Zplynovací kotle na dřevo a dřevěné brikety

Výrobky společnosti Jaroslav Cankař a syn – ATMOS si za dobu své existence na trhu vybudovaly nejen pevné místo mezi zákazníky, ale také se pravidelně dostávají mezi oceněné exponáty na mnoha veletrzích a výstavách.

V širokém sortimentu firmy najdeme klasické kotle na dřevo od 15 do 100 kW, zplynovací kotle na uhlí a dřevo od 18 do 50 kW, kotle na černé uhlí od 25 do 35 kW, kombi kotle na dřevo, pelety ETO a zemní plyn ve výkonech od 15 do 35 kW a také kotle na pelety. Výrobky firmy Atmos jsou oblíbené mezi uživateli topícími dřevem a instalatéry, pro svou dobrou funkčnost, kvalitu a v neposlední řadě, velice příznivou cenu.

Novinka – ekologické teplovodní kotle

V letošním roce uvedla společnost Jaroslav Cankař a syn – ATMOS na trh novou řadu zplynovacích kotlů na dřevo a dřevěné brikety. Ekologické teplovodní kotle označené ATMOS DC 14 R, DC 24 RS, DC 30 RS jsou určeny pro vytápění rodinných domků, chat, chalup a jiných obdobných objektů o tepelných ztrátách 15 až 32 kW.

jednotka DC 14 R DC 24 RS DC 30 RS
Výkon kotle [kW] 14,9 26 32
Předepsaný tah komína [Pa] 18 22 24
Hmotnost kotle [kg] 294 331 365
Obsah násypky [dm3] 65 93 93
Předepsané palivo polenové dřevo dřevěné brikety
Náhradní palivo dřevěné brikety polenové dřevo
Max. délka dřeva [mm] 330
Objem vody [l] 45 58 65
Min. teplota vratné vody 65°C
Účinnost [%] 82,1 86,6 90,7
CO* (dřevo, dřevěné brikety/dřevo) [mg/m3] 3195 461 / 451 134 / 960
Prach* (dřevo, dřevěné brikety/dřevo) [mg/m3] 35 15 / 6 14 / 15
Třída kotle dle ČSN EN 303-5 3

Technické parametry zpynovacích kotlů na brikety (*Kvalita spalování přepočtena na 10 % O2)
Stánek společnosti na letošním veletrhu FOR ARCH

Kotle jsou konstruovány výhradně pro spalování kvalitních dřevěných briket a kusového dřeva. K topení lze použít jakéhokoli suché dřevo, zejména polena do max. délky 330 mm a kvalitní dřevěné brikety o průměru 75 až 100 mm a délce 200 až 300 mm. Je možné použít dřevo i o větším průměru ve formě špalků, sníží se tím jmenovitý výkon, ale prodlouží doba hoření.

Kotle svou mohutnou násypkou umožňují vkládání celých balíků briket a velkých dřevěných špalků.

Ekvitermní regulátor ATMOS ACD 01

Vlastnosti a výhody

Tyto speciální kotle na zplynování dřevěných briket obsahují topeniště s otočným litinovým roštem, vsazeným do keramické komůrky s přívodem předehřátého sekundárního vzduchu. Ten zajišťuje dobré spalování už od zátopu a rychlé dosažení výkonu kotle.

Výhodou nových kotlů je také snadné čištění topeniště za provozu, odstraňování popela ze spodního kulového prostoru, zadního kouřového kanálu a trubkovnice. Díky své vysoké účinnosti až 90 %, modernímu designu a atraktivní ceně si tato nová řada zplynovacích kotlů na dřevo a dřevěné brikety získává mezi zákazníky stále větší oblibu.

O kvalitách této nové řady zplynovacích kotlů svědčí i několik ocenění, která získala firma Jaroslav Cankař a syn – ATMOS v letošním roce: Zlatá medaile MSV Brno, Zlatý klas na Země živitelka v Českých Budějovicích a nejnověji Grand Prix For Arch 2008 Praha.

Pohled do horní spalovací komory

Ekvitermní elektronická regulace

Novým regulačním prvkem pro všechny kotle ATMOS je ekvitermní regulace ATMOS ACD 01. Regulace je vybavena velkým displejem, na kterém je možné sledovat nejdůležitější údaje o stavu kotle a topného systému. Speciální programem ATMOS, vytvořený pro podmínky kotlů na pevná paliva je schopen řídit:

  • vytápění dvou topných okruhů (např. klasické radiátory + podlahové vytápění) podle požadované teploty v místnosti, venkovní teploty a v závislosti na čase pomocí dvou typů pokojových jednotek,
  • jeden kotlový okruh pro dodržení minimální teploty vratné vody do kotle 65 °C, přes trojcestný mísící ventil s čerpadlem a vytápění jednoho topného okruhů (např. klasické radiátory nebo podlahové vytápění) podle požadované teploty v místnosti, venkovní teploty a v závislosti na čase pomocí dvou typů pokojových jednotek,
  • ohřev teplé užitkové vody na požadovanou teplotu (např. 55 °C),
  • solární ohřev přes sluneční kolektory,
  • optimální nabíjení a vybíjení akumulačních nádrží dle požadavků zákazníka,
  • kompletní provoz kotle na základě potřeb topného systému včetně odtahového ventilátoru.

Elektronická regulace ATMOS ACD 01 je dodávána jako sada včetně potřebných čidel a připojovací svorkovnice pro snadnou montáž do panelu kotle.

Zplynovací kotel na dřevo a dřevěné brikety DC 24 RS

Pro optimální a úsporné vytápění objektu firma Jaroslav Cankař a syn – ATMOS doporučuje dokoupit jako příslušenství, pro každý topný okruh v systému (např. klasické radiátory a podlahové vytápění), jednu z jejich pokojových jednotek. Získáte tím výrazně lepší možnost regulovat topný systém zvláště v jarním a podzimním období podle pokojové teploty.

Řez zplynovacím kotlem na dřevěné brikety

Srdečně Vás zveme na veletrh Aquatherm 2008,který se koná 25.–29. listopadu 2008 v Praze-Letňanech na výstavišti. Číslo stánku 321, hala 4.

1 Zpracováno z tiskových podkladů firmy
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy