Ilustrační foto

Zlínský kraj chce instalovat fotovoltaiku na budovách záchranky i sociální péče

Zlín 21. března (ČTK) - Zlínský kraj chce kvůli úspoře energií instalovat na budovách výjezdových základen krajské zdravotnické záchranné služby i organizací sociální péče či školách fotovoltaické elektrárny. Kontrolují se střechy budov, zda je možné na ně solární panely instalovat, vybráno již bylo několik objektů. V tuto chvíli kraj pracuje s tím, že je schopen uvolnit do fotovoltaických elektráren pro své příspěvkové organizace až 50 milionů korun, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO).

Kraj chce postavit fotovolatické elektrárny na budovách výjezdových základen záchranky v Suché Lozi, Morkovicích, Bystřici pod Hostýnem, Buchlovicích, Vsetíně, Valašském Meziříčí a Otrokovicích. Vybrány byly základny, u kterých instalaci elektrárny umožňuje nosnost střechy a které jsou připojeny na síť nízkého napětí. Ze sociálních zařízení půjde o domovy pro seniory v Jasence, na Burešově a v Luhačovicích a chráněná bydlení v Rožnově pod Radhoštěm a Vsetíně-Rokytnici. Podle hejtmana by zhruba za měsíc mělo být jasné i v případě dalších budov, sociálních zařízení a středních škol.

"Chceme tím přispět ke snižování nákladů na energie v našich příspěvkových organizacích. Všechna zařízení, kde chceme fotovoltaiku instalovat, mají povolení distributorů elektrické energie k připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti s možností projede přebytků vyrobené energie," uvedl Holiš. Cílem je podle něj úspora asi 20 procent, kraj má zastropované ceny energií do konce roku 2024. Solární panely by se měly začít instalovat ještě letos.

Fotovoltaické panely jsou už například na budově Uherskohradišťské nemocnice, depozitáři Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích na Zlínsku i na budovách zlínského Baťova institutu, kde sídlí krajská galerie, knihovna a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Autor: ČTK
Foto: Fit Ztudio, zdroj: Shutterstock