Změní Corian atmosféru našich nemocnic?

Corian®, světově známý povrchový materiál koncernu Du Pont, jenž je za hranicemi hojně používán na výrobu nábytku, vybavovacích předmětů do koupelen a kuchyní, ale také obkladových prvků s všestranným použitím, získává i v České republice řadu »skalpů« v podobě velkých nebo reprezentativních realizací. Poslední velkou akcí byla okresní nemocnice v Chomutově, která otevřela pro novináře své brány 29. června tohoto roku.

  Corian® může být z mnoha důvodů pro nemocnici doslova pokladem. Vyplývá to z širokých možností použití tohoto materiálu vůbec, ale zejména ze základních požadavků na čistotu a hygienu až naprostou sterilitu, která je ve zdravotnických zařízeních úzkostlivě střežena od recepce až po operační sály. Corian® tyto požadavky ideálně splňuje.
   Lze jej použít na výrobu sanitárních předmětů jako jsou umývadla, dřezy, vany, dětské vaničky, sprchové kouty atd. včetně odkládacích a pracovních pultů, do nichž tyto předměty lze beze spár integrovat. Lze jej použít na výrobu pracovních desek stolů ve vyšetřovnách a laboratořích. Uplatní se v mycích centrech a na přípravnách a samozřejmě také jako obkladový materiál na všech pracovištích včetně operačních sálů atd.
   Pacienti pravděpodobně ocení příjemnou dotykovou teplotu Corianu®, ať už se s ním setkají v ordinaci nebo na chodbě v podobě madla. Ačkoliv tento materiál trochu připomíná kámen (původně byl dokonce jako náhrada kamene vyvinut), při dotyku nestudí.
   Personál zdravotnických zařízení zase nejvíce ocení snadné mytí a neméně snadnou údržbu materiálu Corian®, což usnadňuje každodenní práci a přispívá ke sterilitě. Materiál je plně odolný vůči bakteriím, plísním a naprosté většině chemikálií, se kterými se ve zdravotnických zařízeních obvykle pracuje. Povrch se snadno stírá vlhkým hadrem nebo houbou a naprostá většina tuhých i kapalných nečistot k němu nepřilne, ani se do materiálu nevpíjí. Dík bezespárovému napojení jednotlivých vybavovacích prvků a dílců je odstraněna většina nepřístupných míst, kde by se jinak usazovaly nečistoty.
   Převratně - bez nadsázky - může Corian® účinkovat ve zdravotnických zařízeních, pokud jde o estetické řešení nemocničních interiérů. Příjemné a útulné prostředí je bezesporu významným prvkem každého léčebného režimu. Právě Corian® svojí barevností a mimořádně bohatými možnostmi různých barevných kombinací může od základu změnit tradiční, poněkud chladné a stresující pojetí nemocničních a ambulantních prostor. Pacientům toto nové pojetí zpříjemní těžké chvíle, což platí dvojnásob také v případě porodních sálů nebo dětských pavilonů.
   Jak může takové zdravotnické zařízení v dnešní době vypadat, ukazuje naše malá obrazová exkurze do porodnického pavilonu okresní nemocnice v Chomutově, jenž by mohl zároveň sloužit jako následováníhodný vzor. Corian® v barvě GENESIS PEARL GREY zde byl použit mimo jiné i pro obklady stěn a parapetů. Do obkladů byly citlivě zakomponovány barevné intarzie na motivy dětských kreseb. Corianem® bylo také obloženo mycí centrum pro přípravu lékařů a ostatního porodnického personálu před výkonem. Je velmi potěšitelné, když se i v dnešní době upřednostní perspektivní řešení ve prospěch hygieny, čistoty, kultury a nižších provozních nákladů, jinými slovy ve prospěch pacientů a ošetřujícího personálu před momentálními pořizovacími úsporami. 
Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy