Zrození pasivního domu

Snad každý, kdo v současné době staví, nebo se chystá stavět, slyšel o nízkoenergetickém nebo pasivním domě. Každý stavebník se snaží vybudovat své sídlo z co nejkvalitnějších materiálů v co nejlepších parametrech, a hledá stavební systémy, které jeho představy splňují.

O pasivních domech se toho v poslední době píše hodně. Nebudeme vás zde proto zatěžovat obsáhlou teorií. Chceme však zájemcům o tento typ výstavby na konkrétních případech podrobněji představit systém, který je pro pasivní domy předurčen.

Ztracené polystyrenové bednění

Systém ztraceného polystyrenového bednění je znám již dlouho. V roce 1950 vznikl v severských státech, od roku 1965 se s úspěchem vyrábí i v ČR.

Čisté rovné linie systému MEDMAX

I v době, kdy tepelné izolace nebyly v kurzu, protože elektrická energie stála pár haléřů, bylo množství investorů, kteří věděli, že stavba ze ztraceného polystyrenového bednění má své nesporné výhody.

Stálý nárůst energií a pravidelné zdražování všeho, včetně stavebních materiálů, má za následek orientaci investorů k ekonomickým stavbám, jak z hlediska úspor při výstavbě, tak i dlouhodobých úspor při bydlení. Přesně tohle splňuje polystyrenové ztracené bednění MEDMAX.

I takhle vypadá pasivní dům

Systém MEDMAX

Firma Forting zabývající se výstavbou právě z tohoto systému se může pochlubit stavbami , které skutečně splňují parametry pasivního domu. V České republice vyvinutý systém MEDMAX je moderní, ekologickou a cenově dostupnou stavební technologií s maximální tepelnou ochranou budov.

Základem stavebního systému jsou tvárnice z materiálu Neopor. Dvě polystyrenové desky různých tlouštěk spojené příčkou vytvoří ztracené bednění s oboustrannou tepelnou izolací. Následným vylitím betonem vzniká monolitické betonové jádro bez vzniku tepelných mostů. Práce se systémem je tak jednoduchá, že ji zvládne stavebník sám. Firma všem těmto stavebníkům nabízí k zapůjčení veškeré technické vybavení a konzultace, pomůže s řešením každého detailu stavby. Nabízí samozřejmě i stavbu na klíč.

Možné druhy kombinací tvarovek

Pro ty, kteří o ekonomickém bydlení uvažují, uvádíme příběh výstavby pasivního domu jednoho soukromého investora.

Náš příběh začal otázkami: Kdy, z čeho, co, kde a za kolik? Odpověď zněla: Ihned, středně velký domek, na hezkém místě a za málo peněz.

Po několika návštěvách různých už hotových domů jsme došli k závěru, že si necháme postavit dům podle vlastních představ. Koupili jsme na hypotéku pozemek a současně přes poptávkové řízení na internetu našli firmu, která nám vysněný domeček postaví. Měla to být lehká stavba, postavená na klíč a do 3 měsíců. Pro vybranou firmu nebylo nic problémem, budete si pracovat a my vše vyřídíme. Paráda! Ale zahájení výstavby se zdržovalo.

Známý nás pozval na stavbu svého domu, který stavěl ze systému MEDMAX. Že je to prý hračka. Moc jsme nevěřili a na stavbu jeli s notnou dávkou skepse.

Tam jsme se setkali s firmou Forting, dodavatelem tohoto systému. Dohodli jsme se, že nám postaví hrubou stavbu a my si to subdodavatelsky dořešíme. Co řekli, také splnili.

Detail okna

Průběh výstavby

Prvního srpna 2007 jsme konečně začali stavět. Náš dům nám rostl před očima.

Díky tomuto systému jsme se začali zabývat otázkami pasivní výstavby. Zjistili jsme, že pokud si dáme záležet, postavíme si i my tzv. pasivní dům. Přineslo to sice trochu námahy při výběru firem, které jsou schopné nám tento standard zajistit, ale stálo to za to. Díky dokonalému stavebnímu systému, kvalitním oknům a rekuperaci jsme docílili požadovaných vlastností.

Od února 2008 bydlíme v domečku, ve kterém je v zimě teplo, v létě se nepřehřívá a navíc nemáme prach v domě, komáry a jiný otravný hmyz. Další výhodou je, že díky kvalitním oknům není slyšet stavební ruch z okolí.

Také účty za topení nás baví. Je to tím, že netopíme. Peníze, které ušetříme na nákladech za topení „sypeme” do pravidelných investic a tím si zajistíme slušné peníze do budoucna. Nyní uvažujeme osadit dům čtrnácti fotovoltaickými panely a již nyní uvažujeme o dalších ekonomických krocích.

Autor: Ing. Jiří Bukovský
Foto: Archiv firmy