje.

Cihla POROTHERM 42,5 T Profi
Autor: Jiří Wagner
Foto: Archiv firmy