Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Zrychlete stavbu či rekonstrukci střechy s krytinou Finnera přímo ze skladu

Skutečně bezstarostný projekt vaší nové střechy začíná snadným nákupem. Zajet přímo do skladu a odjet s novou střechou vaším vozem? To je přesně to, co můžete udělat se střešní krytinou Finnera od společnosti Ruukki. Finnera je výsledkem vývoje modulární střešní krytiny společností Ruukki – můžete si tak vyzvednout standardizované šablony přímo ze skladu.

Finnera má stejně působivý vzhled jako tradiční střešní krytiny. Dodává se ve standardní velikosti šablon 119 × 70,5 cm, které můžete snadno přepravit od prodejců. Kompaktní moduly jsou velmi snadno použitelné díky nízké hmotnosti a formátu, který je připraven k přímé montáži (veškeré příslušenství je součástí balení). Pro rozhodnutí o koupi dokonce ani nepotřebujete složité měření vaší střechy, protože materiál může být kdykoliv doplněn.

Vlastnosti a výhody

Finnera je vhodná pro všechny typy střešních krytin, pro nové domy, ale i renovace. Šablony se přizpůsobí jakémukoliv tvaru a rozměru vaší střechy. Velkou výhodou krytiny Finnera je revoluční ohyb přední hrany, který nejen působí velmi esteticky, ale také maximalizuje odolnost vůči povětrnostním vlivům a pomáhá zvýšit životnost střechy.

Přestože se jedná o modulární střešní systém, jednotlivé šablony nejsou v konečném důsledku viditelné – jednotlivé prvky k sobě perfektně přiléhají a vytvářejí hladký povrch, který odolává extrémním klimatickým podmínkám opravdu skvěle. Pokud se rozhodnete pro krytinu Finnera, nemusíte tak mít starosti s bouřkami, mrazivou zimou, nebo horkým letním počasím. Kromě své technické jedinečnosti je výhodou Finnery vysoká kvalita povrchové úpravy, tj. barevná povrchová úprava, která střechu účinně chrání před korozí vlivem vlhkosti a UV zářením. Můžete tak na vlastní kůži ocenit kvalitu jak při instalaci, tak také při zhlédnutí konečného výsledku – solidní a skvěle vypadající ocelové střechy.

Snadná pokládka

Ještě nikdy nebyla instalace ocelové střechy tak jednoduchá a rychlá. Jednotlivé šablony jsou navrženy tak, aby do sebe přesně zapadaly. Současně se díky svým rozměrům lehce skladují, převáží a jednoduše se s nimi manipuluje. Nákup vaší nové střechy je tak velmi pohodlný a jednoduchý a také následná montáž je bezproblémová. Výsledek v podobě kvalitního vzhledu vás ubezpečí, že vaše investice byla dobrá.

1. Kladečský plán?

Jelikož je krytina dodávána na paletách přímo k prodejci, není nutné pro tento druh krytiny vyhotovovat žádný kladečský plán! Spotřebu krytiny je totiž možné jednoduše vypočítat. Pokud budeme např. uvažovat o sedlové střeše o ploše 100 m2 (rozměr obou ploch 10 x 5 m, s komínem), potřebné rozměry pro výpočet krytiny jsou:

  • efektivní šířka = 1,14 m, efektivní délka = 0,66 m
  • 5 m : 0,66 m = 7,57 = 8 ks ve vertikálním směru
  • 10 m : 1,14 m = 8,77 = 9 ks v horizontálním směru

Celkový počet plechů bude tedy (8 × 9) × 2 = 144 ks. Pro správné provedení detailu okolo komína bude k tomuto množství nutné přidat ještě 2 ks šablon.

2. Laťování

Od spodní hrany první latě na horní hranu druhé latě dodržte 220–250 mm a mezi ostatními latěmi dodržte osovou vzdálenost 330 mm. Optimální rozměr latí je 60 × 40 mm, přičemž je důležité držet rovnoběžný směr laťování s linií okapové hrany (obr. 1). Potom doporučujeme rozložit šablony v ploše tak, abyste zkontrolovali vzdálenosti jednotlivých latí (obr. 2).

Obr. 1:
Obr. 2:

3. Základní pravidlo pro montáž

Krytinu Finnera je možné pokládat z pravé i levé strany avšak dle znázorněného postupu. Je nezbytné výškově střídat ukládání šablon (šablony č. 1 a č. 2 budou mít zámky pod šablonou č. 3). Pokud nechcete, aby se na jednom místě setkávaly rohy čtyř šablon, je možné každou druhou řadu posunout vodorovně o šířku modulu, případně i o polovinu šablony (obr. 3).

Obr. 3:

4. Umístění a počty šroubů

Umístění šroubů je znázorněno na obrázku s tím, že jejich počet by měl být: RA 4,8 × 20 mm...4 až 5 ks/m2, RA 4,8 × 35 mm...7 ks/m2. Šrouby RA 4,8 × 20 mm v místě podélného spoje zašroubujte mimo kapilární žlábek (obr. 4).

Obr. 4:

5. Vlastní montáž

Na začátku montáže plechů krytiny Finnera je nutné spojit dvě šablony šrouby RA 4,8 × 20 mm (obr. 5). Spojené šablony zarovnejte s linií okapové hrany. Čela šablon mají být předsazená před pomocnou latí (obr. 6). Zarovnané plechy krytiny uchyťte o laťování šrouby RA 4,8 × 35 mm a nezapomeňte dodržovat střídání šablon (obr. 7). Pokud nechcete poslední šablonu řezat, je možné podsunout ji pod předcházející (obr. 8).

Obr. 5:
Obr. 6:
Obr. 7:
Obr. 8:

Více informací na internetových stránkách www.ruukkistrechy.cz.

Autor: Ing. Tomáš Franta
Foto: Archiv firmy