Zlatá cena pro Baumit

Počátkem března se v prostorách ABF konalo slavnostní vyhlášení 1. ročníku soutěže Stavební výrobek – technologie roku 2008. Zlatou cenu České stavební akademie obdržela společnost Baumit, spol. s r.o. za vnější tepelně izolační kontaktní systém s omítkovou vrstvou pro tepelné izolování budov – Baumit open plus nano.

Při této příležitosti nám pan Karel Doms, dlouholetý zaměstnanec společnosti Baumit, zodpověděl několik otázek.

Co pro Vás Zlatá cena znamená?

Jsem u firmy Baumit, spol.s r.o. zaměstnán od samého počátku – více než šestnáct let. Vedoucí postavení na trhu v oblasti zateplovacích systémů jsme získali hlavně tím, že nám šlo vždy o kvalitní technický návrh. Tak to vnímali i projektanti a prováděcí firmy, které byly vždy námi odborně zaškoleni.

Další velkou výhodou je to, že firma Baumit nabízí velký sortiment kvalitních výrobků – od zdicích malt, suchých omítkových směsí a sanačních omítek, přes škálu podlahových potěrů až po tepelně izolační systémy, které využívají poslední poznatky vědy, povrchové úpravy pak i principy nanotechnologie.

Jsem hrdý na to, že i já jsem svým působením ve firmě přispěl k jejímu dnešnímu postavení na našem trhu.

Čím se oceněný výrobek liší od ostatních, jaké má vlastnosti a přínosy pro výrobní procesy?

Ocenění se týkalo dvou výrobků Baumit – spíše technologií.

Zateplovací systém OPEN a OPEN S

Dnešní realizace staveb se provádějí ve velmi krátkém čase, většinou během jednoho roku. Po realizaci hrubé stavby se provádí dokončovací procesy – omítky, podlahové potěry a uzavře se fasáda osazením oken. Do interiéru stavby se touto realizací mokrých procesů dostává velké množství vody a tato zabudovaná vlhkost se musí dostat ve skupenství vodních par ven z objektu. Zateplení objektu se řeší buď izolantem EPS-F, který je pro průběh vodních par velmi málo propustný, ale je oproti zateplení pomocí minerálních desek, které umožňují odvod vodních par z objektu výrazně lacinější.

Systém OPEN využívá přednosti obou systémů – polystyren, s velkým množstvím drobných otvorů umožňuje rychlé vysychání stavby a je cenově oproti systému z minerálních desek výrazně lacinější. Také lepicí stěrka a finální omítka je pro průběh vodních par difuzně otevřená.

Velkou výhodou tohoto systému je i to, že umožňuje dodatečné zateplení i staveb, které mají problém s vlhkým či zasoleným zdivem.

Omítka NANOPOR

Struktura omítky – omítka je na silikátové bázi – má malý elektrostatický náboj a mikroskopicky hladký povrch obsahuje pouze nanopory, takže špína se na omítce neudrží – omítka je stále čistá.

Které další nové výrobky Baumit byste doporučil?

Pozornost odborné veřejnosti si určitě zaslouží lepicí kotvy KLEBEANKER. Ve všech moderních odvětvích se materiál spojuje lepením. Také kontaktní zateplovaní, systém s izolantem EPS-F, je k fasádě lepen, ale je i uchycen pomocí hmoždinek.

V námi navržené technologii se fasáda nejprve osadí v rastru kotvy KLEBEANKER a na ně se lepí polystyrénové izolační desky. Následné kotvení hmoždinkami se již neprovádí.

Uvedené kotvy vynášejí únosnost jádra na povrch, dodatečně fixují starou omítku, vytvářejí osnovu pevných lepicích bodů propojených až do únosného zdiva, netvoří tepelné a difúzní mosty, roznášejí napětí v izolantu do větší plochy a nezvyšují náklady u velkých tlouštěk izolantu

Všechny tyto nové technologie nacházejí uplatnění i u zděných objektů, které mají problém s vlhkostí a většinou narušenou venkovní omítku.

Podrobné informace naleznete na www.baumit.cz

1 Zpracováno z tiskových podkladů a informací společnosti Baumit, spol. s r.o.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy